Były poseł Kukiz’15 prof. Józef Brynkus po ponad roku od przyznania odbierze 13 grudnia Srebrny Krzyż Zasługi!

Zastępca Naczelnego

Józef Brynkus/Facebook

Magister Jan Fróg, przewodniczący NSZZ „Solidarność” przy Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie – jak twierdzi „Fakt” – były funkcjonariusz ORMO, chce wyrzucić z tego związku byłego posła Kukiz’15 prof. UP w Krakowie Józefa Brynkusa. W obronie byłego parlamentarzysty stanęło Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin, którego rzecznik prasowy Paweł Czyż ujawnił, że naukowiec otrzymał postanowieniem prezydenta  Andrzeja Dudy z 3 listopada 2021 roku Srebrny Krzyż Zasługi za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki. Jan Fróg postanowił ukryć ten fakt przed zainteresowanym i nie przekazał wiceprzewodniczącemu NSZZ „Solidarność” przy Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie Józefowi Brynkusowi tej istotnej informacji, pomimo że w rozmowie z przedstawicielami wojewody małopolskiego do tego się zobowiązał. „Uprzejmie informuję, że o nadaniu Panu Srebrnego Krzyża Zasługi wiosną tego roku został poinformowany telefonicznie Pan Jan Fróg … zawiadomienie było skuteczne, skoro część z osób odznaczonych przybyła na uroczystość dekoracji organizowaną 28 czerwca br.” – pisze do Brynkusa przedstawiciel wojewody małopolskiego.

To haniebne. Zgodnie z treścią § 15 ust. 5 statutu NSZZ „Solidarność”, tj. – „podejmowania czynów, które naruszają dobre imię Związku oraz postępowania niezgodnego z godnością członka Związku” (§ 13 pkt. 3), mgr Jan Fróg powinien zostać usunięty z Solidarności, bowiem swoim postępowaniem w sprawie odznaczenia prof. Brynkusa ciężko obraził nie tylko prof. Brynkusa ale też polskiego prezydenta Andrzeja Dudę stosując cenzurę, której siłę poznał w PRL. To nie są metody Solidarności, ani tej z lat 80-tych XX wieku, ani tej obecnej. Oczekujemy tutaj aktywności przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy”

– powiedział nam w niedzielę Paweł Czyż, rzecznik prasowy ZChR.

CZYTAJ TAKŻE:

ORMOwiec Fróg chce wywalić byłego posła Kukiz’15 Józefa Brynkusa z Solidarności!

Skandal w Krakowie. Kogo odznaczył IPN?

ZChR staje w obronie byłego posła Kukiz’15 dr. Józefa Brynkusa wyrzuconego z „Solidarności” przy Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie

Mam nadzieję, że przyjmie Pan przesłane w załączeniu zaproszenie, szczególnie że jako osoba posiadająca tak piękny życiorys, przyjmowałby Pan odznaczenie w tej symbolicznej dacie, w której Pan Ryszard Pagacz I Wicewojewoda Małopolski będzie miał zaszczyt w imieniu Prezydenta RP uhonorować osoby związane swą działalnością z opozycja demokratyczną”

– podkreśla łącząc wyrazy szacunku Piotr Świeży, z Biura Wojewody, pełnomocnik Wojewody Małopolskiego ds. Odznaczania Osób Zasłużonych dla Państwa Polskiego w liście skierowanym do prof. Józefa Brynkusa.

W związku z ukryciem przez [Jana – przyp. NGO] Fróga informacji o nadaniu mi przez dra Andrzeja Dudę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Srebrnego Krzyża Zasługi otrzymałem od Pana Piotra Świeżego Pełnomocnika Wojewody małopolskiego maila, w którym stwierdza, on, że „w nawiązaniu do rozmowy telefonicznej, przesyłam Panu zaproszenie na uroczystość dekoracji orderami i odznaczeniami państwowymi, która odbędzie się w siedzibie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego 13 grudnia 2022 r.”

– czytamy we wpisie prof. Józefa Brynkusa na Facebooku.

Warto też w tym miejscu poinformować, że w ostatnich dniach odznaczono tego bezkompromisowego naukowca także na UP Kraków”.

– informuje portal Pressmania.pl.

Niewiele odznaczeń sprawiło mi przyjemność, jak ten: Zasłużony dla Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, przyznany mi przez Senat Uczelni”

– poinformował w mediach społecznościowych prof. Józef Brynkus.

Piotr Galicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *