W Wilnie wielotysięczna Parada Polskości! Ambasador Polski Konstanty Radziwiłł i parlamentarzyści z Polski oraz Litwy wśród uczestników

Zastępca Naczelnego

Zakończenie Parady Polskości 2024 w Wilnie/FB

W sobotę Wilno rozkwitło biało-czerwony sztandarami – ulicami litewskiej stolicy przeszła tradycyjna majowa Parada Polskości. Była to wyjątkowa okazja, aby jak co roku Polacy ze wszystkich zakątków Litwy oraz rodacy z Polski i z dalszych stron mogli spotkać się razem jako jedna wielka polska rodzina. Polski przemarsz w sercu Wilna stał się już piękną tradycją, organizowaną od dwudziestu lat przez Związek Polaków na Litwie z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą i Święta Konstytucji 3 Maja. – Uwieńczeniem obchodów tych świąt jest organizowana przez Związek Polaków na Litwie Parada Polskości w Wilnie. Przepiękna impreza. W tym roku upamiętnia ona również 20. rocznicę wstąpienia Litwy i Polski do Unii Europejskiej oraz 35-lecie Związku Polaków na Litwie – największej, sztandarowej polskiej organizacji społecznej na Litwie – powiedział portalowi L24.lt eurodeputowany z Wileńszczyzny Waldemar Tomaszewski, prezes Związku Polaków na Litwie. – Jestem tutaj z wami wilniukami, bo moje serce należy również do Wileńszczyzny. Bo Wileńszczyzna jest perłą w koronie polskości i Rzeczypospolitej” – powiedział w rozmowie z naszym portalem Rogalski. Polskość na Wileńszczyźnie porównał do ewangelicznego ziarna gorczycy, które 700 lat temu zostało rzucone w wileńską ziemię i wyrosło na potężne drzewo. „Dzisiaj z owoców tego drzewa możemy korzystać my wszyscy – uczyć się od Polaków na Wileńszczyźnie, czym jest miłość do ojczyzny, do polskości. Dziękuję wam bardzo za to, że polskość na Wileńszczyźnie trwa, że jest pielęgnowana, przekazywana z pokolenia na pokolenie, a nie ma nic piękniejszego jak pokazanie swojej miłości poprzez czyny, a tym czynem jest właśnie Parada Polskości. Wszyscy Polacy z Wileńszczyzny wychodzą na ulice Wilna i pokazują poprzez biało-czerwone flagi swoje przywiązanie do wileńskiej ziemi, pokazują prawdziwą historię tej ziemi, wileńskiej ziemi – powiedział jeden z gości uroczystości, eurodeputowany VI kadencji i prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin dr Bogusław Rogalski.

W uroczystym biało-czerwonym pochodzie udział wzięli przedstawiciele 250 kół ZPL z całego kraju, uczniowie szkół polskich, polskich zespołów, harcerze, polscy samorządowcy, politycy, księża. W czołówce pochodu szli liderzy polskiej społeczności, m.in. przewodniczący ZPL i Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin, europoseł Waldemar Tomaszewski, polscy dyplomaci, w tym ambasador RP Konstanty Radziwiłł, a także goście: senator Kazimierz Ujazdowski, posłowie Jan Dziedziczak i Andrzej Zapałowski. – informuje portal wnp.pl.

Bucha z niej radość i duma” – tak o biało-czerwonej paradzie powiedział ambasador RP na Litwie Konstanty Radziwiłł. „To naprawdę jest coś istotnego. Wszyscy widzą, że Polacy tutaj byli, są i będą. Parada nie jest skierowana przeciwko komukolwiek, ale zaznacza bardzo mocno, że Polacy są ważną częścią Litwy, chcą być lojalnymi jej obywatelami i jednocześnie chcą zachować swoją tożsamość”

– mówił ambasador Radziwiłł w rozmowie z dziennikarzami.

Idąca w paradzie Rita Tamašunienė, poseł na Sejm RL podkreśliła, że maj to szczególny miesiąc dla każdego Polaka, przede wszystkim jako maryjny miesiąc. „Właśnie tu, u stóp Matki Bożej Ostrobramskiej, my, Polacy na Litwie, modlimy się o nasz naród, o naszą ojczyznę. Myślę, że te podniosłe chwile przede wszystkim budują w nas jedność. Życzę dla wszystkich rodaków, aby ten szczególny dzień nas łączył, jednoczył. Życzę wszelkich satysfakcji i powodzenia z naszej wspólnotowej działalności, którą każdy z nas wykonuje z oddaniem i to się liczy”

– powiedziała  portalowi l24.lt Tamašunienė.

Zwieńczeniem polskiego przemarszu była Msza św. w Ostrej Bramie z udziałem wszystkich uczestników. Modlono się się w intencji Polonii i Polaków za granicą. Mszę św. celebrowali księża z Wileńszczyzny i Polski pod przewodnictwem proboszcza parafii Świętych Piotra i Pawła w Wilnie, księdza Wojciecha Górlickiego.

Drodzy bracia i siostry w Chrystysie! Po zakończeniu tego pięknego marszu gromadzimy się u stóp Tej „co w Ostrej świecie Bramie”, aby w Jej ręce, w Jej sercu złożyć intencje nas wszystkich – intencje wszystkich Polaków w kraju i za granicą”

– powiedział ks. Górlicki.

Zobacz materiały video/źródło: Facebook

 

Piotr Galicki

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *