Nowoczesny wyciąg i sztuczne naśnieżanie w Goryczkowej

Zastępca Naczelnego

Fot. za YT

W ciągu trzech lat władze Polskich Kolei Linowych chcą zmodernizować wyciąg krzesełkowy w Dolinie Goryczkowej – powiedział Polskiej Agencji Prasowej prezes będącego właścicielem PKL Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Wydaje się, że nie ma już żadnych kontrowersji jeżeli chodzi o modernizację samego wyciągu oraz przeniesienie stacji dolnej i tym samym wydłużenie trasy”

– dodał.

Ponieważ trasa jest położona na zboczu Kasprowego Wierchu na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, wszelkie praca są obostrzone rygorystycznymi przepisami ochrony środowiska. Największym problemem jest uzyskanie pozwolenia na sztuczne dośnieżanie trasy. Prezes Borys przekonywał, że w tej sprawie władze PKL są w dialogu z władzami TPN”

– czytamy w depeszy PAP.

Odbyło się już wiele spotkań. Przygotowaliśmy szereg ekspertyz, z których wynika, że instalacja do naśnieżania trasy nie miałaby negatywnego wpływu na środowisko. Mam nadzieję, że ostatecznie uda się przekonać władze Tatrzańskiego Parku Narodowego, aby pozytywnie zaopiniował powstanie instalacji do naśnieżania trasy. Instalacja zajmowałaby 0,01 proc. powierzchni TPN. Zależy nam na zachowaniu naturalnych walorów Parku i tego miejsca, i nieingerowanie zbyt mocno w naturalne środowisko, ale jesteśmy przekonani, że ta inwestycja została przygotowana tak, aby takiego zagrożenia nie było. Władzom PKL nie przedstawiono żadnej negatywnej opinii na temat projektu dośnieżania tej trasy. Odbyło się kilka spotkań z Radą Naukową TPN. Oczywiście głosy w tej sprawie były podzielone, ale mamy nadzieję, że ostatecznie Tatrzański Park Narodowy wyrazi na to zgodę. Patrząc na tegoroczną zimę, takie dośnieżanie jest konieczne, ponieważ tam borykamy się z niedostatkiem śniegu, co skutkuje tym, że trasa nie jest uruchomiona, a ta trasa powinna służyć wszystkim miłośnikom narciarstwa”

– mówił Borys w rozmowie z PAP.

Podczas konferencji prasowej w Zakopanem prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner stwierdził, że możliwość sztucznego naśnieżania trasy w Dolinie Goryczkowej byłaby ogromnym krokiem do przodu, jeżeli chodzi o rozwój narciarstwa alpejskiego w Polsce.

Dlaczego miałoby to nie być możliwe, jeżeli można tak działać w krajach alpejskich czy w Stanach Zjednoczonych, w różnych rezerwatach przyrody. Kasprowy Wierch jest wspaniałą górą, dlatego myślę, że prędzej czy później uda się to zrealizować”

– powiedział (cytat za Polską Agencją Prasową)

Na kompleksową modernizację infrastruktury narciarskiej w Dolinie Goryczkowej Polskie Koleje Linowe zamierzają przeznaczyć do 2023 roku 60 milionów złotych.

Narciarze i snowboardziści od dawna czekają na te inwestycje.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte