Archiwum

Archiwum dla ‘Zdrowie’ Kategoria

„Brawo Prezydent RP”. Prezes ZChR dr Bogusław Rogalski pochwala prezydenckie ułaskawienie Weroniki Krawczyk

Zastępca Naczelnego

Prezydent Karol Nawrocki zastosował prawo łaski wobec jednej osoby - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Prezydencki minister Mateusz Kotecki ujawnił na platformie X, że chodzi o Weronikę Krawczyk, która zgadza się na podawanie pełnych danych osobowych. "Brawo Prezydent RP" - tak w pierwszym zdaniu w swoim komentarzu w mediach społecznościowych na ułaskawienie zareagował prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin dr Bogusław Rogalski.

Czytaj więcej...

Kuriozalne słowa ministra z Lewicy. „Już sami przyznają, że kłamali”

Zastępca Naczelnego

Minister Marcin Kulasek został zapytany, dlaczego Lewica nie zrealizowała obietnicy wyborczej o lekach na receptę za nie więcej niż 5 złotych.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek był gościem Radia Zet. Polityk Lewicy został zapytany o niezrealizowane obietnice wyborcze. Przed wyborami parlamentarnymi w 2023 r. Lewica obiecywała m.in., że każdy lek na receptę będzie kosztował nie więcej niż 5 złotych za opakowanie. Co więcej, dla dzieci, emerytów, rencistów, kobiet w ciąży i pacjentów po przeszczepach leki na receptę miały być bezpłatne. Tak się jednak nie stało.

Czytaj więcej...

Podwyżka opłaty cukrowej nawet o 900 proc. Wiceprezes ZChR: Ma to się nijak do zdrowia konsumentów, bo dorosły Polak kupi i droższy energetyk

Zastępca Naczelnego

W projekcie nowelizacji podnoszącej opłatę cukrową podano kwoty, o które miałyby zdrożeć napoje zawierające cukier. Największa podwyżka dotyczy tzw. energetyków. Rozwiązania proponowane w projekcie ustawy o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. "Proponowana nowelizacja i tak poważna podwyżka opłaty cukrowej dla energetyków to po prostu skandal i drenowanie kies dorosłych Polaków. Ma to się nijak do zdrowia konsumentów, bo dorosły Polak kupi i droższy energetyk. Wiele produktów nam szkodzi, część potencjalnie szkodzi, ale to nie powód do notorycznego podnoszenia parapodatków czy opłat dodatkowych. Rząd Donalda Tuska - idąc tym tropem - może także wprowadzić opłatę kawową (kofeina szkodzi), opłatę herbacianą (teina szkodzi), opłatę margarynową (tłuszcze trans szkodzą), itd. Na koniec także opłatę za oddychanie powietrzem w aglomeracjach (smog szkodzi)." - tak podwyżkę opłaty cukrowej ocenił Paweł Czyż, wiceprezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Czytaj więcej...

„To była polityczna pułapka”. Wiceprezes ZChR Paweł Czyż pozytywnie o decyzji prezydenta Karola Nawrockiego

Zastępca Naczelnego

Prezydent Karol Nawrocki zdecydował o podpisaniu ustawy dotyczącej obywateli Ukrainy – przekazał prezydencki minister Zbigniew Bogucki. Zapisy ustawy ograniczają m.in. wypłatę 800 plus. Zbigniew Bogucki podkreślił też, że "żadnej innej ustawy ws. pomocy obywatelom Ukrainy prezydent już nie podpisze. Musimy przejść na normalne warunki".

Czytaj więcej...

CIA zmienia stanowisko ws. COVID-19. Jest oficjalne oświadczenie

Zastępca Naczelnego

Bardziej prawdopodobne jest, że pandemię COVID-19 wywołał wyciek z laboratorium, niż że wirus został przeniesiony na ludzi przez zakażone zwierzę – podała Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA).

Agencja przekazała tę informację dwa dni po tym, jak były republikański członek Kongresu John Ratcliffe został zaprzysiężony na nowego dyrektora CIA.

Czytaj więcej...

Afera w Wielkiej Brytanii. ZChR pyta o bezpieczeństwo produktów mleczarskich oferowanych polskim konsumentom

Zastępca Naczelnego

W Wielkiej Brytanii właśnie wybuchł skandal związany ze stosowaniem ze stosowaniem w produktach mleczarskich dodatku paszowego ograniczającego emisję metanu przez krowy. – Firma Arla Foods, producent takich marek jak Lurpak, stała się obiektem protestu mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy masowo wyrzucają do śmieci kartony mleka. Trzeba zadać publicznie ważne pytania. Czy w Polsce są stosowane dodatki paszowe ograniczające emisji metanu przez krowy i na jaką skalę? Kolejnym pytaniem jest skala importu do Polski produktów mleczarskich Arla Foods. Chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe Polaków, a także wpływ na zdrowie zwierząt, które taki dodatek otrzymają w paszy. Szaleństwo ekoszaleńców zaczyna zbierać żniwo. Warto dodać, że sporą część asortymentu produktów mleczarskich spożywają dzieci. Tutaj trzeba szybkich odpowiedzi ze strony ministerstwa rolnictwa – powiedziała nam w rozmowie Monika Socha-Czyż, sekretarz generalny Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Czytaj więcej...

Wiceprezes ZChR Paweł Czyż: „Fizjoterapeuci mają rację organizując protest pod Sejmem”

Zastępca Naczelnego

Minister Izabela Leszczyna zmierza do wykluczenia nawet 80 proc. poważnie chorych pacjentów z fizjoterapii domowej - podaje wPolityce.pl. Spodziewana jest ogromna redukcja zatrudnienia specjalistów. Nie godząc się na działania minister zdrowia fizjoterapeuci i ich pacjenci zamierzają przyjechać do Warszawy, by 6 listopada protestować przed Sejmem - informuje portal. - Brak rehabilitacji domowej dla pacjentów z porażeniem mózgowym czy SM to dla nich duże zagrożenie wyłączenia z aktywnego życia społecznego i zawodowego - powiedział Karol Wojciechowski z Krajowej Izby Fizjoterapeutów. - Rok temu, w czasie kampanii wyborczej, ekipa Donalda Tuska zapowiadała rozwój, a nie zwijanie Polski. Minister Leszczyna zapowiada publicznie konsolidacje szpitali samorządowych, które de facto będą prowadziły w efekcie ich wprowadzenia do prywatyzacji niektórych publicznych szpitali poprzez doprowadzenie ich do bariery płynności finansowej. PO prowadzi wprost do ograniczenia dostępu do publicznych usług medycznych i balansuje na krawędzi konstytucyjnych gwarancji przewidzianych w art. 68 ustawy zasadniczej. Dostęp do rehabilitacji należy rozszerzać, a nie ograniczać. Pani minister być może o tym nie wie za wiele, wszak lekarzem nie jest. Za to, w poprzednich rządach PO pełniła funkcję wiceministra finansów i to najwidoczniej dzisiaj pokutuje. Pacjenci to nie dane statystyczne. Fizjoterapeuci mają rację organizując protest pod Sejmem - powiedział w sobotę Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Paweł Czyż, wiceprezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Czytaj więcej...

ZChR: Trzeba systemowo oddłużyć publiczne szpitale. To prawdziwy nowy początek systemu publicznej służby zdrowia!

Zastępca Naczelnego

Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Łukasz Jankowski zwrócił uwagę na olbrzymie problemy służby zdrowia. Jak zaznaczył, oszczędności doprowadziły do tego, że kierownictwo szpitala nie myśli o optymalny leczeniu pacjentów, ale o tym, jak na całej procedurze nie stracić. – Nasz system ochrony zdrowia oszczędza od lat. Oszczędza na tych procedurach, które są wykonywane najczęściej, bo tam NFZ uzyskuje efekt skali i przed to te oddziały, które świadczą największą pomoc, czyli interna, pediatria, chirurgia są niedofinansowane od lat – powiedział prezes NIL.

Czytaj więcej...

Kontrola za spór z minister zdrowia? Szpital Żywiec pod presją

Zastępca Naczelnego

Szpital Żywiec, którego dyrektor publicznie zarzuciła minister Izabeli Leszczynie, że "wprowadza w błąd opinię publiczną", został objęty kontrolą z Ministerstwa Zdrowia i NFZ. To nowa odsłona konfliktu o pieniądze pomiędzy powiatowym szpitalem, funduszem i szefową resortu zdrowia. Do kancelarii premiera Tuska trafiło 25 tys. podpisów w obronie placówki.

W piśmie, jakie trafiło do szpitala w Żywcu, naczelnik departamentu kontroli Ministerstwa Zdrowia powiadamia, że do 9 listopada urzędnicy ministerstwa będą zadawać pytania i analizować przedstawiane na żądanie dokumenty. Kontrola odbywa się "metodą zza biurka", czyli z Warszawy. Podstawą jest upoważnienie minister Izabeli Leszczyny.  
Czytaj więcej...

GOŁDAP: Radny Paweł Czyż z ZChR pyta w interpelacji o płatności NFZ wobec samorządowego szpitala

Zastępca Naczelnego

Według portalu abcZdrowie - w polskich szpitalach brakuje soli fizjologicznej. Podobne problemy mają mieć także pacjenci, którzy odchodzą z apteki z kwitkiem. "Jeśli sytuacja się nie zmieni, skutkiem może być ograniczenie przyjęć do szpitali” – czytamy na łamach tego portalu. O tej sytuacji alarmował także Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych - kierując apel do minister zdrowia Izabeli Leszczyny (KO). Problemy finansowe przeżywają także szpitale powiatowe, np. Szpital Żywiec. Według starosty żywieckiego Adriana Midora oraz burmistrza Żywca Antoniego Szlagora - Narodowy Fundusz Zdrowia zalega z płatnością na rzecz tej placówki na kwotę 39 mln złotych, co powoduje problemy z płatnością tego szpitala samorządowego.

Czytaj więcej...

„Nie ma nawet soli fizjologicznej”. Prawica komentuje zapaść w służbie zdrowia

Zastępca Naczelnego

Jak można doprowadzić do sytuacji gdy nie ma nawet soli fizjologicznej!!! Za chwilę nie będzie nawet plastrów!” - zaalarmowała była minister zdrowia, obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Sójka. Dodała, że minister Izabela Leszczyna (KO) nadal nie podała się do dymisji, a „jest już niewiele do zepsucia”. - podaje wPolityce.pl. - Sytuacja jest zła. Plany restrukturyzacji szpitali powiatowych przedstawione przez minister Leszczynę - tj. łączenie szpitali powiatowych - to tak naprawdę droga do późniejszej likwidacji wielu szpitali, a także obdzielenie odpowiedzialnością finansową już nie przykładowo danego powiatu za błędy w zarządzaniu publicznym samorządowym szpitalem lub brak wypłaty środków z NFZ, ale także próba przerzucenia odpowiedzialności finansowej za funkcjonowanie szpitali po ich "konsolidacji", w wersji zaproponowanej przez koalicję rządową na kilka jednostek samorządu terytorialnego - powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Paweł Czyż, radny Rady Powiatu w Gołdapi i wiceprezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

 
Czytaj więcej...

„To nie do uwierzenia”. Szok po słowach Leszczyny

Zastępca Naczelnego

Minister zdrowia skrytykowała dyrekcję szpitala w Żywcu, czym wywołała jej oburzenie. Zdaniem Izabeli Leszczyny, szpital sam sobie jest winien, że nie ma pieniędzy.

Już 15 miliardów złotych brakuje w kasie Narodowego Funduszu Zdrowia, żeby spiąć ten rok i wypłacić szpitalom pieniądze za wszystkie zaległe świadczenia medyczne. Chodzi nie tylko o świadczenia nielimitowane, ale także o te zakontraktowane i zatwierdzone przez Fundusz. W rezultacie, część placówek odwołuje i przekłada zabiegi planowe nawet na przyszły rok.

Trudna sytuacja ma miejsce m.in. w szpitalu w Żywcu, gdzie od poniedziałku, z powodu braku funduszy, nie działa izba przyjęć. Tymczasem minister zdrowia Izabela Leszczyna uważa, że to szpital jest sam sobie winny.

Czytaj więcej...

Wiceprezes ZChR Paweł Czyż: „Pani minister Leszczyna chce prowadzić systemową likwidację szpitali pod płaszczykiem ich konsolidacji”

Zastępca Naczelnego

Nie jest możliwe, żeby taki wysoki poziom medycyny, który mamy w Polsce, utrzymać we wszystkich maleńkich szpitalach. Dlatego konieczne jest porozumienie pomiędzy powiatami, pomiędzy właścicielami szpitali” - powiedziała na antenie TVN24 Izabela Leszczyna, poseł Koalicji Obywatelskiej, minister zdrowia.

Czytaj więcej...

Radny powiatowy ZChR z Gołdapi chce wprowadzenia lokalnego samorządowego programu stypendialnego dla przyszłych lekarzy i pielęgniarek

Zastępca Naczelnego

- Sto dni nowej kadencji samorządu minęło. Szpital powiatowy w Gołdapi prowadzony przez samorządową spółkę GoldMedica - dzięki postawie starosty gołdapskiego Krzysztofa Kazanieckiego - ma szansę na pozytywne zmiany, a mieszkańcy na wysoką jakość usług medycznych. Uważam, że samorząd powiatowy wraz z samorządem miejskim w Gołdapi powinien stworzyć specjalny, wieloletni program stypendialny dla studentów medycyny i pielęgniarstwa. Z zainteresowanym studentem powinno się podpisać wieloletnią umową o udzielenie stypendium w wysokości pozwalającej opłacić studia oraz pokryć koszty utrzymania pod warunkiem, że taka osoba po zakończeniu studiów zatrudni się w naszym szpitalu na okres, np. pięciu lat i wyrazi zgodę na zatrudnienie na porównywalnych warunkach do osób już zatrudnionych w naszym szpitalu. Zerwanie takiej umowy przez jego beneficjenta z uwagi na przerwanie studiów lub osobistą decyzję danej osoby o wyborze innego miejsca pracy powinno skutkować koniecznością zwrotu takiego stypendium. Po pięciu latach pracy stypendium powinno zostać uznane za bezzwrotne. Taki system to także inwestycja w młodzież. Są możliwości w moim przekonaniu i innych benefitów, np. przyznania mieszkania służbowego. W sprawie mojej inicjatywy skieruję zapytanie radnego do pana starosty Krzysztofa Kazanieckiego jeszcze w tym tygodniu - powiedział w rozmowie z Niezależną Gazetą Obywatelską Paweł Czyż, radny Rady Powiatu w Gołdapi i wiceprezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Czytaj więcej...

ZChR krytykuje rządowe plany łączenia szpitali samorządowych

Zastępca Naczelnego

Minister zdrowia Izabela Leszczyna z Platformy Obywatelskiej na początku lipca przedstawiła plany zmian w opiece zdrowotnej. - W  procesie transformacji chcemy zrewolucjonizować obecną sieć szpitali i dostosować do potrzeb pacjentów i określonego finansowania. – powiedział członek zespołu ds. zmian systemowych w Ministerstwie Zdrowia Piotr Nowicki na spotkaniu z samorządowcami oraz dyrektorami szpitali i placówek medycznych. Obok istniejących rozwiązań transformacyjnych w ochronie zdrowia jednostki samorządu będą mogły łączyć SP ZOZ-y. - To oczywisty kierunek nie tylko na dalsze osłabianie szpitali samorządowych, ale także kierunek na dzielenie przez samorządy strat między, np. powiatami, które zdecydują się na powstanie połączonych szpitali. Dajmy na to, że trzy powiaty zdecydują o połączeniu trzech SP ZOZ. Dwa szpitale powiatowe będą zarządzane dobrze, a jeden fatalnie. W efekcie koszty poniosą samorządy, w których placówki funkcjonują dobrze. To de facto droga do otwarcia dyskusji na temat prywatyzacji szpitali publicznych zarządzanych przez samorządy. Gold Medica zarządzająca szpitalem powiatowym w Gołdapi jest spółką powiatową i to właśnie nowe władze powiatu zadecydowały o zmianie na stanowisku prezesa. Do konkursu zgłosiła się radna ościennego powiatu oleckiego, Emilia Urbanowicz, która w roku 2019 była kandydatką PSL do Sejmu RP. Warto wspomnieć, że obecny szef Rady Powiatu w Gołdapi Piotr Rant z Platformy Obywatelskiej głosił publicznie potrzebę uruchomienia w Gołdapi prywatnego szpitala. Rozumiem zatem, że dowiemy się niedługo, że trzeba łączyć szpitale powiatowe, osłabi się je hurtem, a następie zaproponuje ułatwienia dla prywatnych szpitali, bo pomimo "restrukturyzacji" - w wydaniu minister Leszczyny - nadal będą miały problemy? - pyta w rozmowie z Niezależną Gazetą Obywatelską Monika Socha-Czyż, sekretarz generalny Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin oraz była członek Społecznej Rady Nadzorczej SP ZOZ Szpital Kolejowy w Wilkowicach-Bystrej jako radna Sejmiku Województwa Śląskiego V kadencji.

Czytaj więcej...

Cywilizacja śmierci! 29-letnia Holenderka poddała się eutanazji na oczach swojego chłopaka!

Zastępca Naczelnego

Nie żyje Zoraya ter Beek z Oldenzaal, dwudziestodziewięcioletnia kobieta, na której dokonano eutanazji na oczach jej chłopaka. Wcześniej młoda kobieta uzyskała wymaganą zgodę na „wspomaganą śmierć”, a powodem miały być jej cierpienia wywołane zaburzeniami psychicznymi. O sprawie poinformowały holenderskie media.

Czytaj więcej...

Delegalizują papierosy. To już kolejny kraj

Zastępca Naczelnego

Kolejny kraj zdecydował się na wprowadzenie zakazu sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2009 roku. Zamysł jest taki, by młodzi w ogóle nie zaczynali palić. Wcześniej "nie" papierosom powiedziała Nowa Zelandia. W 2022 roku głośno było o decyzji Nowej Zelandii. Jako pierwszy kraj na świecie zakazała ona sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 1 stycznia 2009 roku. Decydenci podkreślali, że nowe pokolenie ma być zupełnie wolne od dymu tytoniowego. Teraz w ślad za Nową Zelandią postanowił pójść kolejny kraj - tym razem europejski. Całkowity zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2009 roku przegłosowała właśnie Wielka Brytania.

Czytaj więcej...

Prezes ZChR dr Bogusław Rogalski ze Strasburga: W Parlamencie Europejskim popłoch po komunikacie o skażeniu wody butelkowanej

Zastępca Naczelnego

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu mogło dojść w czwartek do zatrucia wody butelkowanej, która jest wystawiona bezpłatnie na jego terenie. Służby Parlamentu wydały w tej sprawie komunikat i rozesłały SMS z ostrzeżeniem. - Niewiele wiadomo o rodzaju zagrożenia, ale sprawa może być poważna, skoro zaleca się w "nagłych przypadkach" kontakt ze służbami medycznymi. Są widoczne objawy popłochu, bo przecież z wody butelkowanej korzysta wielu pracowników, parlamentarzystów, doradców, a nawet zwiedzających. - mówi nam prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, eurodeputowany VI kadencji, dr Bogusław Rogalski, który jest obecny na sesji Parlamentu Europejskiego.

Czytaj więcej...

Prezes ZChR komentuje kolejny atak na marszałek Elżbietę Witek: „Życie jest bezcenne”

Zastępca Naczelnego 1

- Życie ludzkie jest bezcenne. Współczuję pani marszałek Elżbiecie Witek, że ponownie atakuje się jej rodzinę na łamach Wirtualnej Polski. Jak wspomniałem, życie ludzkie jest bezcenne i właśnie dlatego nie ma żadnego znaczenia wysokość środków wydawanych na jego ratowanie. Po pierwsze, pan Stanisław Witek przez dekady opłacał składkę zdrowotną. Po drugie, pan Stanisław posiada - jak każdy Polak - gwarancję z artykułu 68 Konstytucji RP, cytuję: "Prawo do ochrony zdrowia. Każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych." - powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin dr Bogusław Rogalski.

Czytaj więcej...