Wpisy z regionu: Kraków

Woj. małopolskie

Kraków Zakopane Oświęcim

Hotel dla medyków, izolatorium dla chorych

Zastępca Naczelnego

created by dji camera

Kraków i Małopolska przygotowują się na szczyt pandemii koronawirusa. Hotel Royal pod Wawelem został w całości przeznaczony dla pracowników Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, a hotel Wyspiański przy Plantach (dawny Dom Turysty) przekształcono w pierwsze w województwie izolatorium na 200 miejsc, które poprowadzi Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II.

Czytaj więcej…

UJ w pierwszej linii walki z koronawirusem

Zastępca Naczelnego

Fot. za uj.edu.pl

Interdyscyplinarny zespół naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie ogłosił, że wynalazł innowacyjną w skali świata substancję w postaci związku chemicznego o nazwie HTCC, która silnie hamuje zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 oraz jego nie mniej groźnym „kuzynem” MERS-CoV – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Czytaj więcej…

Kontrowersje wokół wstępu do lasów

Zastępca Naczelnego

Fot. za YT

W związku ze stanem pandemii koronawirusa dyrekcja Lasów Państwowych wprowadziła tymczasowy zakaz wstępu do lasów od 3 do 11 kwietnia oraz zamknięcie parków narodowych – poinformowała Polska Agencja Prasowa powołując się na komunikat Ministerstwa Środowiska, które tłumaczy, że ta decyzja wynika z faktu, iż wiele osób mimo zagrożenia epidemią gromadziło się na terenach zarządzanych przez LP.

Czytaj więcej…

Zdyscyplinowani Polacy

Zastępca Naczelnego

Jerzy Bukowski

W czasach trudnych wiele dowiadujemy się o sobie.

Pandemia koronawirusa pozwala wyraźnie ujawnić różne postawy. Za wcześnie jeszcze na dokonywanie jakichkolwiek podsumowań, bo najbliższe dni mogą je obrócić wniwecz, wolno jednak już teraz powiedzieć, że Polacy zachowują się w obliczu tego dramatu niezwykle odpowiedzialnie, co przejawia się przede wszystkim w społecznej dyscyplinie.

Czytaj więcej…

Paczki zamiast zupy

Zastępca Naczelnego

Pomimo epidemii koronawirusa krakowska Fundacja „Zupa na Plantach” nie zaprzestaje swojej akcji dokarmiania osób bezdomnych i ubogich, a jedynie – ze względu na bezpieczeństwo wolontariuszy – zamiast gorącego posiłku będzie rozdawać paczki w tzw. miejscach niemieszkalnych, czyli w pustostanach i w ogródkach działkowych – poinformowało Radio Kraków.

Czytaj więcej…

Nie całkiem opustoszały Kraków

Zastępca Naczelnego

Jerzy Bukowski

Od kilku dni moje ukochane miasto wygląda jak wymarłe, ale nie do końca. Zamiast mnóstwa turystów i śpieszących załatwiać swoje nie cierpiące zwłoki sprawy mieszkańców podwawelskiego grodu królują w nim bezdomni. Na co dzień anonimowo wtapiają się oni w tłum, teraz wyszli na pierwszy plan.

Czytaj więcej…

Ofiaromat dla Syrii

Zastępca Naczelnego

Wojna w Syrii, fot. za breitbart.com

Na Dworcu Głównym PKP w Krakowie został ustawiony pierwszy w tym mieście i drugi w Polsce ofiaromat Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” – poinformował portal internetowy krakowskiego wydania „Gościa Niedzielnego”.

W ten sposób zainaugurowało ono w podwawelskim grodzie kampanię „Chleb dla Syrii”.

Czytaj więcej…

Rodzice Św. Jana Pawła II kandydatami na ołtarze

Zastępca Naczelnego

Po pozytywnej opinii Konferencji Episkopatu Polski i otrzymaniu zgody Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie metropolita krakowski ksiądz arcybiskup profesor Marek Jędraszewski ogłosił decyzję o rozpoczęciu procesów kanonizacyjnych rodziców Świętego Jana Pawła II: Służebnicy Bożej Emilii Wojtyły z domu Kaczorowskiej oraz Sługi Bożego Karola Wojtyły seniora – poinformowało Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej.

Czytaj więcej…

UJ podejmie walkę z koronawirusem

Zastępca Naczelnego

Fot. za uj.edu.pl

25 milionów złotych na badania nad koronawirusem i na te, które pomogą zapobiegać epidemiom w przyszłości przeznaczy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – zapowiedział w wicepremier i szef resortu doktor Jarosław Gowin.

Czytaj więcej…

Astronomiczne ceny

Zastępca Naczelnego

Na Rynku Głównym w Krakowie powstanie luksusowy dom handlowy Vitkac, w którym będzie można kupić produkty (głównie ubrania, torby i torebki) w cenach niezłych samochodów – poinformował portal KrKNews.

Czytaj więcej…

Kraków odziedziczył spory majątek

Zastępca Naczelnego

Ponad 100 cennych obrazów, m.in. Jacka Malczewskiego, Jerzego i Wojciecha Kossaków, Jerzego Wróblewskiego, Vlastimila Hofmana, Seweryna Obsta, a także mieszkanie o powierzchni ponad 50 metrów kwadratowych i kilkanaście sztuk srebrnych naczyń, srebrne sztućce, porcelanę, zabytkowe meble oraz pieniądze odziedziczyło miasto Kraków po zmarłej w 2011 roku jego mieszkance – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Czytaj więcej…

Nowi patroni krakowskich ulic, rond i skwerów

Zastępca Naczelnego

Popularny piosenkarz Zbigniew Wodecki (1950-2017) będzie patronował skwerowi na Plantach między Teatrem im. Juliusza Słowackiego a ulicą Westerplatte, związany przez wiele lat z „Tygodnikiem Powszechnym” senator i minister spraw wewnętrznych Krzysztof Kozłowski (1931-2013) rondu przy wylocie z tunelu pod dworcem PKP, prezydent USA Herbert Hoover (1874-1963) rondu w ciągu ulicy Mirowskiej, a zamordowany w Katyniu generał Mieczysław Smorawiński (1893-1940) przecznicy ulicy Melchiora Wańkowicza na Wzgórzach Krzesławickich.

Czytaj więcej…

Tajemnice pochówku matki papieża Polaka

Zastępca Naczelnego

Karol Wojtyła jr i Emilia Wojtyła/YT

Matka Jana Pawła II została pochowana nie, jak dotąd powszechnie sądzono, w grobowcu rodzinnym w wojskowej części cmentarza Rakowickiego w Krakowie, ale w grobie swoich krewnych Kuczmierczyków na tej samej nekropolii, w którym spoczywają również jej dwie siostry – ustaliła Milena Kindziuk przy okazji pisania biografii rodziców papieża, o czym poinformował portal internetowy krakowskiego wydania „Gościa Niedzielnego”.

Czytaj więcej…