Wpisy z regionu: małopolskie

Kraków Zakopane Oświęcim

Uhonorowany ORMO-wiec

Zastępca Naczelnego

Fot. za Wikipedia.pl

Były przewodniczący tajnej Komisji Uczelnianej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie Jan Władysław Fróg otrzymał z rąk prezesa Instytutu Pamięci Narodowej doktora Jarosława Szarka nadany mu przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyż Wolności i Solidarności.

Czytaj więcej…

Drogowe plakaty wyborcze

Zastępca Naczelnego 1

Fot. ilustracyjne, arch.

Zdaniem przedstawicieli sztabu wyborczego Koalicji Europejskiej w Krakowie wieszanie plakatów kandydatów do europarlamentu na barierach ochronnych przy drogach stanowi potencjalne zagrożenie, ponieważ ograniczają one widoczność i rozpraszają kierowców – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Czytaj więcej…

Ryzykowna zabawa tarnowskich uczniów

Zastępca Naczelnego

Tarnów, fot. za tarnow.pl

Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie może został oskarżony o propagowanie rasizmu z powodu uczniów, którzy opublikowali w sieci zdjęcia z repliką broni podpisanej markerem w podobny sposób jak użyta podczas zamachu w meczetach w Nowej Zelandii – poinformowało Radio Kraków.

Czytaj więcej…

Kolejne wyróżnienia dla prof. Stróżewskiego

Zastępca Naczelnego

Prof. Władysław Stróżewski (P), fot. YT

Jeden z najwybitniejszych żyjących polskich filozofów, uczeń wielkiego Romana Ingardena, profesor doktor habilitowany Władysław Stróżewski, został odznaczony papieskim Orderem Rycerskim Świętego Sylwestra za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki i sztuki, a przez Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej uhonorowany doktoratem honoris causa.

Czytaj więcej…

Wojewoda małopolski za pomnikiem AK

Zastępca Naczelnego

Piotr Ćwik, fot. za FB

Nie wiem, ile razy pisałem już tutaj o problemach z budową pomnika Armii Krajowej „Wstęga Pamięci” na bulwarze Czerwieńskim (między Wawelem a Skałką) w Krakowie. Mocno i dobitnie odniósł się do tej sprawy wojewoda małopolski Piotr Ćwik podczas uroczystości 3-Majowych. W swoim wystąpieniu na placu Matejki przypomniał wydarzenie z 3 maja 1943 roku, kiedy do jednego z niemieckich megafonów na warszawskim placu Wilsona żołnierze Armii Krajowej podłączyli własne zaimprowizowane studio radiowe odtwarzając hymn i „Rotę”.

Czytaj więcej…

Sandecja i Garbarnia

Zastępca Naczelnego

Foto ilustracyjne

Wiele, wiele lat temu grająca w ówczesnej II lidze piłki nożnej (nie było wtedy ekstraklasy) Garbarnia Kraków w świetnym stylu gromiła w rudzie jesiennej rywali i kończyła ją na jednym z czołowych miejsc w tabeli. Jej wierni kibice – wśród nich ja – byli przekonani, że w wiosennej fazie rozgrywek „brązowi” utrzymają wysoką formę i łatwo awansują do I ligi.

Czytaj więcej…

Obiad z różańcem

Zastępca Naczelnego

Przy ulicy Obrońców Krzyża 1 W Nowej Hucie została otwarta pierwsza w Krakowie chrześcijańska kawiarnia i restauracja Nadzieja Cafe & Rest, w której oprócz zjedzenia obiadu można kupić Pismo Święte, różańce, krzyże, dewocjonalia, książki o tematyce religijnej – poinformował portal KrkNews.

Czytaj więcej…

Awantura o włosy

Zastępca Naczelnego

O tym, jak ważna jest dla każdej kobiety fryzura najlepiej świadczy zdarzenie opisane przez portal KrkNews. Doszło do niego w jednym z krakowskich salonów kosmetycznych, w którym dwie kobiety pokłóciły się i pobiły o włosy.

Czytaj więcej…

Zrzutka na zadłużoną gminę

Zastępca Naczelnego

Jeżeli mieszkańcy podkrakowskich Raciechowice złożą się na spłatę 40-milionowego długu gminy (prawie 1/4 więcej niż wynosi jej roczny budżet), może uda się ją uratować przed bankructwem – poinformowało Radio Kraków.

Czytaj więcej…

„Isia” nie będzie honorową krakowianką

Zastępca Naczelnego

Agnieszka Radwańska, fot. za TT

Rada Miasta Krakowa nie będzie głosowała w sprawie przyznania honorowego obywatelstwa najbardziej utytułowanej polskiej tenisistce Agnieszce Radwańskiej, ponieważ jej kandydatura nie uzyskała koniecznej rekomendacji Komisji Głównej RMK – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Czytaj więcej…

Podwójna funkcja balona

Zastępca Naczelnego

Powraca jedna z krakowskich atrakcji, z której chętnie korzystali przez kilka lat zarówno mieszkańcy podwawelskiego grodu, jak turyści: balon widokowy na bulwarze Wołyńskim naprzeciwko kościoła na Skałce (po drugiej stronie Wisły) – poinformowało Radio Kraków.

Czytaj więcej…

Tramwajowa statystyka

Zastępca Naczelnego

Fot. za TT MPK S.A. w Krakowie

Średni wiek krakowskich tramwajów wynosi 35 lat; 295 wagonów zostało wyprodukowanych w XX wieku, a 97 w XXI – tak wynika ze statystyk Zarządu Transportu Publicznego oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego przytoczonych przez portal LoveKraków.

Czytaj więcej…

Jaki atakuje Majchrowskiego za LGBT+

Zastępca Naczelnego

Kandydujący do Parlamentu Europejskiego z 3. miejsca na liście Zjednoczonej Prawicy w Okręgu Małopolsko-Świętokrzyskim wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zwrócił się do prezydenta Krakowa profesora Jacka Majchrowskiego o wycofanie się „z twierdzeń o przyjęciu karty LGBT+ w Krakowie i towarzyszącej jej ideologii” – poinformował portal LoveKraków.

Czytaj więcej…

Zwrotne flaszki

Zastępca Naczelnego

W Krakowie zainstalowano automat do skupowania plastikowych butelek, który za każdą wrzuconą flaszkę oddaje losowo 10 lub 20 groszy – poinformowało Radio Kraków. Urządzenie postawiono w budynku Urzędu Miasta przy alei Powstania Warszawskiego. Na początek będzie w stanie „odkupić” 10 tysięcy butelek.

Czytaj więcej…

Rodzina w wadowickim sądzie

Zastępca Naczelnego

Fot. ilustracyjne

Nawet wydalenie z zawodu może grozić wiceprezesowi Sądu Rejonowego w Wadowicach, wobec którego – jak nieoficjalnie dowiedziało się Radio Kraków – wszczęto postępowanie dyscyplinarne. Nie wyłączał się on ze spraw, w których oskarżała żona-prokurator lub jako adwokat występował jego szwagier. Sąd Okręgowy w Krakowie zakończył już szczegółowe badanie akt spraw karnych w wadowickim sądzie.

Czytaj więcej…

Autobusowy gryzoń

Zastępca Naczelnego

Wedle jednej z najstarszych i najbardziej popularnych zasad dziennikarskich nie ma niczego sensacyjnego, jeżeli pies ugryzie człowieka, na pierwszą stronę nadaje się natomiast informacja o pogryzieniu psa przez człowieka.

Czytaj więcej…