ZChR: „Za ten skandal ktoś powinien ponieść odpowiedzialność”. Radio Kraków straciło niedawno zakupiony fortepian koncertowy Steinway D-274!

Zastępca Naczelnego

Paweł Czyż (ZChR)/X.com

Z końcem października 2023 roku Studio im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków wzbogaciło się o wyjątkowy instrument – koncertowy fortepian Steinway D-274, który jest wizytówką legendarnej firmy Steinway & Sons i najczęściej wybieranym fortepianem koncertowym przez największych pianistów świata. – czytamy na łamach krakowculture.pl.

Wart milion złotych fortepian Steinwaya, który miał służyć wypełnianiu publicznej misji przez radio, został sprzedany. O sprawie poinformowała portal wPolityce.pl prof. Hanna Karp. Jak podaje krakowculture.pl, 2 grudnia ubiegłego roku jako pierwszy na nowym instrumencie solowy recital zagrał Szymon Nehring, jeden z najbardziej utalentowanych i obiecujących pianistów młodego pokolenia w Polsce, finalista XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. 3 grudnia 2003 roku możliwości fortepianu Steinway sprawdzał Dominik Wania, pianista, muzyk, pedagog Akademii Muzycznej w Krakowie, który dołączył do grona artystów nagrywających dla wytwórni ECM Records.

W pewnych przestrzeniach nie można stosować żadnych kryteriów politycznych. Sprzedaż fortepianu koncertowego Steinway & Sons z zasobów Radia Kraków, na którego zakup środki przyznała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, to po prostu skandal. Czy w planach jest też likwidacja Muzeum Narodowego? Przecież jego zbiory to miliardy złotych. Oczywiście pozwalam sobie na ironię, ale sprawa z Krakowa umożliwia pytanie o granice, których nie wolno przekraczać. Za ten skandal ktoś powinien ponieść odpowiedzialność”

– powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej w środę Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Instrument, który 30 października dotarł do Radia Kraków, został zamówiony i wyselekcjonowany w fabryce w Hamburgu, jednej z dwóch na świecie manufaktur Steinway&Sons. Wybór był trudny, bo wszystkie fortepiany marki Steinway produkowane są ręcznie i jak mówią pianiści – każdy jest inny i każdy ma swoją duszę. Fortepian dla Radia Kraków, spośród siedmiu instrumentów, wybrali Marek Szlezer – profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, kierujący Katedrą Fortepianu, artysta Steinwaya i Władysław Adzik Sendecki – wybitny muzyk jazzowy związany z Krakowem, obecnie mieszkający w Hamburgu.”

– czytamy w informacji Radia Kraków z ubiegłego roku.

Piotr Galicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *