„Destrukcyjna idea”. Kard. Sarah ostrzega Kościół

Zastępca Naczelnego

Kardynał Robert Sarah/@__Verlaine__

Kardynał Robert Sarah wystosował poruszający apel do biskupów Afryki, wzywając, aby „mówili w imię jedności wiary”, ponieważ „wielu zachodnich prałatów jest sparaliżowanych pomysłem przeciwstawienia się światu”.

Ostrzegając, że „Kościół umiera”, kardynał Robert Sarah w uderzający sposób wezwał afrykańskich katolików do działania, aby byli „obrońcami powszechności wiary”, zwłaszcza na Synodzie na temat synodalności. Duchowny pochwalił także wiernych z Afryki za odrzucenie pomysłu błogosławieństw dla par osób tej samej płci.

Przeciw „Fiducia supplicans”

Przemawiając w trakcie swojej wizyty w Kamerunie, kardynał z Gwinei pochwalił krajowych biskupów za ich „odważną i proroczą deklarację” odrzucającą „Fiducia supplicans”.

Przywołując doktrynę katolicką w tej kwestii, wielce i głęboko przysłużyliście się jedności Kościoła. Dokonaliście dzieła miłości duszpasterskiej, przypominając o prawdzie”

– stwierdził Sarah.

Niektórzy na Zachodzie chcieli wmówić, że działaliście w imię afrykańskiego partykularyzmu kulturowego. Przemawialiście w imieniu całego Kościoła w imię prawdy Ewangelii oraz w imię godności ludzkiej i zbawienia całej ludzkości w Jezusie Chrystusie. Ta wizja wiary dostosowanej do kultur ukazuje, do jakiego stopnia relatywizm dzieli i psuje jedność Kościoła”

– dodał.

Apel przed Synodem

Kardynał wezwał biskupów afrykańskich, aby podczas sesji Synodu w październiku 2024 r. pamiętali o uniwersalnym charakterze wiary.

Drodzy bracia biskupi, jest to kwestia, w której należy zachować szczególną czujność w obliczu zbliżającej się sesji Synodu. Wiemy, że niektórzy, choć twierdzą inaczej, przygotowują się do poparcia programu reform w tym zakresie. Wśród nich znajduje się destrukcyjna idea, że prawdę wiary należy odbierać różnie w zależności od miejsca, kultury i ludu”

– powiedział.

Kard. Sarah zaapelował także, aby uczestnicy Synodu spoza Afryki posłuchali afrykańskich głosów.

Ale czy ludzie będą mieli odwagę ich wysłuchać na najbliższej sesji Synodu o synodalności? A może powinniśmy myśleć, że pomimo obietnic ich wysłuchania i szanowania ich ostrzeżenia nie zostaną posłuchane, jak to już dzisiaj widzimy?”

– zapytał kardynał.

Źródło: LSN/DoRzeczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *