Kościelne „piosenki zakazane”

PAC

Tarnów, fot. za www.tarnow.pl

W diecezji tarnowskiej ma się wkrótce pojawić lista „piosenek zakazanych” podczas udzielania sakramentu małżeństwa – dowiedziała się Katolicka Agencja Informacyjna.


„W specjalnym dokumencie chodzi głównie o ujednolicenie liturgii, podczas której małżonkowie wypowiadają sakramentalne <tak>. Będzie to jeden z efektów prac V Synodu Diecezji Tarnowskiej” – czytamy w depeszy KAI.

Jest postulat przygotowania specjalnej instrukcji, bo obserwujemy wiele nadużyć. Księża czasem muszą się mocować z różnymi opiniami, wizjami narzeczonych. Jest wiele nadużyć, wynikających niejednokrotnie z niewiedzy, czasem z postawy życzeniowej. Przede wszystkim chodzi o sam ryt sprawowania sakramentu, o całą ornamentykę, która mu towarzyszy. Jest chociażby kwestia pieśni. Trzeba może ustalić kanon „piosenek zakazanych”, które nie powinny być wykonywane w trakcie liturgii”

– powiedział Agencji rzecznik Synodu ksiądz Andrzej Turek.

Zdaniem przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Życia Sakramentalnego ks. liturgisty Andrzeja Dudka palącą sprawą jest wypracowanie obligatoryjnego schematu celebracji sakramentu małżeństwa.

– Księża nierzadko stawiani się w bardzo niekomfortowej sytuacji. Synod musi wziąć ich w obronę, musi pomóc duszpasterzom, dając im do ręki zbiór stosownych przepisów Kościoła jako koronny argument, że powinno być właśnie tak, a nie jakkolwiek, jak sobie ktoś wymyśli

– wyjaśnił w rozmowie z KAI.

Podczas obrad stwierdzono, że w takim schemacie powinna być lista „piosenek zakazanych”.

Byłby to zbiór utworów wokalno-instrumentalnych, których pod żadnym pozorem nie wolno wykonywać w kościele podczas uroczystości zaślubin – dodał ks. Dudek.

Stosowny dokument będzie pierwszym efektem sesji plenarnej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

 

Dni Leonarda Cohena i jego „Hallelujah”, z którego uczyniono ślubny szlagier, choć utwór nie ma nic wspólnego z weselem, w kościołach diecezji tarnowskiej wydają się więc policzone”

– podsumował ks. Turek.

 

Dokument ma także dotyczyć przygotowania do sakramentu małżeństwa i życia rodzinnego a także towarzyszenia małżonkom w ich życiu. Synod diecezjalny ma potrwać trzy lata. Pierwszy rok obrad, który rozpoczął się w kwietniu poświęcony jest rodzinie”

– napisała Katolicka Agencja Informacyjna.

 

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju.

Komentarze są zamknięte