Wpisy z regionu: Kraków

Woj. małopolskie

Kraków Zakopane Oświęcim

Zbiórka Harcerstwa Niepokornego

PAC

Jerzy Bukowski, fot. YT

W najbliższy weekend odbędzie się w Krakowie ogólnopolska zbiórka członków Ruchu Harcerskiego Rzeczypospolitej – niejawnej struktury wewnątrz Związku Harcerstwa Polskiego działającej w latach 80. ubiegłego wieku zgodnie z przedwojennymi ideałami służby Bogu, Polsce i bliźnim. Jej organizatorem jest Fundacja Harcerstwa Drugiego Stulecia, a przebiegnie ona pod hasłem „W służbie Niepodległej”

Czytaj więcej…

Renowacja trumny Marszałka Piłsudskiego

PAC

Jerzy Bukowski, fot. YT

Zwana niekiedy sarkofagiem zewnętrzna metalowa trumna, w której spoczywa w drugiej (z kryształowymi przeszkleniami) w wawelskiej krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów Pierwszy Marszałek Polski Józef Piłsudski, będzie poddana renowacji w pracowni konserwatorskiej Agnieszki i Tomasza Trzosów w Tychach.

Czytaj więcej…

Uczynny motorniczy

PAC

Fot. za TT MPK S.A. w Krakowie

Bywają takie chwile, kiedy człowiekowi nagle robi się lżej na duszy i zapomina o tym, że ludzie są dzisiaj dla siebie coraz częściej niemili, pozbawieni empatii, zapatrzeni tylko we własne interesy. Wystarczy jeden moment, aby ten ponury mrok społecznej znieczulicy rozświetlił czyjś dobry uczynek.

Czytaj więcej…

Kto ma alergię na polską flagę?

PAC

Krakowska redakcja „Gazety Wyborczej” nie ustaje w atakach na prezesa Towarzystwa Parku im. doktora Henryka Jordana Kazimierza Cholewę. Do powtarzanych regularnie zarzutów o zbyt dużą liczbę popiersi w alei (galerii) Wielkich Polaków XX wieku doszedł kolejny: o to, że prawie dwóch lat stoi w niej stoi bez wymaganych zezwoleń maszt z flagą państwową.

Czytaj więcej…

Czy to Róża Thun jest ową tajemniczą „mądrą kobietą”?

PAC

Róża Maria Barbara Gräfin von Thun und Hohenstein, foto za Wikipedia.pl

Szef krakowskich struktur Platformy Obywatelskiej Dominik Jaśkowiec powiedział, że jego partia zastanawia się na wystawieniem w wyborach na prezydenta Krakowa „mądrej kobiety”. Po tej tajemniczej wypowiedzi podwawelscy politycy i dziennikarze zaczęli spekulować, kogo też mógł on mieć na myśli. Padło na europosłankę Różę Marię Gräfin von Thun und Hohenstein z domu Woźniakowską, o której – jako ewentualnej rywalce dla profesora Jacka Majchrowskiego i Małgorzaty Wassermann – mówi się w dawnej stolicy Rzeczypospolitej już od dawna.

Czytaj więcej…

Pomnik to nie jest miejsce dla deskorolkarzy

PAC

Jerzy Bukowski, fot. YT

Muszę pochwalić krakowskie służby mundurowe za szybką reakcję.

Kiedy tylko otrzymałem informację od znajomego, który zobaczył deskorolkarzy „ujeżdżających” nie odsłonięty jeszcze pomnik generała Ryszarda Kuklińskiego na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, natychmiast powiadomiłem telefonicznie o tym mogącym powtarzać się incydencie Komendę Miejską Policji oraz Straż Miejską.

Czytaj więcej…

Front Malina

PAC

Krakowscy strażnicy miejscy wspólnie z dowodzonymi przez niestrudzonego Waldemara Domańskiego Pogromcami Bazgrołów po raz kolejny ogłosili konkurs Front Malina na najbrzydszą fasadę krakowskiego budynku zniszczoną przez grafficiarzy – poinformowało Radio Kraków.

Czytaj więcej…

Szacun musi być

PAC 1

Korci mnie, żeby ujawnić nazwiska bohaterów poniższego tekstu, ale pozostanę wierny przypisywanej Cyceronowi maksymie „nomina sunt odiosa”, bo chodzi przecież o pewne charakterystyczne zjawisko, a nie o konkretne osoby. Mogę jedynie napisać, że obaj byli bardzo znanymi działaczami „Solidarności” w Krakowie od początku jej istnienia.

Czytaj więcej…

Czy pomnikowa prowokacja w Krakowie to efekt rozpasania rosyjskiej agentury?

PAC 3

Wczoraj w Krakowie zostało zniszczone popiersie dowódcy V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej majora Zygmunta Szendzielarza-„Łupaszki” stojące od 2015 roku w Alei Wielkich Polaków XX Wieku w parku im. doktora Henryka Jordana w Krakowie. Monument został oblany czerwoną farbą. Tymczasem przedstawicielstwo Rosji w Krakowie przy ulicy Biskupiej 7 dzieli jedynie 1,9 km od tego parku!

Czytaj więcej…

Moda na krakuski

PAC

Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki, przewodniczący Zespołu Zadaniowego do Spraw Ograniczenia Bazgrołów w Urzędzie Miasta Krakowa, Miotacz Idei Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka, organizator Lekcji Śpiewania na Rynku Głównym i Małym Waldemar Domański zorganizował kolejną akcję pod hasłem „Kraków w Krakusce”, w ramach której namawia mieszkańców podwawelskiego grodu, aby występowali podczas uroczystości miejskich i świąt narodowych w czerwono-czarnych czapkach rogatywkach manifestując w ten sposób lokalny patriotyzm.

Czytaj więcej…

Zdewastowane popiersie mjr. „Łupaszki”

PAC

Czynności Policji pod zniszczonym popiersiem, fot. za J.Wieczorek TV, 30.04.2018 r.

Zapewne nieprzypadkowo właśnie w przededniu kojarzonego głównie z komunizmem dawnego święta 1 Maja dali o sobie znać „nieznani sprawcy” oblewając grubą warstwą czerwonej farby popiersie jednego z najsławniejszych Żołnierzy Niezłomnych, dowódcy V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej majora Zygmunta Szendzielarza-„Łupaszki” stojące od 2015 roku w Alei Wielkich Polaków XX Wieku w parku im. doktora Henryka Jordana w Krakowie.

Czytaj więcej…

Uniewinniony za ujawnienie przebiegu utajnionej rozprawy

PAC

Mec. Konrad Firlej i dr Józef Wieczorek, fot. za www.wnet.fm

Sąd Okręgowy w Krakowie prawomocnym wyrokiem uniewinnił dziennikarza obywatelskiego Józefa Wieczorka od zarzutu upublicznienia w internecie nagrania z przebiegu niejawnej rozprawy uznając, że oskarżony nie został prawidłowo pouczony i uprzedzony o konsekwencjach prawnych takiego czynu, nie może więc z tego powodu ponosić odpowiedzialności karnej – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Czytaj więcej…

Aleppo na horyzoncie agatologicznym

PAC

Na początek muszę wyjaśnić tytuł. Pojęcie horyzontu agatologicznego rozpowszechnił w polskiej filozofii – za Emmanuelem Levinasem – śp. ksiądz profesor Józef Tischner. Chodziło mu o to, aby człowiek zawsze zmierzał w stronę dobra, które od czasów Sokratesa i Platona jest najwyższą wartością. Aby móc urzeczywistnić dobro, trzeba umieć je rozpoznać nie tylko w sobie, ale także w innych ludziach.

Czytaj więcej…