Wpisy z regionu: Kraków

Woj. małopolskie

Kraków Zakopane Oświęcim

Uhonorowany ORMO-wiec

Zastępca Naczelnego

Fot. za Wikipedia.pl

Były przewodniczący tajnej Komisji Uczelnianej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie Jan Władysław Fróg otrzymał z rąk prezesa Instytutu Pamięci Narodowej doktora Jarosława Szarka nadany mu przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyż Wolności i Solidarności.

Czytaj więcej…

Drogowe plakaty wyborcze

Zastępca Naczelnego 1

Fot. ilustracyjne, arch.

Zdaniem przedstawicieli sztabu wyborczego Koalicji Europejskiej w Krakowie wieszanie plakatów kandydatów do europarlamentu na barierach ochronnych przy drogach stanowi potencjalne zagrożenie, ponieważ ograniczają one widoczność i rozpraszają kierowców – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Czytaj więcej…

Kolejne wyróżnienia dla prof. Stróżewskiego

Zastępca Naczelnego

Prof. Władysław Stróżewski (P), fot. YT

Jeden z najwybitniejszych żyjących polskich filozofów, uczeń wielkiego Romana Ingardena, profesor doktor habilitowany Władysław Stróżewski, został odznaczony papieskim Orderem Rycerskim Świętego Sylwestra za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki i sztuki, a przez Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej uhonorowany doktoratem honoris causa.

Czytaj więcej…

Wojewoda małopolski za pomnikiem AK

Zastępca Naczelnego

Piotr Ćwik, fot. za FB

Nie wiem, ile razy pisałem już tutaj o problemach z budową pomnika Armii Krajowej „Wstęga Pamięci” na bulwarze Czerwieńskim (między Wawelem a Skałką) w Krakowie. Mocno i dobitnie odniósł się do tej sprawy wojewoda małopolski Piotr Ćwik podczas uroczystości 3-Majowych. W swoim wystąpieniu na placu Matejki przypomniał wydarzenie z 3 maja 1943 roku, kiedy do jednego z niemieckich megafonów na warszawskim placu Wilsona żołnierze Armii Krajowej podłączyli własne zaimprowizowane studio radiowe odtwarzając hymn i „Rotę”.

Czytaj więcej…

Obiad z różańcem

Zastępca Naczelnego

Przy ulicy Obrońców Krzyża 1 W Nowej Hucie została otwarta pierwsza w Krakowie chrześcijańska kawiarnia i restauracja Nadzieja Cafe & Rest, w której oprócz zjedzenia obiadu można kupić Pismo Święte, różańce, krzyże, dewocjonalia, książki o tematyce religijnej – poinformował portal KrkNews.

Czytaj więcej…

Awantura o włosy

Zastępca Naczelnego

O tym, jak ważna jest dla każdej kobiety fryzura najlepiej świadczy zdarzenie opisane przez portal KrkNews. Doszło do niego w jednym z krakowskich salonów kosmetycznych, w którym dwie kobiety pokłóciły się i pobiły o włosy.

Czytaj więcej…

„Isia” nie będzie honorową krakowianką

Zastępca Naczelnego

Agnieszka Radwańska, fot. za TT

Rada Miasta Krakowa nie będzie głosowała w sprawie przyznania honorowego obywatelstwa najbardziej utytułowanej polskiej tenisistce Agnieszce Radwańskiej, ponieważ jej kandydatura nie uzyskała koniecznej rekomendacji Komisji Głównej RMK – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Czytaj więcej…

Podwójna funkcja balona

Zastępca Naczelnego

Powraca jedna z krakowskich atrakcji, z której chętnie korzystali przez kilka lat zarówno mieszkańcy podwawelskiego grodu, jak turyści: balon widokowy na bulwarze Wołyńskim naprzeciwko kościoła na Skałce (po drugiej stronie Wisły) – poinformowało Radio Kraków.

Czytaj więcej…

Tramwajowa statystyka

Zastępca Naczelnego

Fot. za TT MPK S.A. w Krakowie

Średni wiek krakowskich tramwajów wynosi 35 lat; 295 wagonów zostało wyprodukowanych w XX wieku, a 97 w XXI – tak wynika ze statystyk Zarządu Transportu Publicznego oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego przytoczonych przez portal LoveKraków.

Czytaj więcej…

Jaki atakuje Majchrowskiego za LGBT+

Zastępca Naczelnego

Kandydujący do Parlamentu Europejskiego z 3. miejsca na liście Zjednoczonej Prawicy w Okręgu Małopolsko-Świętokrzyskim wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zwrócił się do prezydenta Krakowa profesora Jacka Majchrowskiego o wycofanie się „z twierdzeń o przyjęciu karty LGBT+ w Krakowie i towarzyszącej jej ideologii” – poinformował portal LoveKraków.

Czytaj więcej…

Zwrotne flaszki

Zastępca Naczelnego

W Krakowie zainstalowano automat do skupowania plastikowych butelek, który za każdą wrzuconą flaszkę oddaje losowo 10 lub 20 groszy – poinformowało Radio Kraków. Urządzenie postawiono w budynku Urzędu Miasta przy alei Powstania Warszawskiego. Na początek będzie w stanie „odkupić” 10 tysięcy butelek.

Czytaj więcej…

Koniec farsy na Oleandrach?

Zastępca Naczelnego

Fot. YT

Minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński wszczął postępowanie w sprawie zakazu dalszej działalności Muzeum Czynu Niepodległościowego w Domu im. Józefa Piłsudskiego na krakowskich Oleandrach – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Czytaj więcej…

Błonia to nie miejsce na las

Zastępca Naczelnego

Urząd Miasta w Krakowie, fot. NGO Bielsko – Biała

Do tej pory krakowskie Błona bywały zagrożone jedynie chęcią ich zabudowy Wielu develeperów nie może bowiem zrozumieć, że niemal w centrum ogromnego miasta znajduje się gigantyczna łąka, na której można by postawić kilka osiedli mieszkaniowych, nie mówiąc o supermarketach i innych obiektach o dużych powierzchniach.

Czytaj więcej…

Goło, ale czy wesoło?

Zastępca Naczelnego

Kraków, lata 20 XX wieku, fot. YT

Do tego, że pijani Brytyjczycy często biegają nago po krakowskim Rynku Głównym zdążyliśmy się już, niestety, przyzwyczaić. Ich szaleństwa u jednych wzbudzają wesołość, u innych obrzydzenie. Z pewnością stanowią one jednak naruszenie nie tylko dobrych obyczajów, ale także przepisów prawa.

Czytaj więcej…

Kot psem na narkotyki

Zastępca Naczelnego

Fot. ilustracyjne

Do tej pory to psy miały monopol na wykrywanie narkotyków, zwłaszcza w bagażach podróżnych. Teraz mają poważnego rywala, ponieważ Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie poinformowała media, że zakupiła kotkę Emi, która będzie wykonywała takie samo, odpowiedzialne zadanie.

Czytaj więcej…