Wpisy z regionu: warmińsko-mazurskie

Olsztyn Elblag

Gołdap. Radny ZChR pyta o zakwaterowanie imigrantów ekonomicznych z krajów islamskich

Zastępca Naczelnego

W środę do starosty gołdapskiego Krzysztofa Kazanieckiego wpłynęła interpelacja radnego Rady Powiatu w Gołdapi Pawła Czyża w sprawie możliwości zakwaterowania w tym powiecie "nielegalnych, islamskich imigrantów ekonomicznych". "Jeżeli Polska będzie zmuszona zapewnić migrantom taki sam socjal jak w Niemczech, to będzie musiała płacić za jednego minimum 2455 PLN zasiłku bezterminowo. Do tego mieszkanie socjalne opłacane minimum przez rok z pieniędzy publicznych. Powierzchnia minimum 50 m2 dla pierwszej osoby za każdą kolejną dodatkowe 10-15m2. Do tego opłacanie wszelkich kursów, a dla dzieci zajęć dodatkowych i wiele innych bonusów, jak na przykład bilety do kina czy darmowy wstęp na baseny itd., itp." - pisze w interpelacji radny Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin. - Podlaski Urząd Wojewódzki rozesłał w maju do samorządów pismo, w którym pyta o możliwości zakwaterowania osób innych niż uchodźcy wojenni z Ukrainy. Powinniśmy zatem wyjaśnić czy podobnych działań nie podjęły służby państwowe w naszym powiecie.  - powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej radny Paweł Czyż, który jest także wiceprezesem Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Czytaj więcej...

Istna „zmowa milczenia”? Poseł Andrzej Zapałowski interweniuje w sprawie napaści na radnego powiatowego z Gołdapi!

Zastępca Naczelnego 1

Poseł prof. Andrzej Zapałowski z Przemyśla zainteresował się napaścią po sesji Rady Powiatu w Gołdapi 15 maja na Pawła Czyża, radnego Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin. Parlamentarzysta skierował 2 czerwca zapytanie poselskie do szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka. Chociaż sprawą interesuje się poseł z miasta oddalonego o setki kilometrów od Gołdapi, to jednak lokalnej Policji oraz nadzorującej sprawę Prokuraturze Rejonowej w Olecku najwyraźniej się nie spieszy. - Gdyby doszło do napaści na radnego Platformy Obywatelskiej czy Polskiego Stronnictwa Ludowego przez Gołdap najpewniej przechodzić mogłyby marsze oburzenia. Nic takiego się nie dzieje.  Sprawca zamiast w areszcie znalazł się 9 czerwca w składzie Obwodowej Komisji Wyborczej w gminie Banie Mazurskie zgłoszony przez jeden z komitetów wyborczych. Co istotne, wczoraj otrzymałem w sprawie mojego zawiadomienia z 11 maja postanowienie Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi o odmowie wszczęcia dochodzenia w sprawie naruszenia art. 212 § 1 i 2 w zw. z art. 226 §  1 kodeksu karnego, tj. naruszenia moich dóbr osobistych oraz zniewagi funkcjonariusza publicznego bez uzasadnienia. Wygląda na to, że lokalnie istnieje przyzwolenie na hejt i fizyczne atakowanie radnych. - mówi nam radny Paweł Czyż.

Czytaj więcej...

Szaleństwo! Wójt Bań Mazurskich „optymalizuje koszty” wyrzucając jednostkę OSP z jej siedziby?!

Zastępca Naczelnego

Gmina Banie Mazurskie (pow. gołdapski) wypowiedziała umowę użyczenia lokalu jednej z lokalnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z uwagi na "optymalizację kosztów". Tak przynajmniej głosi pismo wystosowane w imieniu wójta Łukasza Kulisia! Prezesem OSP Banie Mazurskie - jednostki włączonej do systemu Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego -  jest Karol Szablak, były kontrkandydat Kulisia w ostatnich wyborach samorządowych i były radny. KSRG to integralna część organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, mający na celu ratowanie życia, zdrowia, mienia lub środowiska, prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń. Zgodnie z wezwaniem wystosowanym z upoważnienia Kulisia przez kancelarię adwokacką ... OSP Banie Mazurskie ma miesiąc na opuszczenie nieruchomości przy ul. Kolejowej 2!

Czytaj więcej...

„Nagroda” za fizyczny atak na radnego Rady Powiatu w Gołdapi? Agresor ma policzyć głosy w wyborach do PE!

Zastępca Naczelnego

Kpiny z demokracji, prawa czy skandal wyborczy? 15 maja były kandydat KWW SLD Lewica Razem w wyborach samorządowych w 2014 roku mieszkający w gminie Banie Mazurskie (warmińsko-mazurskie) Leszek B. zaatakował fizycznie po II sesji Rady Powiatu w Gołdapi radnego i wiceprezesa Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin Pawła Czyża w czasie jego powrotu do domu. Zamiast trafić do aresztu, mieć przedstawione zarzuty .... Leszek B. został członkiem Okręgowej Komisji Wyborczej w gminie, w której mieszka zgłoszonym przez KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni. Leszek B. ma odpłatnie, z naszych podatków ustalać wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego! - Zwracam się do pana marszałka Szymona Hołowni oraz pana wicepremiera i lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza o z apelem adekwatną reakcję. Sądzę, że pełnomocnik tego komitetu został wprowadzony w błąd. Żadne środowisko polityczne nie powinno tolerować tego typu postaw, które niesie za sobą Leszek B. - przyznający się również do podpalenia samochodu swojemu sąsiadowi! - powiedział nam w rozmowie Paweł Czyż.

Czytaj więcej...

Maciej Wąsik z poparciem Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin w wyborach do PE na Warmii, Mazurach i Podlasiu

Zastępca Naczelnego

Maciej Wąsik, były zastępca szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego jest liderem listy Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu wyborczego obejmującego województwa warmińsko-mazurskie oraz podlaskie. W sobotę polityk odwiedził Gołdap, Węgorzewo oraz Giżycko. Tuż po południu w Gołdapi Maciej Wąsik spotkał się z wiceprezesem Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin i radnym Rady Powiatu w Gołdapi Pawłem Czyżem. ZChR to ugrupowanie, na czele którego stoi eurodeputowany VI kadencji z tego okręgu wyborczego oraz doradca ds. międzynarodowych we frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim dr Bogusław Rogalski. - Chciałbym powitać w Gołdapi Macieja Wąsika, kandydata Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - powiedział w czasie briefingu prasowego wiceprezes ZChR.

Czytaj więcej...

Warmińsko-mazurskie. Kandydaci ZChR nawet z blisko 9 proc. poparcia w wyborach samorządowych!

Zastępca Naczelnego

Kandydaci Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin w niedawnych wyborach samorządowych notowali z rożnych list wyborczych niezłe wyniki osobiste. Warto przypomnieć, że w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych kandydaci do Senatu RP zanotowali średnie poparcie na poziomie 5,54% poparcia. W ostatnią niedzielę zdecydowanie niespodziankę sprawiło dwóch kandydatów Zjednoczenia do Rady Powiatu Gołdapskiego (warmińsko-mazurskie), którzy w okręgu wyborczym nr 1 zanotowali 8,88% osobistego poparcia z dwóch różnych komitetów wyborczych wśród aż 161 kandydatów. Dotychczasowy radny Bań Mazurskich i rzecznik prasowy ZChR Paweł Czyż uzyskał przy tym mandat radnego powiatowego. Kandydująca do tej rady Monika Socha-Czyż uzyskała osobisty wynik 4,43%, a w części okręgu wyborczego notowała nawet 12,50% poparcia (Żytkiejmy, Lenkupie, Kiekskiejmy, Degucie, Skajzgiry). Chociaż ostatecznie radną powiatu kandydatka ZChR nie została z uwagi na możliwe do obsadzenia jedynie 4 mandaty radnych tego powiatu w tym okręgu wyborczym, to jednak utrzymała - a nawet poprawiła - osobiste poparcie z wyborów do Senatu RP z 2023 roku, gdy na jej kandydaturę padło 4,03% głosów w okręgu nr 78.

Czytaj więcej...

Gołdap. Szansa na ważne inwestycje drogowe i komunikacyjne

Zastępca Naczelnego

W ostatni poniedziałek w Starostwie Powiatowym w Gołdapi (warmińsko-mazurskie) doszło do interesujących spotkań lokalnych samorządowców. Paweł Czyż, obecny radny Bań Mazurskich, który jest kandydatem Komitetu Wyborczego Wyborców DIALOG I SZACUNEK do Rady Powiatu w Gołdapi z terenu gmin Banie Mazurskie oraz Dubeninki, rozmawiał m.in. o inwestycji w infrastrukturę drogową i przywrócenie komunikacji publicznej ze starostą gołdapską Marzanną Wardzejewską oraz wicestarostą gołdapskim Andrzejem Ciołkiem.

Czytaj więcej...

Ciekawa inicjatywa w powiecie gołdapskim. Drogi w zimie bez lodu?

Zastępca Naczelnego

2 lutego br. do kierownika powiatowego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Gołdapi Andrzeja Juchniewicza z propozycją zorganizowania ciekawego programu pilotażowego zwrócił się radny Rady Gminy Banie Mazurskie Paweł Czyż ze Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin. "W związku z trudną sytuacją rolników w Powiecie Gołdapskim, zwracam się z prośbą o rozważenie przez ARiMR we współpracy ze Starostą Gołdapskim oraz KSC Polski Cukier S.A możliwości stworzenia programu pilotażowego polegającego na wykorzystaniu przez Zarząd Dróg Powiatowych w Gołdapi w okresie zimowym roztworu zawierającego mieszankę słodkiego soku z buraków z dodatkiem soli w zimowym utrzymaniu dróg powiatowych. Takie rozwiązanie jest z powodzeniem stosowane m.in. w Kanadzie. Skutecznie ogranicza zamarzanie dróg nawet do -32C oraz jest mniej toksyczne dla środowiska." - czytamy w piśmie radnego skierowanym również do wiadomości starosty gołdapskiego Marzanny Wardziejewskiej oraz Krajowej Spółki Cukrowej Polski Cukier. - Jeszcze przed okresem zimowym Zarząd Dróg Powiatowych w Gołdapi ogłosił, ze nie jest w stanie zapewnić właściwego poziomu odśnieżania i odladzania dróg powiatowych. Bezpieczeństwo użytkowników dróg jest bardzo ważne. Skoro m.in. w Kanadzie można z użyciem roztworu pochodzącego z odpadów przy produkcji cukru osiągnąć efekt, w którym jezdnia nie zamarza do nawet -32 stopni C, to czas skorzystać z tych doświadczeń. - mówi Niezależnej Gazecie Obywatelskiej radny Paweł Czyż.

Czytaj więcej...

Wstrząsające oświadczenie stomatologa prowadzącego gabinet w Baniach Mazurskich. Włodarz miejscowości publicznie okłamuje mieszkańców?!

Zastępca Naczelnego

Pan Leon Czasow (dane i wizerunek podajemy za zgodą zainteresowanego) przez wiele lat prowadził gabinet stomatologiczny w budynku gminnym leżącym w Baniach Mazurskich (pow. gołdapski). Pod koniec ubiegłego roku zwrócił się o pomoc do radnego Bań Mazurskich Pawła Czyża i radnego Rady Powiatu w Gołdapi Karola Szablaka, w sprawie jego wątpliwości na przetarg rozpisany przez wójta tej miejscowości Łukasza Kulisa. Przetarg wygrała firma "Panaceum", która w części należy do matki wójta, radnej powiatowej Małgorzaty Kuliś. Radny Paweł Czyż w tej sprawie złożył już w grudniu 2023 roku odpowiedni wniosek do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Po ostatniej sesji Rady Gminy Banie Mazurskie, która odbyła się 1 lutego, Leon Czasow postanowił wydać oświadczenie, w którym czytamy: "Po obejrzeniu obrad sesji jestem zszokowany zachowaniem wójta i Pani Przewodniczącej prowadzącej obrady sesji, która ostentacyjnie i z dezaprobatą wzdycha do mikrofonu podczas gdy Pan Radny Paweł Czyż wypowiada się, pozwalając sobie na prześmiewcze i złośliwe komentarze pod adresem Radnego, dowód: 32 minuta 24 sekunda nagrania: „no skleroza, nie?”. Takie są moje odczucia i zakładam, że nie jestem jedyną osobą, która to zauważyła. Jest mi przykro, że Radny po reakcji na moją prośbę spotyka się z wrogim nastawieniem na sesjach Rady Gminy Banie Mazurskie". CZYTAJ CAŁE OŚWIADCZENIE

Czytaj więcej...

Kolejne kandydatury do Rady Powiatu w Gołdapi. Szykuje się ciekawa walka o głosy mieszkańców

Zastępca Naczelnego

Szykuje się poważny bój o mandaty radnych powiatowych w Gołdapi w województwie warmińsko-mazurskim. Już w środę 31 stycznia formalności rejestracyjnych dokonał Komitet Wyborczy Wyborców DIALOG I SZACUNEK, który będzie ubiegał się o mandat włodarza Bań Mazurskich oraz mandaty radnych w tej gminie oraz Radzie Powiatu w Gołdapi.

To z tego komitetu o głosy mieszkańców jako kandydat na radnego powiatowego w wyborach 7 kwietnia z okręgu obejmującego gminy Banie Mazurskie oraz Dubeninki będzie ubiegał się dotychczasowy radny Bań Mazurskich Paweł Czyż. Informację o starcie w wyborach, którą opublikował kandydat na Facebooku, polubił m.in. Jarosław Narkiewicz. W latach 2019-2020 był on ministrem komunikacji Republiki Litewskiej, wielokrotny poseł i były wiceprzewodniczący litewskiego parlamentu, a obecnie radny Rejonu Trockiego. - To bardzo miły akcent - powiedział w rozmowie z Niezależną Gazetą Obywatelską radny Paweł Czyż. - W naszym powiecie mamy tzw. Trójstyk granic „Wysztyniec”. Cieszy mnie, że nasi rodacy z Wileńszczyzny "podglądają" to, co dzieje się w polskich samorządach. Serdecznie ich pozdrawiam i mam nadzieję na samorządową współpracę - dodał radny Czyż.

Czytaj więcej...

Banie Mazurskie. Pierwsze publiczne potwierdzenie ubiegania się o urząd włodarza tej miejscowości

Zastępca Naczelnego

Banie Mazurskie to urocza miejscowość w powiecie gołdapskim. Jednym z pierwszych komitetów w województwie warmińsko-mazurskim, który dokonał rejestracji w kwietniowych wyborach samorządowych, jest Komitet Wyborczy Wyborców DIALOG I SZACUNEK. W środę wolę ubiegania się o urząd wójta tej miejscowości ogłosił obecny radny powiatowy Karol Szablak. To obecny radny powiatowy i w przeszłości wielokrotny radny Bań Mazurskich.

- Szanowni państwo, chciałbym oficjalnie potwierdzić swoją kandydaturę na stanowisko wójta w gminie Banie Mazurskie. Znacie mnie jako przedsiębiorcę, strażaka, radnego, społecznika - mówi na nagraniu udostępnionym na portalu społecznościowym Karol Szablak. Kandydat mówi w swoim wystąpieniu, że decyzję o kandydowaniu podjął ponad dwa lata temu. W tym czasie gromadził wokół siebie ludzi o "różnym spojrzeniu na problemy gminy, ludzi z doświadczeniem, z wiedzą z chęcią do pracy - otwartych na dialog społeczny" - przekonuje Karol Szablak. Kandydat oświadczył także, że niebawem przedstawi swój program dla mieszkańców.

