Wpisy z regionu: podlaskie

Suwałki

Nie żyje prokurator Ewa Fiedorowicz. „Zdeptali Cię, wbili w ziemię”

Zastępca Naczelnego

Ewa Fiedorowicz, prokurator Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, zmarła nagle w wieku 47 lat. Osierociła 9-letnią córkę. O śmierci Ewy Fiedorowicz poinformowało w mediach społecznościowych Niezależne Stowarzyszenie Prokuratorów "Ad Vocem". Organizacja opublikowała na portalu X wpis prokurator Elżbiety Pieniążek, przyjaciółki prokurator Fiedorowicz.

Czytaj więcej...

Podlaskie. Petycja o obronę dobrego imienia Jana Pawła II odrzucona przez sejmik

Zastępca Naczelnego

Do zdominowanego przez PiS sejmiku podlaskiego wpłynęła petycja Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin o przyjęcie uchwały intencjonalnej "w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II w oparciu o uchwałę Sejmu RP z dnia 9 marca 2023 r. w tej sprawie". - pisze lokalna "Gazeta Wyborcza". Propozycja projektu uchwały stanowiąca petycję Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin ewidentnie nawiązuje do reportażu wyemitowanego w TVN pt. „Franciszkańska 3" autorstwa Marcina Gutowskiego na temat tuszowania pedofilii przez Karola Wojtyłę jeszcze za czasów kardynalskich. Po emisji reportażu „Franciszkańska 3" uchwałę „w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II" 9 marca przyjął Sejm. Za uchwałą opowiedziało się m.in. 227 posłów PiS i 23 parlamentarzystów Koalicji Polskiej (reprezentującej głównie PSL). Przeciwko uchwale było 39 przedstawicieli Lewicy. Spośród 126 posłów Koalicji Obywatelskiej 125 nie wzięło udziału w głosowaniu. - informuje dziennik.

Czytaj więcej...

Suwałki: Powstanie litewska szkoła

Zastępca Naczelnego

W Suwałkach zostanie otwarta litewska szkoła. W środę litewski rząd zatwierdził uchwałę protokolarną upoważniającą Ministerstwo Edukacji Narodowej do udzielenia dotacji Fundacji Dom Litewski im. biskupa Antanasa Baranauskasa z siedzibą w Polsce, aby mogła ona nabyć budynek wraz z częścią ziemi potrzebnej dla szkoły oraz wykonać inne zadania.

Czytaj więcej...

Prezes ZChR wystąpił do Rzecznika Praw Dziecka w obronie polskiego małoletniego rodzeństwa zagrożonego wydaniem do Norwegii

