Nasz Patronat: Po premierze Baczyński Projekt w Muzeum Polskiej Piosenki [wideorelacja]

Niezależna Gazeta ObywatelskaMateriał powstał we współpracy z Partnerem

Michał Cyprian Jarosz, Jan Stanisław Szczurek oraz Arkadiusz Jacek Kondrowski to artyści, którzy nagrali płytę „Oddycha Miasto”, wydaną przez Fundację Dla Dziedzictwa. We wtorek, 16 kwietnia br. w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu miała miejsce premiera albumu muzycznego prezentującego poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w rapowo-jazzowej interpretacji. Płytę zadedykowano Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu, który zginał od kuli niemieckiego snajpera 4 sierpnia 1944 r. w wieku zaledwie 23 lat.

Na promocję naszej płyty przyszło ponad 120 osób! Byli przedstawiciele wszystkich pokoleń: młodzież z szkół podstawowych (NPS „Nasza Szkoła” z  Opola oraz ZSP Otmice), średnich (ILO), wyższych (UO), osoby aktywne zawodowo oraz seniorzy. Spotkanie promocyjne była też okazją do rozmowy na temat inspiracji, które skłoniły twórców do nagrania tego materiału oraz na wykonanie na żywo utworów „Oddycha Miasto i „Chore Myśli”. Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przeczytał Jan Zygmunt Szczurek, poeta i mieszkaniec Łącznika, gdzie razem z naszą fundacją współtworzy Uniwersytet Ludowy „Manfredus”.

Czym jest „Oddycha Miasto”? To nowy album muzyczny stworzony przez grupę Baczyński Projekt we współpracy z Fundacją „Dla Dziedzictwa”. Muzycy podjęli wyzwanie, aby w niecodziennej, bo rapowo-jazzowej formie przedstawić twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Celem projektu jest pokazanie geniuszu literackiego Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jego bohaterska postawa, świadectwo życia i twórczości może inspirować następne pokolenia. Chcemy tym projektem dotrzeć do szkół, aby nauczyciele mieli możliwość zrealizować bardzo ciekawe lekcje – mówił Tomasz Jerzy Kwiatek, prezes Fundacji „Dla Dziedzictwa”.

Poniżej galeria zdjęć zrobionych z promocji płyty przez Matyjak Studio z Opola, realizatora klipu Oddycha Miasto.

Twórcy natomiast podkreślali, że są dumni z powstałej płyty i włożyli w proces jej tworzenia wiele serca.

Spotkaliśmy się trzy albo cztery razy w studio i ostatecznie ta płyta powstała. Od początku czuliśmy, że „to jest to”. Materiału jest jeszcze więcej więc myślimy już nad kolejną płytą. Materiał jest na tyle wartościowy, że warto go promować i nie może on wylądować „w szufladzie” – podkreślali twórcy.

Projekt został dofinansowany przez Polską Fundację Narodową w Warszawie. Wydawcą płyty CD z książką jest Fundacja „Dla Dziedzictwa” w Opolu.

To bardzo ciekawa forma prezentacji wierszy Baczyńskiego – mówi Anastazja, uczennica z I Liceum Ogólnokształcącego Opolu. – Nie spodziewałam się takiego wykonania. Wiersze śpiewane dużo łatwiej wchodzą do głowy, gdyby trzeba było się ich nauczyć na pamięć. Wydaje się to właściwym kierunkiem, żeby przekazać poezję lub zainteresowania płynące z wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego młodemu pokoleniu. Tu też widać, jak przeszłość można połączyć z teraźniejszością. W tamtych czasach tak się żyło, w taki sposób pisało, a teraz można to pokazać w bardziej młodzieżowym wydaniu.

– Podczas pierwszych spotkań i prób połączenia muzyki z poezją pojawiły się wątpliwości, czy poezja z lat 40. ubiegłego stulecia „odnajdzie się” we współczesnych aranżacjach muzycznych, czy rap to odpowiedni sposób przekazywania wierszy, w których zawarte są tak trudne przeżycia i w których w każdej niemalże strofie pobrzmiewają bolesne doświadczenia, wpływające na stan duszy człowieka w czasie wojny – pisze we wstępie do płyty Tomasz Jerzy Kwiatek z Fundacji „Dla Dziedzictwa”, która wydała kolejny album muzyczny.

Występ był pełen emocji, publika dopisała. projekt będzie się rozwijał jesteśmy na wszelki koncerty w szkołach, teatrach, domach kultury związku z 80. rocznicą śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego aby jego dziedzictwo nie uległo zapomnieniu – powiedział po promocji Michał Cyprian Jarosz, lider i raper Baczyński Projekt.

Zespół nieoficjalnie potwierdził, że już szykuje kolejny materiał na płytę, który niedawno realizowali w profesjonalnym studio nagraniowym w Krakowie.

Honorowy patronat nad projektem objął prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski oraz Jarosław Kielar, Burmistrz Kluczborka, miasta z którego pochodzi raper. Partnerami projektu są miasto Opole, Muzeum Polskiej Piosenki, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, Instytut Śląski, Step Records właściciel marki PatriOtic, New Step, Opolskie Lamy, oraz Weegree. Partnerami medialnym są TVP 3 Opole, Radio Opole, Radio Doxa, Radio Wnet, NTO, Agencja Informacyjna, portal NGOpole. Promocję poprowadziła Maria Serotiuk. Zdjęcia i wideo z promocji płyty, wkrótce pojawią się na stronie dzięki Matyjak Studio, które realizowało teledysk do tytułowego wiersza „Oddycha Miasto”.

Osoby zainteresowane wsparciem projektu mogą to zrobić za pośrednictwem uruchomionej „zrzutki” dedykowanej rozwojowi projektu #Baczyński Projekt. Nagrania albumu w wersji MP3 są dostępne na podstronie www.dladziedzictwa.org/Baczynski-Projekt. Można swobodnie udostępniać w mediach społecznościowych używając #OddychaMiasto #BaczynskiProjekt #DlaDziedzictwa. Poniżej galeria zdjęć z promocji płyty Adriana Gajewskiego za NTO.pl.

Za: FDD, NTO.pl, Opole.pl, Radio Doxa

 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *