Związek Polaków na Litwie broni pomnika księdza Piotra Skargi w Krakowie

Zastępca Naczelnego

Premier Węgier Victor Orban wita się z liderem ZPL Waldemarem Tomaszewskim/l24.lt

Polacy na Litwie dołączają do rzeszy obrońców pomnika Piotra Skargi w Krakowie. Apel w obronie pomnika rektora Kolegium Jezuitów w Wilnie, pierwszego rektora Uniwersytetu Wileńskiego wystosował dzisiaj Zarząd Główny Związku Polaków na Litwie. Największa polska organizacja na Litwie wyraziła zaniepokojenie dążeniami urzędników do usunięcia pomnika z placu św. Marii Magdaleny w Krakowie, naprzeciwko kościoła św. Piotra i św. Pawła, gdzie pochowany jest Piotr Skarga. ZPL apeluje do biurokratów o wycofanie się z niechlubnych zamiarów.

 

Zarząd Główny Związku Polaków na Litwie jest zaniepokojony z powodu planów usunięcia pomnika księdza Piotra Skargi z placu św. Marii Magdaleny w Krakowie. Pomnik ks. Piotra Skargi, zlokalizowany naprzeciw kościoła pw. św. Piotra i św. Pawła, w miejscu Jego pochówku w panteonie narodowym, w którym spoczywają najwybitniejsi twórcy narodowej sztuki, kultury i nauki, i zarazem na Drodze Królewskiej, w sposób niezwykle symboliczny przypomina tę wielką postać. Usunięcie pomnika mogłoby oznaczać odwrócenie się od staropolskiej kultury i tradycji, których Kraków jest strażnikiem”

– czytamy w apelu, który podpisał Waldemar Tomaszewski, prezes Związku Polaków na Litwie.

Największa polska organizacja na Litwie pomysł usunięcia pomnika z jego obecnego miejsca ustawienia określa mianem „niegodziwego” i wiąże m.in. z destrukcyjnymi zmianami, jakie niesie kosmopolityzm.

Niegodziwym jest już sam fakt powstania pomysłu usunięcia pomnika jednego z najważniejszych staropolskich pisarzy, osoby duchownej. Może to prowadzić do wyrzeczenia się naszego dziedzictwa i kultury, do niechlubnych trendów kosmopolityzmu skierowanych nie do pojedynczych osób, ale całego narodu”

– uważa Zarząd Główny Związku Polaków na Litwie.

Dążenia Polaków na Litwie zbiegają się z celami zawiązanego właśnie w Krakowie Społecznego Komitetu Obrony Pomnika Księdza Piotra Skargi, który za cel ma „powstrzymanie planów urzędników w kwestii obecności pomnika”, który od 2001 roku stoi na placu św. Marii Magdaleny.

Propozycja usunięcia pomnika ks. Piotra Skargi budzi oburzenie Polaków na Litwie również z tego względu, że jest to próba skasowania z pamięci historycznej postaci pierwszego rektora założonej przez króla Stefana Batorego Akademii Wileńskiej – dzisiejszego Uniwersytetu Wileńskiego. W 1900 roku, kiedy na mocy testamentu królowej Jadwigi obchodzono 500-lecie odnowienia przez króla Jagiełłę Uniwersytetu Jagiellońskiego, mieszkańcy Wilna przekazali wydziałowi filozoficznemu tej uczelni berło z przedstawioną na nim postacią ks. Piotra Skargi. To berło jest przechowywane w Krakowie i do dnia dzisiejszego używane na Uniwersytecie Jagiellońskim”

– piszą ZPL-owcy w swoim oświadczeniu, wyrażają solidarność z mieszkańcami Krakowa i apelują do decydentów o wycofanie się z niechlubnych działań.

Naszym obowiązkiem jest dbanie o szacunek dla wspólnego dziedzictwa. Solidaryzujemy się więc z mieszkańcami Krakowa i apelujemy do decydentów o powstrzymanie się od działań, które prowadzą do zacierania polskiej pamięci narodowej”

– czytamy w dzisiejszym apelu Zarządu Głównego Związku Polaków na Litwie.

Apel, podpisany przez Waldemara Tomaszewskiego, prezesa ZPL, zamieszczamy poniżej.

Źródło: www.l24.lt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.