Zastępca Naczelnego

Z ustaleń Niezależnej Gazety Obywatelskiej wynika, że kilka dni temu prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin dr Bogusław Rogalski wystąpił z pisemną interwencją do Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka w sprawie skandalicznego postanowienia Sądu Okręgowego w Białymstoku, który na rozprawie 15 listopada uznał, że 7-letni chłopczyk i jego 3-letnia siostra, urodzeni w Olsztynie, mają zostać wydani przez matkę pracującemu w Norwegii ojcu, który - jak wynika z zeznań matki przed tym sądem stosuje wobec rodziny przemoc ekonomiczną. Mało tego, wydająca orzeczenie sędzia Jolanta Klimowicz-Popławska nie zważa, na możliwe odebranie małych dzieci, posiadających polskie obywatelstwo owianej złą sławą norweskiemu Barnevernet (Urząd Ochrony Praw Dziecka). Dotarliśmy do wysłanego dokumentu, w którym prezes ZChR prosi Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka o bezpłatne udzielenie pomocy prawnej matce małoletnich dzieci, a także wnosi o przystąpienie po do tej sprawy po stronie młodej kobiety. Ustaliliśmy także, że pismo z lidera ZChR prośbą o reakcję zostało również przesłane ministrowi - członkowi rady ministrów Michałowi Wójcikowi. Niedawno wspólne działania ZChR i ówczesnego wiceministra sprawiedliwości, a dzisiaj ministra "bez teki", Michała Wójcika okazały się skuteczne w jednej ze spraw przeciwko niemieckiemu Jugendamt (Urząd do spraw Dzieci i Młodzieży). "Jestem zbulwersowany orzeczeniem wydanym przez SSO Jolantę Klimowicz-Popławską. Sąd Okręgowy w Białymstoku naraża dwójkę małoletnich obywateli Polski na natychmiastowe odebranie ich w razie powrotu do Norwegii przez tamtejszy Urząd Ochrony Praw Dziecka (Barnevernet). Ma to jasny związek z polityką władz norweskich, które formułują często przy odbieraniu dzieci argument o konieczności stałej opieki nad dziećmi przez rodziców, której (...) nie będzie w stanie zapewnić z uwagi na pracę zarobkową. Mało tego, samo postępowanie przed polskim sądem i wskazane wyżej postanowienie Sądu Okręgowego w Białymstoku może być uznane za wystarczającą przesłankę do umieszczenia (...) i (...) przez Barnevernet w norweskiej rodzinie zastępczej." - czytamy w wystąpieniu prezesa Zjednoczenia do RPD. - Zwracam uwagę, że dzieci, w sprawie których podjął interwencję prezes ZChR, mają wyłącznie polskie obywatelstwo i pobierają naukę w Polsce. Ich ewentualne wydanie do Norwegii naraża je na brak kontaktu z językiem polskim oraz na wynarodowienie. Na taki efekt postanowienia białostockiego sądu nie ma naszej zgody. - mówi nam Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia.

Czytaj więcej...

Są w Polsce wsie, gdzie większość mieszkańców to Rosjanie. Wstyd im za agresję Putina

Zastępca Naczelnego

Są w Polsce wsie, gdzie większość mieszkańców to Rosjanie. Reporter Faktu odwiedził te miejsca, by porozmawiać z ludźmi o tym, jakie jest ich nastawienie do Władimira Putina (70 l.) i wojny w Ukrainie. Ci, którzy zgodzili się porozmawiać, przyznają, że wstyd im za to, co ich rodacy robią w Ukrainie.

Północno–wschodnia część Polski. Wsie: Gabowe Grądy (woj. podlaskie) i Wojnowo (woj. warmińsko-mazurskie). To tutaj osiedlili się potomkowie Rosjan, których trzysta lat temu car wygnał znad Morza Białego. Dzisiaj ich domem jest Polska.

Czytaj więcej...

ZChR porównuje mentalność podlaskich radnych PiS głosujących przeciwko Karcie Praw Rodziny Jana Pawła II do Rafała Trzaskowskiego

Zastępca Naczelnego

Na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego (28.02.2022) głosami 11 radnych Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości: Stanisława Derehajło, Artura Kosickiego, Romualda Łanczkowskiego, Sebastiana Łukaszewicza, Marka Malinowskiego, Piotra Modzelewskiego, Marka Olbrysia, Adama Wojciecha Sekścińskiego, Łukasza Siekierko, Pawła Wnukowskiego, Justyny Emilii Żalek oraz Bogusława Dębskiego (Prawica Rzeczypospolitej) odrzucono petycję w sprawie wprowadzenia w tym województwie Karty Praw Rodzin Jana Pawła II. Petycję w tej sprawie złożyło Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin.

Czytaj więcej…

Władze wsłuchały się w apel prezesa ZChR dra Bogusława Rogalskiego. Stan wyjątkowy w gminach przy granicy z Białorusią

Zastępca Naczelnego

Prezes ZChR dr Bogusław Rogalski/NGO

– Do planu islamizacji Europy podłączył się Aleksandr Łukaszenka i Białoruś i jej władze. Po to, aby wykorzystując cynicznie problem islamizmu, aby ugrać też coś dla swojego państwa, a przede wszystkim, aby zdestabilizować na naszej granicy. Dlatego nadzwyczajne środki, do jakich ja dzisiaj wzywałbym polskie władze, a przede wszystkim pana prezydenta. Nie bójmy się wprowadzić stanu wyjątkowego w gminach przyległych do granicy z Białorusią. Takie uprawnienia daje prezydentowi Polski na wniosek premiera artykuł 230 Konstytucji RP, który mówi wprost, że w razie zagrożenia bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego, prezydent RP może wprowadzić na czas nie dłuższy niż 90 dni stan wyjątkowy na części albo na całym terytorium – apelował 26 sierpnia do władz w „Aktualnościach dnia” na antenie Radio Maryja prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, eurodeputowany VI kadencji, dr Bogusław Rogalski.

Czytaj więcej…

Prezydent Andrzej Duda zamiast składać kwiaty w Zaleszanach powinien pojechać do Turowa! „Gazeta Wyborcza” będzie zachwycona

Zastępca Naczelnego

Prezydent Andrzej Duda w Zalaszanach/KPRP

Prezydent Andrzej Duda złożył wczoraj wieniec pod krzyżem w Zaleszanach. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta – głowa państwa „oddała hołd ofiarom, w miejscu naznaczonym cierpieniem, gdzie zginęli niewinni cywilni mieszkańcy, Białorusini, Obywatele Rzeczypospolitej.” – informuje portal wPolityce.pl.

Czytaj więcej…

Kontrowersyjny meczet w Białymstoku

Zastępca Naczelnego

Fot. za apnews.com

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski tuż przed świętami Bożego Narodzenia wydał decyzję o warunkach zabudowy dla meczetu, który ma po powstać na zarządzanym przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Zachęta” osiedlu Piasta – poinformował portal DzieńDobryBiałystok.

Czytaj więcej…

Boże Narodzenie litewskich dzieci w Polsce

Zastępca Naczelnego

Wilno, fot. arch.

24 dzieci z Litwy, podopiecznych domów dziecka w Podbrodziu, Giejsiszkach i Kowalczukach oraz z potrzebujących, ubogich rodzin z Bujwidz i z Niemenczyna, spędza święta Bożego Narodzenia, a także kilka następnych dni w Polsce – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Czytaj więcej…

Ludowcy przeciw wojnie światopoglądowej

Zastępca Naczelnego

Prowokacje mające miejsce na marszach i demonstracjach środowisk LGBT, wymierzone są w uczucia osób wierzących oraz służą do profanacji symboli religijnych będących świętością dla katolików – napisali w dzisiejszym oświadczeniu politycy PSL, m.in. prezes Władysław Kosiniak-Kamysz.

Czytaj więcej…

Cenzura na Facebooku w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”?

Zastępca Naczelnego

Monika Socha-Czyż, fot. @MonikaSocha2 TT

Wczoraj z konta na profilu społecznościowym Facebook usunięto mi post, który ma łamać „standardy społeczności”. Problem w tym, że na poście widnieje bohaterska działaczka narodowa z Podlasia Barbara Poleszuk, która niesie Flagę Polski. Poprosiłam zatem o ponowną weryfikację i dzisiaj – w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – uzyskałam informację o cenzorów z Facebook, że podtrzymują swoja decyzję. Widoczna w poście Barbara Poleszuk to młoda kobieta, która miała rzekomo podrapać w czasie wydarzenia patriotycznego w Hajnówce funkcjonariusza Policji – za co została skazana i spędziła dłuższy okres w więzieniu.

Czytaj więcej…

Szef podlaskiej policji w opałach

Zastępca Naczelnego

Komendant Główny Policji generał doktor Jarosław Szymczyk polecił wszcząć postępowanie wyjaśniające w sprawie karygodnych wypowiedzi Komendanta Wojewódzkiego w Białymstoku inspektora Daniela Kołnierowicza w wywiadzie, którego udzielił on Radiu 5 – dowiedzieli się reporterzy śledczy Radia RMF FM.

