ZChR: Czas na inwestycję w zdrowie Polaków oraz darmowe leki dla emerytów i rencistów

Zastępca Naczelnego1

Paweł Czyż z ZChR/NGO

Polskie społeczeństwo się starzeje. Opieka nad osobami starszymi nie zajmuje raczej głównych sił politycznych. Czy pozaparlamentarne obecnie Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin ma w tej kwestii jakieś propozycje – o to zapytaliśmy rzecznika prasowego ZChR. – Tak oczywiście. Czas na inwestycję w zdrowie Polaków. Ważna jest ochrona życia i zdrowia oraz bezpieczeństwo w wielu wymiarach. W końcówce 2022 roku trafiłem do szpitala powiatowego w stanie zagrażającym życiu. Pomijając braki w dostępności leków na oddziale wewnętrznym jednego ze szpitali powiatowych, szczególnie uderzyło mnie kierowanie na ten oddział przewlekle chorych starszych ludzi. Często na łóżku szpitalnym obok leżał nastolatek. Oboje sobie zakłócali spokój. Medycznie też inne są potrzeby osoby starszej i nastolatka. W moim przypadku starszy schorowany człowiek budził się o trzeciej rano i wzywał pomocy nie wiedząc gdzie się znajduje. Gdyby w systemie ochrony zdrowia był jakiś plan na przyszłość, to dzisiaj inwestowano by w oddziały geriatryczne. Tak się nie dzieje. Generalnie chcemy też, aby wszyscy emeryci i renciści mieli dostęp do bezpłatnych w pełni leków – poza suplementami oczywiście – mówi nam rzecznik prasowy Zjednoczenia Paweł Czyż.

W naszej opinii, należy przeprowadzić szybkie uznanie i umiejętności szczególnych absolwentów ukraińskich szkół pielęgniarskich i lekarzy, którzy przebywają w naszym kraju jest cenna. Aktywność zawodowa pomoże i uchodźcom wojennym, i Polsce. Przy tym, czas się zastanowić w inwestowanie w szkoły pielęgniarskie. Tutaj jest wiele do zrobienia. Niemniej, w naszej opinii priorytetem są oddziały geriatryczne. Powinniśmy też systemowo zadbać o samotne osoby starsze”

– powiedział w rozmowie z Niezależną Gazetą Obywatelską Paweł Czyż z ZChR.

Zapytaliśmy zatem polityka ZChR czy nas na to stać?

Polska nie jest krajem trzeciego świata. Tuż po wyborach wniesiemy projekt ustawy o likwidacji powiatów. Ich kompetencje będziemy chcieli przekazać na rzecz gmin i województw. Zaoszczędzone miliardy złotych powinniśmy skierować właśnie na służbę zdrowia i rozwój jej infrastruktury. Tysiące radnych powiatowych to tysiące diet, do tego tysiące urzędników. System trójstopniowego podziału samorządu się nie sprawdził. Jest drogi i nieefektywny. Czas na zmiany i to przed wyborami w roku 2024″

– konkluduje Paweł Czyż ze Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Piotr Galicki

  1. Mirosław Dynak
    | ID: 3086a7f3 | #1

    Tyle spraw do rozwiązania…

Komentarze są zamknięte