Apel do Parlamentarzystów Podkarpacia w sprawie skutków upadku PBS

Zastępca Naczelnego

Ryszard Skotniczny/TT

Mija już 7 dzień od decyzji o przymusowe restrukturyzacji PBS – drugiego co do wielkości banku spółdzielczego w Polsce. Niestety – nadal nie są w pełni znane realne skutki – wiadomo o 34 samorządach, szpitalu – ale do dzisiaj nie ma oceny jak wielki wpływ zaistniała sytuacja ma dla całego Podkarpacia – jak wiele środków publicznych urzędów, operatorów funduszy europejskich, służby zdrowia, gminnych spółek, przedsiębiorstw zostało straconych – ale też ile środków zostanie odzyskanych – w jakiej wysokości – i kiedy będą dostępne?

W PBS swoje oszczędności miało 100 000 Polaków – głównie z Podkarpacia – co prawda do kwoty 100 000 euro wkłady są bezpieczne – ale przecież część osób miała ulokowane w tym banku większe kwoty.

O ile publicznie ogłoszona została przez BGK propozycja pomostowej pomocy dla samorządów – to przecież to nie stanie się z dnia na dzień. Słyszymy z komunikatów o stracie prawie 200 milionów złotych – ale należy pamiętać że PBS obsługiwał kapitał 10 krotnie większy – i brak płynności tak ogromnych funduszy wpłynie drastycznie na wiele firm i organizacji – zagrożone są terminowe wypłaty dla pracowników czy regulowanie należności za faktury oraz podatki.

Ponieważ widoczny jest brak koordynacji oraz niezbędne jest pilne podjęcie działań łagodzących skutki. Skala problemu nakazuje bardzo poważne potraktowanie sprawy. Dlatego uważamy, iż Prezes Rady Ministrów powinien powołać swego specjalnego pełnomocnika dla rozwiązania wszelkich niedogodności dla samorządów, jakie wynikły wskutek zdarzeń w PBS. Podobnie samorządy powinny powołać wspólnego pełnomocnika, który będzie reprezentował ich interesy. Praca tak ustanowionych dwóch pełnomocników byłaby z pewnością bardziej efektywna, niż obecne, dość chaotyczne działania.

Apelujemy do Podkarpackich Parlamentarzystów o podjęcie działań mających na celu powołania dwóch Pełnomocników do spraw kryzysu: przez Pana Premiera Mateusza Morawieckiego Pełnomocnika Rządu oraz przez Samorządowców z samorządów dotkniętych skutkami finansowymi upadku PBS.

Pełnomocnicy powinni niezwłocznie przystąpić do zarządzania kryzysem, tak by łącząc siły administracji centralnej oraz samorządów maksymalnie ochronić społeczeństwo Podkarpacia przed brakiem środków do życia lub upadkiem zakładów pracy utrzymujących ich rodziny.

Ryszard Skotniczny* 

23 stycznia 2020


* Lider Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin na Podkarpaciu.

Komentarze są zamknięte