Wpisy z regionu: podkarpackie

Kolbuszowa Rzeszów Krosno

Wrzucił kotka do studzienki i… rzucał w niego cegłami

Zastępca Naczelnego

"Do jarosławskiego dyżurnego wpłynęło zgłoszenie, że w Czelatycach, chłopiec wrzucił do studzienki kanalizacyjnej kota. Na miejsce zostali skierowani policjanci z komisariatu w Pruchniku" – poinformowała podkarpacka policja. Mundurowi zastali na miejscu nastolatka, który zaalarmował o tym zdarzeniu policję. Chłopiec oświadczył, że zadzwonił po pomoc, bo zauważył w studzience kanalizacyjnej kota, który nie mógł wyjść na zewnątrz. Wezwani na miejsce strażacy wyciągnęli zwierzę ze studzienki.

Czytaj więcej...

ZChR o odznaczaniu postkomunistów: To relatywizowanie historii i deprecjonowanie bohaterów walki o niepodległość

Zastępca Naczelnego 1

Tadeusz Ferenc, wieloletni prezydent Rzeszowa, postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. „Jakie są efekty jego publicznej służby? Słowo spektakularne nie będzie absolutnie niczym przesadnym” - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Czytaj więcej...

Dziecko przed ślubem? Ksiądz Sebastiana Picura na TikToku lansuje skrajności

Zastępca Naczelnego

Ksiądz Sebastian Picur na co dzień posługuje w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie (woj. podkarpackie). Od jakiegoś czasu duchowny prowadzi również swój kanał na TikToku, na którym może się pochwalić sporą rzeszą fanów. Aktualnie obserwuje go aż 536 tys. internautów, a liczba ta nieustannie rośnie. - informuje Onet. Ksiądz Picur w swoim wpisie stwierdził, że "posiadanie dziecka nie jest przeszkodą do przyjęcia sakramentu małżeństwa. Unikajmy skrajności".

Każde dziecko jest darem. Czy jednak uznawanie, że posiadanie dziecka przedmałżeńskiego nie jest skrajnością uderzającą w naukę Kościoła?

Czytaj więcej...

Nowenna za Polskę. Prezes ZChR dr Bogusław Rogalski zachęca do udziału

Zastępca Naczelnego

Prezes ZChR dr Bogusław Rogalski (P)/NGO

W sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie trwa Wielka Nowenna na Polskę. W dniach 22-30 listopada 2021 roku za wstawiennictwem Maryi Królowej Polski oraz św. Andrzeja Boboli wierni proszą Boga o ochronę naszej Ojczyzny.

– W tym roku 30 listopada przypada 430. rocznica urodzin św. Andrzeja Boboli. Pragniemy się dobrze do niej przygotować i prosić za wstawiennictwem tego świętego patrona Polski o błogosławieństwo dla Ojczyzny w tym trudnym okresie dziejów – podkreśla ks. prałat Józef Niżnik, kustosz w Strachocinie. Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin zachęca do udziału w Wielkiej Nowennie za Ojczyznę do św. Andrzeja Boboli. W obliczu konfliktu na granicy polsko-białoruskiej Polsce potrzebna jest szczególna Boża ochrona – zachęca do udziału prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin dr Bogusław Rogalski.

Czytaj więcej…

Lider chadeków na Podkarpaciu Ryszard Skotniczny alarmuje w sprawie sytuacji branży turystycznej!

Zastępca Naczelnego

Ryszard Skotniczny

„Z każdym dniem sytuacja branży turystycznej i firm z nią związanych staje się coraz bardziej trudna – by nie użyć słowa tragiczna. (…) Jednak całkowicie niezrozumiałym jest brak realnych działań wspierających steki tysięcy osób i tysięcy firm dotkniętych pośrednio skutkami koronawuirusa w możliwym zakresie – jak choćby modyfikacja przepisów o „postojowym”, gdyż w obecnie obowiązujących przepisach prawa „brak popytu” na usługi nie jest podstawą do ich zastosowania” – napisał lider Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin na Podkarpaciu, wiceprezes Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Ryszard Skotniczny w swoim dzisiejszym wystąpieniu do pełnomocnika Rządu RP ds. promocji polskiej marki, Andrzeja Gut-Mostowego.

