Prezes ZChR komentuje kolejny atak na marszałek Elżbietę Witek: „Życie jest bezcenne”

Zastępca Naczelnego1

Prezes ZChR dr Bogusław Rogalski/Twitter.com

– Życie ludzkie jest bezcenne. Współczuję pani marszałek Elżbiecie Witek, że ponownie atakuje się jej rodzinę na łamach Wirtualnej Polski. Jak wspomniałem, życie ludzkie jest bezcenne i właśnie dlatego nie ma żadnego znaczenia wysokość środków wydawanych na jego ratowanie. Po pierwsze, pan Stanisław Witek przez dekady opłacał składkę zdrowotną. Po drugie, pan Stanisław posiada – jak każdy Polak – gwarancję z artykułu 68 Konstytucji RP, cytuję: „Prawo do ochrony zdrowia. Każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.” – powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin dr Bogusław Rogalski.

Cena życia?

Mąż marszałek Sejmu Elżbiety Witek (PiS) od dwóch lat przebywa na OIOM-ie w szpitalu w Legnicy. Teraz wyliczono, ile może kosztować miesięcznie leczenie w tym miejscu. To naprawdę bardzo wysoka kwota.

– grzmi Sylwia Bagińska z Wirtualnej Polski.

Teraz portal Medycyna Praktyczna wskazał, ile może kosztować pobyt męża Elżbiety Witek na OIOM-ie. Portal mp.pl przekazał, że Narodowy Fundusz Zdrowia rozlicza pobyt pacjenta na OIOM-ie na podstawie punktów w skali TISS-28. Eksperci wyjaśnili, że ciężki stan pacjenta wymaga więcej działań medycznych – co za tym idzie, leczenie takiej osoby jest droższe. Dalej czytamy, że u niektórych pacjentów naliczane jest nawet 50 punktów w skali TISS-28. Jednak u chorych, którzy długo przebywają na tego typu oddziałach, ta liczba punktów spada, gdyż wykonuje się mniej procedur. Zakładając, że wartość punktu TISS-28 oscyluje wokół 50 zł, a dziennie na OIT wykonuje się u pacjenta 'przewlekłego’ procedury za ok. 20 punktów, miesięczny rachunek, jaki mogliby otrzymać bliscy takiego chorego, wyniósłby ok. 30 tysięcy złotych” – czytamy na portalu mp.pl. Eksperci zaznaczyli przy tym, że miesięcznie za ośrodki opieki długoterminowej trzeba zapłacić 10-12 tys. zł. OIOM to koszt z kolei 30 tys. zł.”

– czytamy na łamach portalu WP.

Chcemy, aby wszyscy Polacy po ukończeniu 75. roku życia mieli bezpłatny dostęp do wszystkich świadczeń medycznych, w tym do wszystkich leków wydawanych na recepty lekarskie. Uważamy też, że należy poważnie rozbudować system opieki paliatywnej oraz pilnie zainwestować w powstanie oddziałów geriatrycznych. Takie rozwiązania będziemy proponowali w nowym parlamencie”

– podsumowuje w rozmowie z NGO prezes ZChR.

Piotr Galicki

  1. Dynak Mirosław
    | ID: d4d3a671 | #1

    Brawo Pani Marszałek… Brawo dr Bogusław Rogalski…

Komentarze są zamknięte