Dobrze być studentem spoza Polski w Rzeszowie

PAC1

Rzeszów, fot. za www.rzeszow.pl, aut. Tadeusz Poźniak

Stosunkiem głosów 23:7 Rada Miasta Rzeszowa uchwaliła, że zagraniczni studenci będą za darmo korzystać z komunikacji miejskiej – poinformował portal Rzeszów News.

 

 

 

 

 


Studenci to ogromna promocja dla miasta i uczelni. W tej chwili uczelnie walczą o studentów. Zależy mi na tym, aby w naszych uczelniach uczyło się jak najwięcej studentów, w tym zagranicznych, bo to wymiana doświadczeń. Studenci generują także potężne dochody dla miasta – argumentował prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc (wszystkie cytaty za portalem).

Radni Prawa i Sprawiedliwości mieli wątpliwości w tej sprawie. Waldemar Kotula skrytykował pomysł, ponieważ polskim studentom za granicą nikt nie daje takich gratisów i powołał się na przykład Portugalii, gdzie sam musiał opłacić akademik oraz transport. Grzegorz Koryl stwierdził z kolei, że wśród studentów ta propozycja jest odbierana negatywnie, ponieważ wprowadza niepotrzebne rozróżnienia.

Radny Andrzej Dec z Platformy Obywatelskiej zaznaczył, że nie chodzi o wyróżnianie jakiejś grupy studentów, ale o czysto biznesowe podejście.

– Chcemy zachęcać studentów, aby się uczyli u nas – tak na to trzeba patrzeć, a nie na zasadzie, że kogoś krzywdzimy. To jest „gadżet” w stosunku do kosztów, które ponoszą studiując u nas. Oni będą promować Polskę, jak wrócą do swojego kraju.

 

Z darmowej komunikacji skorzysta około 2 tys. studentów, którzy są głównie obywatelami Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Kazachstanu, Hiszpanii, Litwy, Turcji i Indii, którzy przyjechali na studia do Rzeszowa. Jeśli zagraniczny student będzie chciał skorzystać z darmowej komunikacji, będzie musiał być posiadaczem Rzeszowskiej Karty Miejskiej, bo tam będzie zapisana funkcja bezpłatnych przejazdów. Weryfikacja zagranicznych studentów będzie odbywać się na podstawie wykazu, który rzeszowskie uczelnie przekażą do Zarządu Transportu Miejskiego. Darmowe przejazdy będą obowiązywały od lipca br.”

– czytamy na stronie http://rzeszow-news.pl.

Podczas tej samej sesji Rada odrzuciła wniosek radnych PiS, którzy zaproponowali wprowadzenie darmowej komunikacji dla wszystkich uczniów i obniżenia cen biletów dla studentów o 50 procent.

 

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju.

 

  1. prezes
    | ID: 36902b05 | #1

    Warto jednak dodać, że uchwała została później zniesiona.

Komentarze są zamknięte