Czytaj więcej…

Wstyd za więźnia politycznego z ambasador Georgette Mosbacher w tle

Zastępca Naczelnego 1

Fot. KGP/Niezależna.pl

Historia Barbary Poleszuk rozpoczęła się na początku lipca 2016 r. w Białowieży, gdzie zarząd główny Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Polsce oraz Białowieski Ośrodek Kultury zorganizowały imprezę o nazwie „Kupale”. Wtedy to działaczka patriotyczna z Hajnówki, miała podrapać policjanta w rękę. (…) Barbarę Poleszuk skazano za to przestępstwo na cztery miesiące więzienia. Wyrok przed sądem w Hajnówce zapadł w sierpniu 2017 r., a 26-latka do więzienia trafiła 26 października br., na dwa dni przed ślubem swojego brata – informuje Niezależna.pl.

Czytaj więcej…

Ciepłownia w Zambrowie (woj. podlaskie) otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prawie 6 mln zł niskooprocentowanej pożyczki

Zastępca Naczelnego

Ciepłownia w Zambrowie (woj. podlaskie) otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prawie 6 mln zł niskooprocentowanej pożyczki na przeprowadzenie gruntownej modernizacji. Zakład na początku 2019 r. będzie już pracował w trybie wysokosprawnej kogeneracji. Czytaj więcej…

IBM sp. zoo: wszelkie krytyczne uwagi są usuwane z wielu portali m.in Gowork i Tellows.

Zastępca Naczelnego

Tego się nie spodziewaliśmy. Do redakcji www.ngopole.pl wpłynęła korespondencja. I to skąd? Zza Wielkiej Wody. Dotyczy ona znanej nam doskonale firmy INSTYTUT BADAŃ MARKI sp. zoo. W skrócie IBM. Oczywiście nie jest to „instytut” należący do amerykańskiego giganta branży komputerowej. Czytaj więcej…

Radio Białystok: 260 zarzutów postawili śledczy byłemu naczelnikowi wydziału geodezji Starostwa Powiatowego w Hajnówce

Zastępca Naczelnego

Do Stowarzyszenia STOP KORUPCJI oraz redakcji www.ngopole.pl wpłynęła propozycja współpracy od ZARZĄDU Stowarzyszenia Geodetów Ziemi Piotrkowskiej. Podobno w branży usług geodezyjnych dzieje się bardzo źle. Chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej usług geodezyjnych, przy jedoczesnym pełnieniu ważnych funkcji np. w starostwach powiatowych. Pierwszy przykład znaleźliśmy na stronach internetowych Radia Białystok. Czytaj więcej…

Sejm: przywrócenie wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn

Autor Obywatelski

Jan Mosiński poseł PiS

Jan Mosiński poseł PiS

Prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego jest zbieżny z deklaracjami premier Beaty Szydło – mówił w Sejmie sprawozdawca komisji polityki społecznej i rodziny Jan Mosiński (PiS).

Czytaj więcej…

30 gmin podpisało listy intencyjne ws. programu Mieszkanie plus

Autor Obywatelski

Podpisano listy intebudownictwo-mieszkania-blok-rusztowania-fotoliancyjne w ramach programu Mieszkanie plus z samorządami: Chrzanowa, Gdyni, Koluszek, Koła, Konina, Łodzi, Nysy, Rzeszowa, Świdnika, Tomaszowa Maz., Torunia, Zabrza i Zduńskiej Woli – podał w piątek resort rozwoju. W ramach programu podpisano już 30 listów intencyjnych z gminami. Czytaj więcej…

Pamiętajmy – lepsze dane to lepsze życie! GUS świętował

Autor Obywatelski

Z inicjatywy Europejskiego Komitetu Doradczego ds. Statystyki (ESAC) oraz przy wsparciu członków z Europejskiego Systemu Statystycznego (ESS) i Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC), ustanowiono 20 października Europejskim Dniem Statystyki (European Statistics Day). Czytaj więcej...