Witam Państwa po długiej przerwie — także technicznej związanej ze sposobem nadawania audycji w naszym radiu. Dziś chciałbym zaprzątnąć Państwa uwagę sprawą dużego kalibru. Na początek moja jednoznaczna deklaracja: nie czuję się obywatelem Unii Europejskiej lub członkiem europejskiego narodu. Jestem obywatelem RP, kraju stowarzyszonego wespół z innymi 26 krajami w organizmie zwanym Unią Europejską. Czytaj więcej…

Wpisy z regionu: Opole
Brzeg Głubczyce Kędzierzyn-Koźle Kluczbork Krapkowice Namysłów Nysa Olesno Opole Prudnik Strzelce Opolskie Niemodlin
Koncert Andrzeja Kołakowskiego w Opolu
W imieniu Stowarzyszenia „Biało-czerwone Opole” oraz Fundacji „Blisko Polski” serdecznie zapraszamy na koncert ballad patriotycznych w wykonaniu Andrzeja Kołakowskiego, który odbędzie się w czwartek 26 czerwca 2025 r. w sali widowiskowej SCK w Opolu (ul. Katowicka 95)! Czytaj więcej…
Po wyborach – ból czy prawość serca (?)

Kilka minut przed godziną pierwszą w nocy z 1. na 2. dzień czerwca 2025 roku kolejny raz odzywa się mój telefon. To normalne i zwyczajne, bo od kiedy dysponujemy nowoczesną techniką, to po pracy w każdą noc a w weekendy i święta całodobowo, na mój telefon osobisty przekierowane są automatycznie wszystkie rozmowy pacjentów, szukających doraźnej pomocy dentystycznej. Czytaj więcej...
Niemcy…
Bez względu na kontekst, słowo „Niemcy” wywołuje we mnie reakcje głębokie … (urodziłem się w wolnej Polsce, przed drugą wojną światową). Dla mnie słowa wypowiedziane po niemiecku dudnią w mózgu jak „Hände hoch”.
Moje dzieci, kiedy dorastały i miały okazje odwiedzać kraj tego zachodniego sąsiada, mawiały tak: „Tato, co ty chcesz od Niemców, po co wracasz do przeszłości, przecież nie zaprzeczysz, że Niemcy to kraj nowoczesny, zamożny, świetnie zorganizowany – bierzmy z nich przykład”. Odpowiadałem wtedy moim dzieciom (bez pewności, że docierało to do nich ze zrozumieniem): Kto nie zna przeszłości, ten w przyszłości błądzić będzie jak we mgle…”. Czytaj więcej…
Czy nadal chcemy oddychać w gorsecie (?)
W każdej codzienności spotykamy nie tylko aniołów; niestety tam, gdzie jest Światło, tam też musi być cień… Lecz na rzeczywistość nie trzeba się obrażać – można ją zmieniać, jeśli potrafimy. Niech nie będzie dla nas wzorem do naśladowania mitologiczny Syzyf, lecz Bóg – prośmy Go o dar mądrości, by pogodzić się z tym, czego nie da się zmienić dziś. Pokornie prośmy Go też o dary cierpliwości i siły, by podjąć się zmiany, lecz z nastaniem poranka, bo świt w starciu ze zmierzchem niesie więcej nadziei na lepsze jutro… Czytaj więcej…
SportdlaDziedzictwa: Relacja z Triathlonu Opolskiego

Sobotni (24.05) Triathlon Opolski stał się dla mnie nie tylko sprawdzianem formy, ale też piękną przygodą wpisującą się w ideę #SportDlaDziedzictwa – bo przecież aktywność fizyczna to także odkrywanie nowych miejsc i pokonywanie własnych ograniczeń. To dopiero mój drugi start w triathlonie, a już zmierzyłem się z wymagającym dystansem ¼ IronMan (950 m pływania, 45 km jazdy rowerem, 10,5 km biegu). Z czasem 2h:49min i 50. miejscem w kategorii M40 mogę uznać go za udany debiut, choć nie obyło się bez przygód! Czytaj więcej...
Emil Tańczak: Dokąd zmierzasz Ojczyzno ?
Każda budowla, żeby przetrwać i spełniać swoje przeznaczenie musi posiadać element kluczowy – mocny fundament. Tak jest też ze społeczeństwem: bez rodziny, zdrowej rodziny, tej Skały, która oprze się wichrom, żaden naród, kraj czy państwo nie przetrwa. Czytaj więcej…
Pomysły budowania świata bez Boga…
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po trwających znacznie ponad sto lat zaborach, mieliśmy trzy rodzaje systemów zarządzania – i daliśmy radę w bardzo krótkim czasie scalić rozerwany naród i kraj w jedno prężne państwo. Czytaj więcej…
„… a bramy piekielne Go nie przemogą!”
Jeszcze niedawno nasze kościoły świeciły pustkami. Być może był to w znacznym stopniu skutek pandemii i wszystkich pochodnych z nią związanych, która jak walec drogowy przetoczyła się przez świat.
Długo – i to stanowczo za długo – na niedzielnych mszach świętych ławki zajęte były przez wiernych zaledwie w około 10 – 20. %. Czytaj więcej…
Emil Tańczak: Wybierzmy rozważnie – wedle rozumu i serca…
Jak nie upadać na duchu, kiedy przyszło nam żyć w chaosie, który mąci w głowach. Komuś zależy na tym (?), bo społecznością pogubioną łatwiej „rządzić” … Często też żyjemy pozorami, a pozory to próba wmawiania nam, że wszystko nam wolno… Czytaj więcej…
Praca Opole – nietypowe profesje, które gwarantują sukces
Artykuł Sponsorowany
Bohaterowie czy zbrodniarze? Rozmowy o polskim podziemiu
Polskie podziemie niepodległościowe od lat budzi gorące spory i skrajne emocje po obu stronach politycznej barykady. Autorzy książki Bohaterowie czy zbrodniarze? portretują sześciu dowódców partyzanckich – Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, Romualda Rajsa „Burego”, Adolfa Pilcha „Górę”, Mariana Gołębiewskiego „Stera”, Leonarda Zub-Zdanowicza „Zęba” oraz Edwarda Taraszkiewicza „Żelaznego”. Czytaj więcej…
Emil Tańczak: Żar dla oziębłych serc…
Mój ulubiony dziennikarz, prozaik i poeta Witold Gadowski, którego felietony (publikowane w różnych czasopismach) uważnie śledzę przez wiele lat i namiętnie czytam, ma „ząb i charakter”; takich ludzi uwielbiam!
W niedawno opublikowanym w Tygodniku Katolickim NIEDZIELA artykule zatytułowanym: Zawód: ksiądz? W. Gadowski m. in. napisał: Czytaj więcej…
W opolskim ZUS-ie ubyło cudzoziemców
Od wiosny spadła liczba cudzoziemców ubezpieczonych w opolskich placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W połowie roku na Opolszczyźnie składki na ubezpieczenia społeczne wpływały za 26 650 osób, które deklarowały inne obywatelstwo niż polskie. Pod koniec czerwca było 27 830 ubezpieczonych. Czytaj więcej…
List otwarty Bardona do Nawrockiego – Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej
Materiał powstał we współpracy z Partnerem 3
Bardzo dziękuję za pamięć i przesłanie mi imiennego zaproszenia na premierowy pokaz filmu w reżyserii Tomasza Łysiaka pt. „Którzy ogień podsycą...” opowiadającego o idei i historii odznaczenia Krzyż Wolności i Solidarności oraz o osobach nim uhonorowanych.
Żałuję także, że nie usłyszę w dyskusji panelowej pani Zofii Romaszewskiej, Tadeusza Wojciecha Drwala, Tomasza Łysiaka i Marzeny Kruk. Być może będzie też poczęstunek lub nawet obiad dla tych osób które przyjadą z końca Polski za swoje pieniądze, by uświetnić tą uroczystość. Czytaj więcej...
Urlop ojcowski – ten czas jest tylko dla mężczyzn
Materiał powstał we współpracy z PartneremMężczyźni z Opolszczyzny chętnie korzystają z płatnego urlopu ojcowskiego. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z tego świadczenia? Jakie formalności trzeba załatwić w ZUS?
Po urodzeniu się dziecka rodzice mogą wykorzystać w sumie 61. tygodni na rzecz opieki nad potomstwem, bez świadczenia pracy. Na ten czas składają się urlop macierzyński i rodzicielski. Czytaj więcej…
Nasz Patronat: Po premierze Baczyński Projekt w Muzeum Polskiej Piosenki [wideorelacja]
Materiał powstał we współpracy z PartneremMichał Cyprian Jarosz, Jan Stanisław Szczurek oraz Arkadiusz Jacek Kondrowski to artyści, którzy nagrali płytę „Oddycha Miasto”, wydaną przez Fundację Dla Dziedzictwa. We wtorek, 16 kwietnia br. w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu miała miejsce premiera albumu muzycznego prezentującego poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w rapowo-jazzowej interpretacji. Płytę zadedykowano Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu, który zginał od kuli niemieckiego snajpera 4 sierpnia 1944 r. w wieku zaledwie 23 lat.
Protest przeciwko nadawaniu odznaczeń za udział w wyborach 4 czerwca 1989 roku
Jako działacze opozycji antykomunistycznej i niepodległościowej zdecydowanie sprzeciwiamy się ustanowieniu odznaczenia, które służyłoby podtrzymywaniu fałszywego mitu politycznego i budowaniu fałszywej legendy, jakoby dzień 4 czerwca był symbolem zwycięstwa wolności i pokonania komunizmu w Polsce i w Europie. Przeciwnie – okrągły stół i wybory czerwcowe były skuteczną próbą powstrzymania wolności i wolnych wyborów oraz przedłużeniem rządów komunistycznych w Polsce. Czytaj więcej…
Usunięto napisy patronów sali Lecha Kaczyńskiego i braci Kowalczyków
1Dzisiaj 13.02.2024r przed Opolskim Urzędem Wojewódzkim odbył się protest rolników. Wyszedł do nich Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych. Były Więzień polityczny Bogusław Bardon udzielając im swojego wsparcia. Czytaj więcej…
Zmarła niezłomna Regina Mac ps. Rysia
W wieku 94 lat zmarła kpt. Regina Mac ps. „Rysia”, łączniczka Armii Krajowej, a później zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Po wojnie zamieszkała w Opolu.
Regina Mac urodziła się 9 czerwca 1929 r. w Rykach na Lubelszczyźnie. W czasie II wojny światowej cała jej rodzina była zaangażowana w konspiracyjną działalność niepodległościową Czytaj więcej…
List opozycjonistów do Wojewody Opolskiego z PO w obronie braci Kowalczyków
1Jak dowiadujemy się z lokalnej prasy brukowej, gdyż formacja, do której Pani należy zablokowała bezprawnie, jak w czasach stanu wojennego, kanały polskiej telewizji, iż nosi się Pani z zamiarem usuwania nazw sal Urzędu Wojewódzkiego w Opolu (dziś już historycznych) im. śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i im. Braci Jerzego i Ryszarda Kowalczyków oraz przywracania pseudohistorycznych nazw tych sal z epoki komunizmu. Czytaj więcej…
Twoje Serce pod Kontrolą: Holter EKG i Telemedycyna w Służbie Mieszkańców Opola
Artykuł Sponsorowany
Zdrowie jest najcenniejszym dobrem, jakie posiadamy, a serce jest jego motorem. Aby zadbać o swoje zdrowie sercowo-naczyniowe, warto korzystać z najnowszych osiągnięć medycyny. Jednym z takich rozwiązań jest badanie Holterem EKG, dostępne również dla mieszkańców Opola. Czytaj więcej...
Konfederacja: „Specustawa covidowa” była sprzeczna z Konstytucją RP
W dniu 14 września 2023 przed Urzędem Wojewódzkim w Opolu odbyła się konferencja prasowa opolskich struktur Konfederacji Wolności i Niepodległość ws Raportu Najwyższej Izby Kontroli dot. wyników trzech kontroli dot. przebiegu pandemii. W konferencji brali udział: Włodzimierz Skalik, Mateusz Bogdali, Olaf Wacowski (wszyscy na załączonym zdjęciu). Czytaj więcej…
Już jest nowoczesna tlenoterapia hiperbaryczna w Opolu
Materiał powstał we współpracy z PartneremCo to jest tlenoterapia hiperbaryczna? Wspomaga w leczeniu chorób od depresji po porażenia mózgowe, ma również zastosowanie prozdrowotne. W skrócie wchodzi się do komory hiperbarycznej na 60 lub 90 minut. Możesz zabrać z sobą książkę lub obejrzeć film dla relaksu. Na twarz zakłada się maskę tlenową przez którą podawane blisko 100% czystego tlenu. Ciśnienie wewnątrz komory powoli wzrasta aż osiągnie zalecany poziom od 1,5 do 2,5 ATA. Pod koniec sesji ciśnienie spada stopniowo, aż do wyrównania się z ciśnieniem atmosferycznym. Po wyrównaniu się ciśnienia w komorze można ją opuścić. cały pobyt nadzorowany jest przez wykwalifikowany personel. Czytaj więcej…
ZChR o odrzuceniu przez w Sejmik Województwa Opolskiego inicjatywy w obronie dobrego imienia Jana Pawła II: „Ordnung muss sein 2.0”

We wtorek opolski sejmik odrzucił głosami radnych Koalicji Obywatelskiej i Mniejszości Niemieckiej petycję Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin w sprawie ochrony dobrego imienia Jana Pawła II, która wpłynęła jeszcze w marcu po kontrowersyjnym materiale TVN szkalującym naszego Wielkiego Rodaka. - Lider Mniejszości Niemieckiej i równocześnie przewodniczący tego sejmiku Rafał Bartek powinien zostać zaproszony osobiście przez Donalda Tuska na marsz organizowany 4 czerwca w Warszawie. Stosuje bowiem metody antydemokratyczne, taki "Ordnung muss sein 2.0". Wyraźnie wskazaliśmy w treści naszej petycji, że nasz przedstawiciel chce zabrać głos przed przegłosowaniem naszego przedłożenia na sesji sejmiku. Przewodniczący Bartek do tego nie dopuścił, bo "porządek musi być". Nie wysłał nawet żadnego zaproszenia. Taka nowa demokracja bez demokracji. W 2002 roku kardynał Józef Ratzinger, ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary, opracował Notę doktrynalną dotyczącą pewnych kwestii związanych z udziałem i postawą katolików w życiu politycznym, którą zatwierdził papież Jan Paweł II. Wydanie tego rodzaju dokumentu, będącego swoistym drogowskazem dla wiernych świeckich, zwłaszcza polityków, było pilnym wymogiem naszych czasów. Nota w jasny sposób wskazała, w jaki sposób należy prezentować i bronić katolickich zasad i wartości w sferze publicznej, nie ulegając jednocześnie wszechobecnej poprawności politycznej. Przypomniała również o obowiązku udziału katolików w życiu politycznym, czyli wszędzie tam, gdzie podejmowane są decyzje dotyczące wszystkich sfer życia obywateli i państwa. Zatem skoro ta Nota nie została uchylona, to bajki herr Rafała Bartka, że nie należy bronić publicznie wiary, jej symboli czy postaci takich jak św. Jan Paweł II i wiązanie tego jeszcze ze stanowiskiem Episkopatu Polski to nadużycie. Dziękujemy przy tym radnym PiS i Suwerennej Polski za poparcie naszej inicjatywy we wtorkowym głosowaniu - powiedział nam dzisiaj Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.
Czytaj więcej...Redaktor Tomasz Gdula, odpowiedział sarkazmem i trafną ironią opartą na prawdzie na antypolskie insynuacje Mariusza Szczygła
My, niżej podpisani działacze niepodległościowej opozycji antykomunistycznej, jako odbiorcy TVP3 Opole bardzo cenimy sobie pracę redaktora Tomasza Gduli w realizowanych przez niego odważnych programach publicystycznych. W czasie walki z reżimem komunistycznym i stanie wojennym sami pisaliśmy prawdę, za którą spotykały nas różnorakie represje, łącznie z więzieniem. Czytaj więcej…
Wywóz gruzu Opole – zamów kontener na śmieci! Kontenery na odpady budowlane
Artykuł Sponsorowany
Wywóz gruzu musi odbywać się według ściśle określonego porządku. Są to bowiem odpady, które wymagają specjalnego zagospodarowania - nie można więc wyrzucić ich do zwykłego śmietnika. Dlatego do odpadów budowlanych lub też wszelkich gabarytów najlepiej zamówić specjalny kontener, a następnie jego wywóz. Jak to zrobić? Czytaj więcej...