Rzecznik prasowy ZChR do krakowskiego radnego Łukasza Wantucha: Niechaj radni w Krakowie pracują za darmo

Zastępca Naczelnego

Paweł Czyż (ZChR), Łukasz Wantuch/Twitter.com

„Niech katecheci pracują za darmo” – proponuje Łukasz Wantuch miejski radny z klubu Przyjazny Kraków. W częstochowskiej radzie miasta przyjęto uchwałę, w sprawie likwidacji finansowania lekcji religii z miejskiego budżetu.  Radny z Krakowa od razu wziął się za przygotowywanie w tej sprawie specjalnej rezolucji i jak podaje „Gazeta Wyborcza”, już rozesłał ją do rządu i parlamentarzystów. – O ile postawa częstochowskich radnych jest skandaliczna wobec setek lat, które nierozerwalnie połączyły Częstochowę z wiarą, czego dowodem jest Jasna Góra, to jednak nie dziwi, skoro prezydentem Częstochowy jest były poseł SLD Krzysztof Matyjaszczyk. Częstochowska uchwała o wykreśleniu z budżetu środków na współfinansowanie to kpina z uwagi na fakt, że religia jest całkowicie normalnym przedmiotem szkolnym, a nauczycielom po prostu należy się wynagrodzenie za pracę. W przypadku pomysłu krakowskiego radnego Łukasza Wantucha sytuacja jest inna. Skoro wzywa on, aby katecheci – nauczyciele pracowali za darmo, to oczekujemy, że radny przedstawi też projekt uchwały, w którym krakowscy radni zrezygnują z diet, bo przecież spełnianie mandatu radnego to służba społeczna, a nie praca. Zatem, niechaj radni w Krakowie pracują za darmo! Przedstawienie w Krakowie uchwały uderzającej w religię, w mieście w którym posługę pełnił Karol Wojtyła, późniejszy Papież Jan Paweł II, przez radnego z klubu popierającego prezydenta Jacka Majchrowskiego dowodzi, że ten samorząd nie był i nie jest apolityczny. – mówi nam Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin.

W przygotowanym przez Łukasza Wantucha piśmie czytamy:

Rada Miasta Krakowa apeluje o zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu centralnego i samorządowego. Uważamy, że lekcje religii powinny być traktowane wyjątkowo ze względu na swoją specyfikę, a księża i katecheci powinni pracować wyłącznie na zasadach wolontariatu.”

Wantuch argumentuje, że jeśli nauczanie religii przestanie być zawodem, a stanie się misją, wpłynie to korzystnie na poziom nauczania oraz motywację księży i katechetów. I zapowiada, że na najbliższej sesji rady miasta Krakowa, która odbędzie się 21 grudnia, będzie zbierał pod nią podpisy by wprowadzić temat do porządku obrad.

Piotr Galicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *