Warmińsko-mazurskie. 6 milionów złotych na remont drogi powiatowej!

Zastępca Naczelnego

Radny Paweł Czyż (ZChR)/FB

Konsekwencja w działaniu popłaca! Od sierpnia 2021 roku lokalne struktury Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin z powiatu gołdapskiego zabiegały o remont drogi powiatowej 1815N. To najkrótsze połączenie Gołdapi m.in. z miejscowością Rapa. To tutaj stoi słynna „piramida” zbudowana w roku 1811. Grobowiec rodzinny pruskiego rodu baronów von Fahrenheid zaprojektowany został przez bliżej nieznanego architekta. Często uważa się, że jest nim Bertel Thorvaldsen – autor pomnika ks. Poniatowskiego, który podziwiamy przez Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

Zjednoczenie w sprawie wymiany nawierzchni tej drogi na odcinku Juchnajcie – Żabin domagało się w licznych petycjach kierowanych do władz powiatowych na podstawie ustawy o petycjach. Wielokrotnie w tej sprawie zabierał głos obecny radny Bań Mazurskich i nowy radny Rady Powiatu w Gołdapi Paweł Czyż, który jest też rzecznikiem prasowym Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Mamy to! W budżecie powiatowym na rok 2024 zapisano 6 milionów złotych na wymianę nawierzchni od Juchnajć do Widgir. Odcinek między Widgirami a Żabinem został już pokryty nową nawierzchnią wcześniej. Od czerwca do października tego roku przywrócimy jakość i bezpieczeństwo na tej trasie i czas zastanowić się nad stworzeniem linii busowej, która może łączyć Gołdap z Baniami Mazurskimi przez Rogale. Możemy też myśleć o lepszym wykorzystaniu naszego lokalnego zabytku, tj. piramidy w Rapie, w kreowaniu ruchu turystycznego

– mówi nam nowy powiatowy radny.

Jakie będzie panaceum na rozjeżdżone drogi?

Warto dodać, że w tym terenie prowadzona jest aktywna gospodarka w zakresie pozyskiwania drewna przez Nadleśnictwo Czerwony Dwór. Lasy Nadleśnictwa Czerwony Dwór położone są w północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego na terenie powiatów: gołdapskiego, oleckiego i węgorzewskiego. Północną granicą jest granica państwa, na północnym-wschodzie graniczy z gruntami Nadleśnictwa Gołdap, na wschodzie i południu z obszarem Nadleśnictwa Olecko, na zachodzie z gruntami Nadleśnictwa Borki. Zgodnie z regionalizacją przyrodniczo-leśną Nadleśnictwo leży w II krainie przyrodniczo-leśnej Mazursko-Podlaskiej, w Dzielnicy 1 Pojezierza Mazurskiego, mezoregionu Pojezierza Ełcko-Suwalskiego. Co istotne, pozyskane drewno jest wywożone m.in. drogą powiatową 1815N powodując znaczne szkody w nawierzchni przez wielotonowe pojazdy. Czy Nadleśnictwo Czerwony Dwór powinno partycypować w kosztach remontu dróg powiatowych 1764N (Banie Mazurskie – Ziemiany – Rogale) i 1815N (Gołdap-Kośmidry-Skocze-Juchnajcie-Rogale-Żabin)?

Tutaj potrzebne jest rozwiązanie takie, aby za kilka lat wyremontowana droga 1815N nie wróciła do stanu poprzedniego. W nowej kadencji gołdapskiego samorządu powiatowego będą zabiegał o to, aby ochronić nasze wyremontowane drogi powiatowe i ochronić interes mieszkańców. Tutaj są potrzebne ustalenia i zdrowe zasady. Środki na remonty dróg pochodzą przecież z pieniędzy podatników. ”

– mówi nam radny Paweł Czyż.

HISTORIA ZABIEGÓW O REMONT DROGI 1815N

Piotr Galicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *