Boże Narodzenie litewskich dzieci w Polsce

Zastępca Naczelnego

Wilno, fot. arch.

24 dzieci z Litwy, podopiecznych domów dziecka w Podbrodziu, Giejsiszkach i Kowalczukach oraz z potrzebujących, ubogich rodzin z Bujwidz i z Niemenczyna, spędza święta Bożego Narodzenia, a także kilka następnych dni w Polsce – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Takie przyjazdy od lat organizuje działające w Białymstoku stowarzyszenie „Otwarty dom”, a dzieci przyjmowane są w rodzinach, które zdecydowały się w tak piękny sposób zamanifestować staropolską i chrześcijańską gościnność w okresie, który jak żaden inny z ni się kojarzy.

Rodziny, które chcą przyjąć dzieci, zawsze zgłaszają się wcześniej do białostockiego stowarzyszenia. W tym roku dzieci spędziły Boże Narodzenie np. u rodzin w Krakowie, Warszawie, Podkowie Leśnej, Elblągu, Świnoujściu czy w różnych miejscach w Podlaskiem, np. w Łomży”

– czytamy w depeszy PAP.

Oczywiście radujemy się niesamowicie, bo cóż można dostać w prezencie na święta Bożego Narodzenia, kiedy Bóg daje nam swojego syna. My możemy dostać drugiego człowieka i przez ten dar, przyjmując go do rodziny, dostajemy bardzo dużo szczęścia. To swoista odpowiedź na zawsze zostawiany przy wigilijnym stole pusty talerz dla wędrowca. Rodziny, które goszczą dzieci, dzielą się z nimi swoją radością. Wiele z nich szuka ciepłego, tradycyjnego domu. Nie wyobrażamy sobie tych świąt bez gościa z Litwy. Jest to już w tradycji. Dzielenie się radością daje rodzinie poczucie spełnienia”

– powiedział PAP wolontariusz z „Otwartego domu” Mirosław Wnorowski, który przyjął w tym roku wraz z rodziną 9-letnią Sonatę z domu dziecka w Giejsiszkach.

Rodzina Elżbiety Bronowicz po raz kolejny zaprosiła 13-letnią obecnie Ewelinę. Nawiązali ze sobą bliższą więź.

Jesteśmy zadowoleni, że możemy trochę tej radości sprawić, trochę tego szczęścia dać, pokazać, jak wyglądają nasze święta, jak wygląda tradycja. Taki pobyt to okazja do poznawania przez dziewczynkę polskiej tradycji i zwyczajów. Dawanie czegoś komuś to jest wielka radość, nie tylko branie. Wcześniej dziewczynka spędziła u nas Wielkanoc i całe wakacje. Dzwonimy do siebie przez cały rok i utrzymujemy stały kontakt”

– stwierdziła w rozmowie z PAP.

Dzieci i rodziny 28 grudnia wezmą udział w opłatkowym spotkaniu w Białymstoku, gdzie nie zabraknie wspólnego śpiewania kolęd, podarunków od Mikołaja. 29 grudnia to tradycyjna wspólna msza w białostockiej katedrze. Pobyt kończą 30 grudnia”

– napisała Polska Agencja Prasowa.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte