ZChR staje w obronie byłego posła Kukiz’15 dr. Józefa Brynkusa wyrzuconego z „Solidarności” przy Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie

Zastępca Naczelnego

dr Józef Brynkus, Paweł Czyż (ZChR)/Twitter.com

– Portal Pressmania ujawnił niedawno, że przewodniczący NSZZ „Solidarność” przy Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie mgr Jan Fróg zamierza pozbyć się z tego związku zawodowego wiceprzewodniczącego komisji zakładowej przy tej uczelni dr. hab. nauk humanistycznych Józefa Brynkusa, posła na Sejm RP VIII kadencji, członka Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej powołanego przez pana prezydenta dr Andrzeja Dudę. Według uchwały nr 8/2022 roku NSZZ „Solidarność” przy Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie z 24 listopada dr Brynkus miał poważnie naruszyć przez postanowienia statutu Solidarności, „w tym w szczególności § 15 ust. 5 – podejmowania czynów, które naruszają dobre imię Związku oraz postępowania niezgodnego z godnością członka Związku (§ 13 pkt. 3)”. Pamiętamy, że w czasie swojej kadencji w Sejmie RP dr Józef Brynkus odważnie bronił nauki Jana Pawła II, a także wielokrotnie publicznie krytykował zbrodnie z czasów PRL, ochronę sowieckich pomników Armii Czerwonej w Polsce czy domagał się lustracji i dekomunizacji środowiska akademickiego. Niezależny portal Pressmania podał, że mgr Jan Fróg był funkcjonariuszem ORMO. Jak czytamy w „Fakcie” z 9 maja 2019 roku otrzymał on Krzyż Wolności i Solidarności, bo struktury ORMO i ZOMO zgodnie z ustawą o IPN… nie są organami bezpieczeństwa PRL, nie było więc formalnej podstawy prawnej do odrzucenia wniosku. Za to dr Brunkus za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki został odznaczony przez prezydenta RP dr. Andrzeja Dudę 3 listopada 2021 roku Srebrnym Krzyżem Zasługi. Mamy zatem dwie postawy życiowe i nie sądzę, aby to dr Józef Brynkus szkodził Solidarności. Oczekujemy zatem na pilną interwencję przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy w sprawie byłego posła Kukiz’15 oraz funkcjonowania NSZZ „Solidarność” przy Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, chyba, że uznamy za całkowicie normalne, że byli funkcjonariusze ORMO mogą prowadzić czystki w tym związku w roku 2022. Pana doktora Józefa Brynkusa należy szybko publicznie przeprosić  – mówi nam Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Przynależność do ORMO bądź ZOMO powinna wykluczać odznaczanie członków tych organizacji Krzyżem Wolności i Solidarności choćby z tego powodu, że obie te formacje wraz z ich członkami wpierały ówczesny reżim. Do obu tych formacji nikt nikogo nie wcielał przymusowo, tak jak do wojska”

powiedział „Faktowi” Janusz Januszewski, Stowarzyszenie Opozycji Niepodległościowej i Represjonowanych 1956 – 1989 w Oświęcimiu.

CZYTAJ TAKŻE:

ORMOwiec Fróg chce wywalić byłego posła Kukiz’15 Józefa Brynkusa z Solidarności!

Skandal w Krakowie. Kogo odznaczył IPN?

Piotr Galicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *