Wpisy z regionu: małopolskie

Kraków Zakopane Oświęcim

Odłożone sakramenty

Zastępca Naczelnego

Przewidziane na kwiecień i maj uroczystości Pierwszych Komunii Świętych i ich rocznic, a także bierzmowania zostaną przesunięte o co najmniej kilka tygodni; odbędą się po przywróceniu stałego funkcjonowania szkół oraz parafii – poinformowała Kuria Metropolitalna w Krakowie.

Czytaj więcej…

Zdyscyplinowani Polacy

Zastępca Naczelnego

Jerzy Bukowski

W czasach trudnych wiele dowiadujemy się o sobie.

Pandemia koronawirusa pozwala wyraźnie ujawnić różne postawy. Za wcześnie jeszcze na dokonywanie jakichkolwiek podsumowań, bo najbliższe dni mogą je obrócić wniwecz, wolno jednak już teraz powiedzieć, że Polacy zachowują się w obliczu tego dramatu niezwykle odpowiedzialnie, co przejawia się przede wszystkim w społecznej dyscyplinie.

Czytaj więcej…

Paczki zamiast zupy

Zastępca Naczelnego

Pomimo epidemii koronawirusa krakowska Fundacja „Zupa na Plantach” nie zaprzestaje swojej akcji dokarmiania osób bezdomnych i ubogich, a jedynie – ze względu na bezpieczeństwo wolontariuszy – zamiast gorącego posiłku będzie rozdawać paczki w tzw. miejscach niemieszkalnych, czyli w pustostanach i w ogródkach działkowych – poinformowało Radio Kraków.

Czytaj więcej…

Zamykane lasy

Zastępca Naczelnego

Fot. za YT

Ze względu na przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa do końca marca zamknięte zostały dla turystów trakty w niektórych leśnych terenach Małopolski, np. w Puszczy Niepołomickiej i w Nadleśnictwie Piwniczna – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Czytaj więcej…

Być może Powązki Wojskowe zostaną zdekomunizowane. Co z monumentami sławiącymi Armię Czerwoną?

Zastępca Naczelnego

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział „Rzeczpospolitej”, że sprawa pochówków komunistycznych dygnitarzy na Powązkach Wojskowych powinna być uregulowana ustawowo. Uważa on, że ta narodowa nekropolia powinna być zarządzana przez władze państwa, a nie przez warszawski samorząd.

Czytaj więcej…

Nie całkiem opustoszały Kraków

Zastępca Naczelnego

Jerzy Bukowski

Od kilku dni moje ukochane miasto wygląda jak wymarłe, ale nie do końca. Zamiast mnóstwa turystów i śpieszących załatwiać swoje nie cierpiące zwłoki sprawy mieszkańców podwawelskiego grodu królują w nim bezdomni. Na co dzień anonimowo wtapiają się oni w tłum, teraz wyszli na pierwszy plan.

Czytaj więcej…

Nie chodźmy w Tatry!

Zastępca Naczelnego

Fot. za tatromaniak.pl

Naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jan Krzysztof wystąpił z apelem, żeby w związku z zagrożeniem epidemicznym zrezygnować z wyjść w Tatry, ponieważ jego podwładni obawiają się, że sami mogą zostać zarażeni koronawirusem podczas akcji – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Czytaj więcej…

Kolejny koronawirusowy uciekinier

Zastępca Naczelnego

11 marca pisałem, że zakopiańscy policjanci odnaleźli 41-letniego mężczyznę, który zgłosił się do tamtejszego Szpitala im. Tytusa Chałubińskiego twierdząc, że może być zarażony koronawirusem, ale po badaniach – na szczęście nie wykazały u niego objawów chorobowych – uciekł z tej placówki. Po zatrzymaniu objęto go nadzorem inspekcji sanitarnej, podobnie jak osoby, które miały z nim w ostatnich dniach kontakt, a Szpitalny Oddział Ratunkowy został zdezynfekowany.

Czytaj więcej…

Sprawna akcja sądeckich policjantów

Zastępca Naczelnego

Okradanie ludzi niepełnosprawnych jest szczególnie ohydnym procederem. Dlatego dobrze się stało, że 31-latek, który wyniósł z jednego z nowosądeckich sklepów skarbonę z datkami na rzecz fundacji pomagającej takim właśnie osobom został zatrzymany przez policjantów już godzinę później, o czym poinformowało Radio Kraków.

Czytaj więcej…

Ofiaromat dla Syrii

Zastępca Naczelnego

Wojna w Syrii, fot. za breitbart.com

Na Dworcu Głównym PKP w Krakowie został ustawiony pierwszy w tym mieście i drugi w Polsce ofiaromat Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” – poinformował portal internetowy krakowskiego wydania „Gościa Niedzielnego”.

W ten sposób zainaugurowało ono w podwawelskim grodzie kampanię „Chleb dla Syrii”.

Czytaj więcej…

Rodzice Św. Jana Pawła II kandydatami na ołtarze

Zastępca Naczelnego

Po pozytywnej opinii Konferencji Episkopatu Polski i otrzymaniu zgody Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie metropolita krakowski ksiądz arcybiskup profesor Marek Jędraszewski ogłosił decyzję o rozpoczęciu procesów kanonizacyjnych rodziców Świętego Jana Pawła II: Służebnicy Bożej Emilii Wojtyły z domu Kaczorowskiej oraz Sługi Bożego Karola Wojtyły seniora – poinformowało Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej.

Czytaj więcej…

Na feldze po alkohol

Zastępca Naczelnego

Jak człowiek musi się napić, to nie dla niego rzeczy niemożliwych do wykonania.

Jak poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, funkcjonariusze z Oświęcimia przerwali podczas nocnego patrolu pijacki rajd  31- latka, który wsiadł za kierownicę swojej skody octavii mając w organizmie 3,2 promila alkoholu, a następnie próbował dotrzeć do nocnego sklepu po kolejną porcję wysokoprocentowego trunku.

Czytaj więcej…

Ucieczka ze szpitala

Zastępca Naczelnego

Zakopiańscy policjanci odnaleźli 41-letniego mężczyznę, który zgłosił się do oddziału ratunkowego tamtejszego Szpitala im. Tytusa Chałubińskiego twierdząc, że może być zarażony koronawirusem, ale po badaniach uciekł z lecznicy – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Czytaj więcej…

Poważne kłopoty osławionego komornika

Zastępca Naczelnego

Sebastian Kaleta/YT

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta skierował do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez komornika sądowego z Chrzanowa Marcina M. oraz odsunął go od pełnienia obowiązków służbowych – poinformowała „Gazeta Krakowska”.

Czytaj więcej…

Centrum Edukacji Przyrodniczej Kiry

Zastępca Naczelnego

Fot. za YT/UM Zakopane

Za ponad 18 milionów złotych z funduszy Unii Europejskiej, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Tatrzański Park Narodowy do końca 2021 roku wybuduje przy wejściu do doliny Kościeliskiej Centrum Edukacji Przyrodniczej Kiry – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Czytaj więcej…