Czytaj więcej…

Oko cyklonu

Zastępca Naczelnego

Ryszard Skotniczny

Nikogo nie trzeba już przekonywać, iż nadciąga nieuchronnie wirusowy cyklon. Wokół już szaleje, ale w oku cyklonu zawsze jest cicho do kulminacyjnego momentu.

Pierwsze ofiary w gospodarce już są, tyle że mało zauważone, a może wręcz przemilczane w natłoku smutnych komunikatów o kolejnych ogniskach choroby i jej ofiarach. Nikt na razie nie zauważa trwogi w przedsiębiorstwach transportowych działających  na terenie Europy,  tracących klientów i pieniądze biur podróży czy hoteli jak ostatnio po odwołanych wielkich wydarzeniach  w Katowicach czy Berlinie, nie  realizujących zamówień handlowców czy producentów którym brakuje części – nie sprzedają, nie produkują – a koszty codziennie ponoszą.  Zmniejsza się ilość towarów przypływających do europejskich portów, a pojawiająca się miejscami  panika w sklepach napędza obawy gdy widzimy opustoszałe regały.

Czytaj więcej…

Chadecy proponują rzetelną akcję informacyjną w sprawie koronawirusa 2019-nCoV. Martwi ich wpływ dezinformacji na polską turystykę

Zastępca Naczelnego

Ryszard Skotniczny

„Powaga sytuacji zagrożenia zdrowia i życia praktycznie już na całym świecie zmusza do działań także w innych niż w ochronie zdrowia sektorach. Kryzys gospodarczy wywołany przez koronawirusa w pierwszej kolejności uderzył w turystykę – najbliższe miesiące będą trudnym okresem dla biur podróży, linii lotniczych, kolejowych operatorów, właścicieli autobusów i taksówek a także hoteli w szczególności obsługujących grupy turystów zagranicznych” – napisał pełnomocnik Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin na Podkarpaciu w swoim apelu do pełnomocnika premiera ds. promocji polskiej marki, Andrzeja Gut-Mostowego. CZYTAJ CAŁOŚĆ APELU

Czytaj więcej…

Niehonorowy Wałęsa

Zastępca Naczelnego 1

Lech Wałęsa, fot. za Encyklopedia Solidarności

Rada Gminy Majdan Królewski w województwie podkarpackim pozbawiła byłego prezydenta Lecha Wałęsy tytułu Honorowego Obywatela – poinformowała „Rzeczpospolita”.

Czytaj więcej…

Apel Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin do Sejmiku Województwa Podkarpackiego w sprawie prac nad tzw. lekarską klauzulą sumienia

Zastępca Naczelnego 1

Ryszard Skotniczny/TT

Ryszard Skotniczny, pełnomocnik Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin na Podkarpaciu, skierował w czwartek apel do przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzego Borcza w sprawie prac nad tzw. lekarską klauzulą sumienia. Sejmik Województwa Podkarpackiego kilkakrotnie wypowiadał się w obronie życia. Także szpitale podległe samorządowi jak i pracujący tam lekarze, utrzymują w tej sprawie moralne standardy powołując się na klauzulę sumienia. Dlatego radnym naszego sejmiku nie powinno być chyba obojętne, iż w Sejmie RP procedowany jest właśnie z przedłożenia rządowego projekt, który w praktyce obniży standardy ochrony życia w naszym kraju (druk sejmowy nr 172)” – napisał Ryszard Skotniczny. CZYTAJ CAŁY APEL!

Czytaj więcej…

Upadek PBS – 21 dni później

Zastępca Naczelnego

Ryszard Skotniczny/TT

Była uspokajająca uchwała sejmiku wojewódzkiego i wiele głosów innych przedstawicieli władz. Jednak w praktyce sprawy idą nadal źle – nie widać niestety działań, które realnie pomogą nie tylko doraźnie na chwilę przywracając płynność samorządów i zależnych od nich podmiotów. Nadal brak informacji z jak wielkim spustoszeniem w płynności podmiotów prywatnych, firm, stowarzyszeń i fundacji ma do czynienia Podkarpacie. Nie wiadomo co stanie się z funduszami unijnymi ulokowanymi na kontach PBS przez instytucje pośredniczące – czy i kiedy beneficjenci otrzymają należne dotacje?

Czytaj więcej…

Apel do Parlamentarzystów Podkarpacia w sprawie skutków upadku PBS

Zastępca Naczelnego

Ryszard Skotniczny/TT

Mija już 7 dzień od decyzji o przymusowe restrukturyzacji PBS – drugiego co do wielkości banku spółdzielczego w Polsce. Niestety – nadal nie są w pełni znane realne skutki – wiadomo o 34 samorządach, szpitalu – ale do dzisiaj nie ma oceny jak wielki wpływ zaistniała sytuacja ma dla całego Podkarpacia – jak wiele środków publicznych urzędów, operatorów funduszy europejskich, służby zdrowia, gminnych spółek, przedsiębiorstw zostało straconych – ale też ile środków zostanie odzyskanych – w jakiej wysokości – i kiedy będą dostępne?

Czytaj więcej…

Obraźliwy wpis Schetyny

Zastępca Naczelnego

Fot. za lukacijewska.pl

Byłem pewien, że nic nie jest mnie już w stanie zaskoczyć w polskiej polityce i z pokorą muszę przyznać, że nie miałem racji.

Przekonałem się o tym czytając twitterową wymianę zdań między liderem Platformy Obywatelskiej i Koalicji Europejskiej Grzegorzem Schetyną, a jego partyjną podwładną Elżbietą Łukacijewską, która zdecydowanie wygrała wybory w gminie Cisna leżącej na Podkarpaciu, czyli w bastionie Zjednoczonej Prawicy.

Czytaj więcej…

„Sąd na Judaszem” bez sankcji karnych

Zastępca Naczelnego

Prokuratura Okręgowa w Przemyślu odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie „sądu nad Judaszem”, który odbył się w Wielki Piątek w Pruchniku uznając, że inscenizacja dotyczyła zwyczaju ludowego o podłożu religijnym, nie miało natomiast miejsca nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym.

Czytaj więcej…

Dekalog zamiast preambuły?

Zastępca Naczelnego

Znany z opisanej tu przeze mnie 18 czerwca inicjatywy wywieszenia tablic z Dekalogiem – jako reakcji na zło, które się dzieje na Zachodzie – na ścianach podległych mu szkół w Tuszowie Narodowym na Podkarpaciu wójt tej gminy Andrzej Głaz zwrócił się do Senatu, aby 10 chrześcijańskich przykazań zastąpiło preambułę Konstytucji RP – poinformowała „Rzeczpospolita”.

Czytaj więcej…

Dekalog na szkołach

PAC

Jerzy Bukowski, fot. YT

Czy w kraju, którego obywatele w zdecydowanej większości deklarują przynależność do Kościoła rzymskokatolickiego, może kogoś bulwersować wywieszenie na budynku szkolnym Dekalogu? Czy taka decyzja wójta gminy Tuszyn Narodowy Andrzeja Głaza jest zgodna ze świeckim charakterem państwa?

Czytaj więcej…

Poległy w Afganistanie polski żołnierz uwieczniony w Drodze Krzyżowej

PAC

Wizerunek dowódcy drużyny w 1. Batalionie 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie starszego chorążego Jana Kiepury, który 5 lat temu zginął w Afganistanie, został umieszczony wśród osób trzymających krzyż Jezusa na obrazie ilustrującym trzecią stację Drogi Krzyżowej wokół ludźmierskiego sanktuarium – poinformował portal internetowy krakowskiego wydania „Gościa Niedzielnego”.

Czytaj więcej…