Cenzura na Facebooku w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”?

Zastępca Naczelnego

Monika Socha-Czyż, fot. @MonikaSocha2 TT

Wczoraj z konta na profilu społecznościowym Facebook usunięto mi post, który ma łamać „standardy społeczności”. Problem w tym, że na poście widnieje bohaterska działaczka narodowa z Podlasia Barbara Poleszuk, która niesie Flagę Polski. Poprosiłam zatem o ponowną weryfikację i dzisiaj – w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – uzyskałam informację o cenzorów z Facebook, że podtrzymują swoja decyzję. Widoczna w poście Barbara Poleszuk to młoda kobieta, która miała rzekomo podrapać w czasie wydarzenia patriotycznego w Hajnówce funkcjonariusza Policji – za co została skazana i spędziła dłuższy okres w więzieniu.

 

W jej spawie interweniowało wielu parlamentarzystów, Kluby Gazety Polskiej czy środowisko KPN-NIEZŁOMNI Adama Słomki. Jedyne, co broni działania cenzorów z tego portalu społecznościowego, to uznanie przez nich, że sam wizerunek Barbary Poleszuk łamie ich „standardy”. Druga możliwość – łamie ich Flaga Polski, którą niesie ta znana działaczka narodowa. Wówczas można tu mówić o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez usunięcie posta! Przypominam: Znieważenie, niszczenie, uszkadzanie lub usuwanie flagi Polski to występek zagrożony karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do roku. Art. 137 § 1 Kodeksu karnego w tym samym zakresie obejmuje ochroną godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny polski znak państwowy.

Fot. za @monikasocha2 TT

 

Zatem czekam na głos w tej sprawie wiceministra cyfryzacji Adama Andruszkiewicza, który został wybrany na posła na Sejm RP właśnie na Podlasiu. Z przyjemnością dołączę też do pozwu Reduty Dobrego Imienia w sprawie przeciwko Facebookowi. Niemniej, akcja wykonana przez tej portal społecznościowy, w tak ważnym dniu dla Polaków, jest po prostu obrzydliwa!

 

AKTUALIZACJA

P.S. W piątek 1 marca około godziny 10:45 cenzorzy z Facebooka poszli jeszcze dalej. Usunięto mój post z banerem krytykującym ten portal społecznościowy, który jest widoczny wyżej. Kłamliwie sugeruje się, że to ja coś zmieniłam albo usunęłam. Kabaret!

 

Screen za: FB Monika Socha-Czyż

 

Monika Socha-Czyż*

*radna Sejmiku Województwa Śląskiego V kadencji (2015-2018), redaktor NGO Bielsko – Biała i szefowa Działu Samorządowego NGO. Od 26 lutego br. czeka na rozpoznanie ankiety personalnej, tj. wniosku o członkostwo w PiS.

Komentarze są zamknięte