ZChR: „Należy stosować metodę zgazowania węgla z polskich złóż węgla w celu zapewnienia Polakom dostępu do taniej energii”. Gdzie staną pierwsze małe reaktory jądrowe SMR?

Zastępca Naczelnego

Krzysztof Maciejewski, prezes ZChR dr Bogusław Rogalski/FB

Orlen Synthos Green Energy, spółka kontrolowana przez Orlen i Synthos z portfela miliardera Michała Sołowowa, w poniedziałek w południe ogłosiła szczegóły planowanych inwestycji w małe reaktory jądrowe (SMR). Na początku premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu kilku lat w Polsce powstanie ponad 20 małych elektrowni jądrowych. Wstępne lokalizacje SMR-ów to: Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie, Kraków — Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza, Stalowa Wola (tarnobrzeska strefa ekonomiczna) oraz Warszawa. To lokalizacje, w których znajdują się m.in. energochłonne zakłady produkcyjne, a także te, które są optymalne dla potrzeb ciepłownictwa. – Zwracamy uwagę, że powstanie małych reaktorów jądrowych w obecnej sytuacji geopolitycznej jest ryzykowne. Wojska Federacji Rosyjskiej w czasie agresji na Ukrainę zajęły Zaporoską Elektrownię Atomową na południu Ukrainy. Jej uszkodzenie może stanowić poważny problem, np. radioaktywne skażenie terenu. Szczególnie, że potencjalne lokalizacje SMR w Stawach Monowskich i Dąbrowie Górniczej będzie dzieliła niewielka odległość 52 kilometrów. Dlatego zdaniem ZChR, należy stosować metodę zgazowania węgla z polskich złóż węgla w celu zapewnienia Polakom dostępu do taniej energii. – mówi nam Krzysztof Maciejewski, poseł na Sejm RP V, VI, VII i VIII kadencji z Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, były członek Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Sejmu RP, a dzisiaj przewodniczący radomszczańskich struktur Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Krzysztof Maciejewski (ZChR) o wykorzystaniu taniego węgla z polskich złóż

Inwestycje w atom

Dzisiejszy dzień przejdzie do historii, ponieważ Polska potrzebuje czystego, taniego, bezpiecznego źródła energii elektrycznej i cieplnej. Atom, a zwłaszcza tzw. mały atom, to dobra droga do szybkiego uzupełnienia naszych zasobów. Modernizujemy polską energetykę, by takie źródła w jak najszybszym czasie zapewnić. Te źródła taniej i czystej energii będą służyły Polsce przez dziesięciolecia”

— stwierdził premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że dzięki uruchomieniu jednego reaktora SMR będzie można zaoszczędzić od 100 do 200 mln euro rocznie na zakupie uprawnień do emisji CO2.

Wcześniej atomowa spółka poinformowała, że pozyskała nawet 4 mld dol. wsparcia od rządowych amerykańskich instytucji finansowych dla programu budowy SMR-ów. Chodzi o wsparcie od amerykańskiego EXIM Banku i U.S. International Development Finance Corporation (DFC). Jak przekonuje spółka, chęć zaangażowania w projekt budowy floty reaktorów SMR wyraziły także polskie banki – PKO BP, Pekao, BGK oraz Santander Bank Polska.”

– podaje portal Interia.pl.

Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte