Radny powiatowy z Gołdapi Paweł Czyż: Jutrzejszą Paradę Polskości w Wilnie powinna na żywo transmitować Telewizja Polska

Zastępca Naczelnego

Radny Powiatu Gołdapskiego Paweł Czyż z ZChR/NGO

– Z geopolitycznego punktu widzenia, jutrzejszą Paradę Polskości w Wilnie powinna na żywo transmitować Telewizja Polska. Co roku w tej ważnej patriotycznej imprezie biorą udział tysiące Polaków z Wileńszczyzny, a także Polacy mieszkający w Polsce, którzy mają rodzinne tradycje związane z Wileńszczyzną. TVP S.A. posiada ważną misję społeczną. Wielu mieszkańców Polski nadal nie ma świadomości, że na dawnych Kresach żyją miliony Polaków i osób pochodzenia polskiego. Dla przykładu – w rejonie wileńskim czy w rejonie solecznickim na Wileńszczyźnie Polacy nadal stanowią większość mieszkańców. Jutrzejsze wydarzenie ma zatem dla nas w kraju cenny walor edukacyjny i pokazuje, że Polacy żyjący poza obecnymi granicami Polski kultywują polskość, są dumni ze swojej narodowości. Potrzeba solidarności z Polakami z Litwy, Białorusi czy Ukrainy. Polacy muszą się wspierać i to bez znaczenia, w którym kraju zamieszkują. Szczególnie to ważne dzisiaj w czasie agresywnych działań ze strony Rosji. – powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Paweł Czyż, radny Rady Powiatu w Gołdapi nowej kadencji. Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja prezes Związku Polaków na Litwie, europoseł z Wileńszczyzny Waldemar Tomaszewski złożył życzenia dla Rodaków. „Drodzy Rodacy, w imieniu Związku Polaków na Litwie serdecznie pozdrawiam z naszym Świętem Narodowym Konstytucji 3 Maja. Mamy też dzisiaj święto maryjne – Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Jest bardzo istotne, że Naród Polski opiera się na tradycji, ale też bardzo mocno jest przywiązany do swojej wiary chrześcijańskiej” – powiedział na nagraniu udostępnionym przez portal l24.lt Tomaszewski.

Lider Polaków z Wileńszczyzny zaprasza …

Prezes Związku Polaków na Litwie zaprosił też wszystkich Rodaków na Paradę Polskości, która już jutro, 4 maja, przejdzie ulicami Wilna:

Przy okazji chciałbym również serdecznie zaprosić na jutrzejszą Paradę Polskości, tu w naszym ukochanym Wilnie, która odbędzie się już sobotę. O godzinie 12.00 ruszamy z pod Sejmu. Biało-czerwony pochód. Przepiękna impreza. Na zakończenie będzie odprawiona Msza Święta u stóp Najświętszej Marii Panny Ostrobramskiej. Serdecznie zapraszam wszystkich Rodaków z całymi rodzinami na Paradę Polskości!”.

Piotr Galicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *