Podlaskie. Petycja o obronę dobrego imienia Jana Pawła II odrzucona przez sejmik

Zastępca Naczelnego

Sesja sejmiku podlaskiego/wrotapodlasia.pl

Do zdominowanego przez PiS sejmiku podlaskiego wpłynęła petycja Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin o przyjęcie uchwały intencjonalnej „w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II w oparciu o uchwałę Sejmu RP z dnia 9 marca 2023 r. w tej sprawie”. – pisze lokalna „Gazeta Wyborcza”. Propozycja projektu uchwały stanowiąca petycję Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin ewidentnie nawiązuje do reportażu wyemitowanego w TVN pt. „Franciszkańska 3″ autorstwa Marcina Gutowskiego na temat tuszowania pedofilii przez Karola Wojtyłę jeszcze za czasów kardynalskich. Po emisji reportażu „Franciszkańska 3″ uchwałę „w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II” 9 marca przyjął Sejm. Za uchwałą opowiedziało się m.in. 227 posłów PiS i 23 parlamentarzystów Koalicji Polskiej (reprezentującej głównie PSL). Przeciwko uchwale było 39 przedstawicieli Lewicy. Spośród 126 posłów Koalicji Obywatelskiej 125 nie wzięło udziału w głosowaniu. – informuje dziennik.

W poniedziałek nasza propozycja została odrzucona. Powodem ma być wskazanie, że nasza propozycja to „uchwała intencjonalna”, a nie stanowisko, które ma umocowanie ustawowe. De facto to synonimy, a jeśli podlaskim radnym przeszkadzał ten szczegół, to należało na komisji skarg, wniosków i petycji dokonać korekty i stosowną uchwałę przyjąć. Cóż, zwracam uwagę, że nie zostaliśmy poproszeni o zabranie głosu w sprawie naszego projektu. Decyzja tego sejmiku ma fatalny odbiór społeczny”

– mówi nam Paweł Czyż, rzecznik prasowy ZChR.

ZOBACZ SPOT ZChR Z PRZEBIEGIEM DEBATY

Projekt ZChR

Odrzucony projekt „współbrzmi z tą sejmową uchwałą (…). Zaproponowano w niej oświadczenie: „Sejmik Województwa Podlaskiego zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież – św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii. Jest to próba skompromitowania Jana Pawła II materiałami, których nie odważyli się wykorzystać nawet komuniści”. Dalej wspomniano o tym, że myśli zawarte w nauczaniu Jana Pawła II „są ważnymi wskazówkami w zakresie kształtowania życia społecznego”, że „Jan Paweł II jest wielkim autorytetem dla Polaków oraz społeczeństw całego świata” czy że sejmik „wyraża szacunek dla dzieła Jana Pawła II i Jego wkładu w dzieje Polski, Europy i świata”. W proponowanym przez ZChR projekcie uchwały można przeczytać m.in.: „Nie pozwolimy zniszczyć wizerunku człowieka, którego cały wolny świat uznaje za filar zwycięstwa nad imperium zła. Papież Jan Paweł II jest symbolem odzyskania przez Polskę niezależności i wyzwolenia z rosyjskiej strefy wpływów”. Projekt kończy zdanie: „Sejmik Województwa Podlaskiego, w uznaniu zasług Jana Pawła II dla obrony tożsamości, wolności i wspólnoty narodowej, składa wielkiemu rodakowi wyrazy uznania i wdzięczności”.  informuje „GW”.

„Chrześcijanie mają aktywnie bronić zasad wiary”

Pod petycją, a za tym projektem uchwały „w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II” w imieniu Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin podpisał się jego prezes 51-letni doktor nauk humanistycznych Bogusław Rogalski. To onegdaj związany ze Stronnictwem Narodowym i Ligą Polskich Rodzin były eurodeputowany (w latach 2004-2009, wybrany w okręgu obejmującym podlaskie i warmińsko-mazurskie), jeden z liderów międzynarodowego Ruchu Europa Christi, pochodzący z Makowa Mazowieckiego.

ZChR jest organizacją, która w swoich działaniach kieruje się hasłem: „Chrześcijanie mają aktywnie bronić zasad wiary”. W deklaracji ideowej tej organizacji można przeczytać: „Nadszedł czas, by Polacy, dla których wartości chrześcijańskie, które legły u podstaw naszego bytu państwowego i stanowią istotę naszej polskiej tożsamości, mieli prawdziwą reprezentację na polskiej scenie politycznej. By Polacy, dla których silna, prawdziwie niepodległa i suwerenna Rzeczpospolita jest wartością największą, gdzie wolność oznacza odpowiedzialność, upomnieli się o realizację swoich ideałów w życiu publicznym”.

– czytamy w podlaskiej mutacji dziennika.

Źródło: GW/NGOPOLE.PL

Komentarze są zamknięte