Czytaj więcej...

Sekretarz generalny ZChR Monika Socha-Czyż wystartuje w wyborach samorządowych do Rady Powiatu Gołdapskiego z listy Zjednoczonej Prawicy

Zastępca Naczelnego

Sekretarz generalny Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin Monika Socha-Czyż wystartuje  w wyborach samorządowych 7 kwietnia do Rady Powiatu Gołdapskiego z pierwszej pozycji listy Zjednoczonej Prawicy z okręgu wyborczego obejmującego Banie Mazurskie i Dubeninki - potwierdził we wpisie na Facebooku Andrzej Juchniewicz, przewodniczący lokalnych struktur PiS w powiecie gołdapskim (warmińsko-mazurskie). Działaczka ZChR to była radna Sejmiku Województwa Śląskiego V kadencji (2015-18). Była zastępcą przewodniczącego Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji, członkiem Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich, członkiem Komisji „Kapituły Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego” Sejmiku Województwa Śląskiego poprzedniej kadencji. Dziś mieszka w gminie Banie Mazurskie.

Czytaj więcej...

Paweł Czyż (ZChR): Pilotażowy program dochodu gwarantowanego powinien objąć cały powiat gołdapski

Zastępca Naczelnego

Bezwarunkowy dochód podstawowy to świadczenie zapewniające finansowanie podstawowych potrzeb egzystencjalnych. Zgodnie z założeniem wypłaty miałyby być prowadzone bez względu na dochody i zatrudnienie. O świadczeniu słychać coraz więcej w ostatnich latach, a kraje takie jak na przykład Finlandia czy Kanada zdecydowały się rozwiązanie przetestować. W Polsce także były plany pilotażu, ale pokrzyżowała je pandemia. - podaje Interia.pl. - W planach programu pilotażowego powinien znaleźć się cały powiat gołdapski. To szczególnie dotyczy gminy Dubeninki oraz Banie Mazurskie, a także gminy oraz miasta Gołdap. Apeluję do pana wojewody Radosława Króla o pochylenie się nad tym ważnym eksperymentem społecznym. - powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Paweł Czyż, radny Bań Mazurskich i rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin. - Analizy wskazują, że w naszym kraju odpowiednią kwotą bezwarunkowego dochodu podstawowego byłoby 1300 zł. W Polsce także planowano pilotaż programu wypłat bezwarunkowego świadczenia, ale zaniechano działań ze względu na pandemię. W ramach polskich testów świadczenia w praktyce wypłaty miałyby objąć od 5 tys. do 31 tys. osób zamieszkałych obszar dziewięciu gmin województwa warmińsko-mazurskiego. - czytamy na lamach Interii. Czytaj więcej...

Rozmowa o samorządzie lokalnym z radnymi z terenu powiatu gołdapskiego Karolem Szablakiem i Pawłem Czyżem

Zastępca Naczelnego

Jak ogłosił premier Donald Tusk, 7 kwietnia wybierzemy nowych radnych. Jakie wyzwania stoją przed samorządowcami w nowej kadencji. Co uważają za istotne? Niezależna Gazeta Obywatelska przeprowadziła krótki wywiad z samorządowcami z terenu powiatu gołdapskiego - radnym powiatu Karolem Szablakiem oraz radnym gminy Banie Mazurskie Pawłem Czyżem.

Czytaj więcej...

Lokalne niespodzianki wyborcze w wyborach samorządowych? Prawica intensywnie pracuje nad kształtem list w cieniu sporu o media publiczne

Zastępca Naczelnego

Okres świąteczny jedynie na krótko przerwał ożywione rozmowy w wielu miejscach w kraju nad budową list wyborczych z udziałem partii prawicowych. Na listach wyborczych najpewniej zobaczymy wielu byłych parlamentarzystów poprzedniej kadencji, którzy zasiadali w ławach sejmowych i senackich z rekomendacji Zjednoczonej Prawicy. Do wyborów przygotowuje się także Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin, na czele którego stoi eurodeputowany VI kadencji dr Bogusław Rogalski.

Czytaj więcej...

Radny ZChR Paweł Czyż: Pearl Harbor, o CBA i „mandarynki dla każdego” w Baniach Mazurskich

Zastępca Naczelnego

Czwartek, 7 grudnia 2023 roku przechodzi do historii samorządu lokalnego Bań Mazurskich (pow. gołdapski). Dziś - jako radny - zostałem bezpardonowo zaatakowany, bez ostrzeżenia. Podobnie, jak bez ostrzeżenia 7 grudnia 1941 roku Japończycy zaatakowali amerykańską bazę Pearl Harbor na Hawajach. Wójt Bań Mazurskich Łukasz Kuliś, w swojej bucie wraz ze swoimi akolitami uznał, że brutalną siłą "zmiażdży" przeciwnika i zatopi "flotę nieprzygotowaną do starcia". Oby było tak, jak jest - to cały program włodarza małej mazurskiej miejscowości, który w roku 2022 zarobił ponad 189 tys. złotych. To urzędnicy Kulisia dokonali oryginalnych obliczeń przyznając mi 11,78 PLN diety radnego za październik 2023 roku ... myląc się jedynie o 3100%. Ważne, że nie mylą się w uposażeniu wójta. Brawo! Czy w Baniach Mazurskich, kto przeszkadza w realizacji planów nowej reinkarnacji cesarza Hitohito ... to "wróg publiczny nr 1"?

Czytaj więcej...

Radny ZChR z Bań Mazurskich zapowiada głosowanie przeciwko budżetowi tej gminy na rok 2024

Zastępca Naczelnego

- Nie poprę w głosowaniu budżetu gminy Banie Mazurskie na rok 2024, jeśli będzie on zakładał deficyt na poziomie 1 036 832,69 PLN. W roku 2023 na sesji 14 listopada radni przyjęli nowelizację uchwały budżetowej na rok 2023 ustalając, iż deficyt zostanie pokryty nadwyżką z lat poprzednich w kwocie 3 192 802,22 PLN. Wójt Łukasz Kuliś zaatakował mnie na listopadowej sesji Rady Gminy Banie Mazurskie za to, że nie głosowałem za nowelizacją budżetu gminy na rok 2023. Opowiadał o wielkich inwestycjach drogowych. To przypomina mi rozmach Edwarda Gierka, który też się jakimiś deficytami nie przejmował. Po prawdzie, wiele wówczas wybudowano, ale koszty trzeba było spłacać przez dekady! To, że Regionalna Izba Obrachunkowa wydała pozytywną opinię o projekcie budżetu na rok 2024 pod względem formalnym, nie oznacza, że uznała go za budżet dobry merytorycznie. Skoro urzędnicy mylą się o blisko 3100% w obliczeniu mojej diety za październik tego roku i po interwencji - bez słowa przepraszam - wprowadzają korektę, to nie ma gwarancji, że projekt budżetu nie powstaje jedynie po to, aby włodarz naszej gminy mógł się pochwalić inwestycjami w roku wyborczym. Gdyby uznać, że po wyborach nowa rada będzie szła tokiem prac obecnej i plan dochodów, i wydatków będzie równie nietrafiony jak w roku 2023, to czekają nas problemy. Oczywiście jest na to panaceum. Oszczędności! W gminie, w której zamieszkuje niecałe 4000 osób naprawdę nie potrzebne jest stanowisko wicewójta. Warszawa liczy około 1 861 975 mieszkańców i ma 4 wiceprezydentów. Nie widzę zatem sensu w rozroście administracji samorządowej w Baniach Mazurskich. Co ciekawe, zwykły radny otrzymuje dietę w naszej gminie w wysokości 353,26 PLN miesięcznie. Jak to się ma do zarobków wójta czy wicewójt? Po drugie, wszelkie kampanie zwalczania alkoholizmu - co z zasadny słuszne - powinny być finansowanie wyłącznie o kwotę wpływu z koncesji na handel alkoholem. Na sesji 7 grudnia radni mają głosować nad projektem "podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do uzyskania wsparcia w ramach wieloletniego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028 oraz określenia zasad zwrotu wydatków w zakresie dożywiania w formie posiłku albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych". Co jasne będę przeciwko takiemu rozwiązaniu głosował. Takie rozwiązanie ma w moim przekonaniu jedynie zwiększenie skali deficytu budżetu Bań Mazurskich na koniec roku 2024. Uważam, że nie powinno zmieniać się kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z tego programu. - powiedział nam Paweł Czyż, radny Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin z Bań Mazurskich.

Czytaj więcej...

Radny ZChR z Bań Mazurskich: „Z bolącym zębem będziemy chadzali do kowala”. Lokalni radni nie chcą wyjaśnić przyczyn likwidacji jedynego gabinetu stomatologicznego posiadającego umowę z NFZ?!

Zastępca Naczelnego

Komisja Zdrowia, Oświaty, Kultury i Porządku Publicznego Rady Gminy Banie Mazurskie (pow. gołdapski) odrzuciła w piątek wniosek radnego Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin Pawła Czyża, który liczył, że radni omówią przyczyny likwidacji jedynego w tej miejscowości gabinetu stomatologicznego, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. - Sześciu radnych głosowało przeciwko uzupełnieniu porządku obrad, jeden radny się wstrzymał. Mój głos za własnym wnioskiem naturalnie niczego nie zmienił. Dzierżawca lokalu należącego do naszej gminy ma wątpliwości co do przeprowadzonego przetargu. W jego opinii, nie został on skutecznie poinformowany o przetargu. Twierdzi, że wygrała go firma, w której udziały posiada matka wójta Bań Mazurskich, radna powiatowa Małgorzata Kuliś. Z moich rozmów wynika, że ościenna gmina Budry od trzech lat bezskutecznie poszukuje stomatologa. Czy zatem najwidoczniej radni wspierający Łukasza Kulisia oczekują, że odnowimy tradycję i z bolącym zębem będziemy chadzali do kowala. Wątpię jednak czy jakiś się ostał. - ironizuje w rozmowie z Niezależną Gazetą Obywatelską Paweł Czyż, radny ZChR. - Na najbliższej sesji Rady Gminy Banie Mazurskie 7 grudnia będą postulował uzupełnienie porządku obrad o wyjaśnienie tej sprawy. - dodaje polityk Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin. "Wnoszę o unieważnienie przetargu ogłoszonego w dniu 25.09.2023 r. na podstawie Zarządzenia Nr 78/2023 Wójta Gminy Banie Mazurskie z dnia 25 września 2023 r. w sprawie podania do publicznej wiadomości ogłoszenia o przetargu na dzierżawę części nieruchomości będącej własnością Gminy Banie Mazurskie, ze względu na liczne błędy prawne, formalne i merytoryczne, wynikające z niezachowania obowiązkowych procedur przy przeprowadzeniu czynności przez organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego oraz rażące naruszenia prawa." - napisał prowadzący gabinet stomatologiczny w tej miejscowości we wniosku datowanym na 30 listopada do wójta tej miejscowości Łukasza Kulisia.

Czytaj więcej...

Ważna inicjatywa radnego ZChR! Czy dojdzie do współpracy samorządu Bań Mazurskich z samorządem Solecznik na Litwie?

Zastępca Naczelnego

- 2 listopada zwróciłem się do mera rejonu solecznickiego na Litwie Zdzisława Palewicza z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin z wstępnym pytaniem o możliwość współpracy na niwie kulturalno-społecznej z gminą Banie Mazurskie. W moim przekonaniu, dziś można - a nawet trzeba - nawiązywać do wspólnej historii z czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Bogactwo kulturowe gminy Banie Mazurskie i rejonu solecznickiego na Litwie można wykorzystać do rozwoju kultury, edukacji i turystyki. - powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Paweł Czyż, radny Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin z Bań Mazurskich (pow. gołdapski). "Samorząd rejonu solecznickiego bardzo docenia możliwości konstruktywnych relacji z partnerami zagranicznymi, a szczególną wartość mają dla nas kontakty z Polską, ponieważ z 30 tys. mieszkańców rejonu 80 proc. ludności stanowią mieszkańcy narodowości polskiej. Łączy na kultura i wspólne dziedzictwo narodowe." - napisał w liście do radnego Czyża wicemer rejonu solecznickiego Waldemar Śliżewski z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin. - Niedawno wójt Bań Mazurskich Łukasz Kuliś podpisał umowę o współpracy na niwie kulturalnej z miejscowością Ratne na Ukrainie. Skoro tak, to oczekuję na podjęcie przez niego mojej inicjatywy. Na grudniowej sesji Rady Gminy Banie Mazurskie złożę w tej sprawie odpowiednią interpelację. Jestem Polakiem i uważam, że mam wręcz obowiązek przypominania o Kresach i żyjących tam Polakach. Kuzyn mojego pradziadka Witold Czyż był wiceprezydentem Wilna w latach 30-tych XX wieku. Zatem mam duży sentyment do Wileńszczyzny. - dodaje radny Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin z Bań Mazurskich.

Czytaj więcej...

Pozytywne działanie radnego ZChR. Uprzedził praktycznie ważny apel prezesa OSP Waldemara Pawlaka w sprawie tzw. „czujek” czadu

Zastępca Naczelnego

W sezonie grzewczym posiadanie tzw. czujki czadu w nieruchomościach na terenach wiejskich może uratować życie. - Zapytanie radnego adresowane do wójta Bań Mazurskich Łukasza Kulisia w sprawie bezpłatnego przekazania czujki czadu każdemu gospodarstwu domowemu w Baniach Mazurskich złożyłem na sesji 31 października - przed publiczną prezentacją programu Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych pod nazwą „Czujka dymu pod każdą strzechą”. Włodarz naszej miejscowości odrzucił inicjatywę Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin. Odpowiedź zarówno pisemna z 9 listopada jak i na sesji Rady Gminy Banie Mazurskie 14 listopada była niewystarczająca. Po publicznej prezentacji przez senatora Pawlaka programu OSP - w mojej opinii - nad sprawą należy pochylić się ponownie. Doszliśmy zatem do podobnych wniosków - chociaż wiele mnie i ZChR różni z politykami PSL. W tej sprawie wydaje się jednak, że jesteśmy wyjątkowo zgodni. 24 listopada w tej sprawie złożę zapytanie radnego ponowne. - powiedział nam Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin i lokalny radny.

Czytaj więcej...

Szach-mat? Wójt Bań Mazurskich Łukasz Kuliś „liczony na deskach” w sporze o gabinet stomatologiczny?

Zastępca Naczelnego

W Baniach Mazurskich (pow. gołdapski) rozgorzała afera z planami likwidacji gabinetu stomatologicznego, który posiada umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. W jego obronie do wójta tej gminy Łukasza Kulisia wystąpili wspólnie radni: Paweł Czyż z Rady Gminy Banie Mazurskie - reprezentujący Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin oraz Karol Szablak z Rady Powiatu w Gołdapi. Na swoim profilu na Facebooku w poniedziałek 20 listopada wójt Łukasz Kuliś zaatakował interweniujących radnych i zarzucił im dezinformację. Posunął się nawet do zawoalowanej groźby podjęcia kroków prawnych wobec radnych, którzy przecież jedynie realizują swoje ustawowe obowiązki. Nieoczekiwanie i publicznie pod oskarżeniami włodarza tej miejscowości pod adresem radnych odpowiedź we wtorek zamieścił właściciel gabinetu stomatologicznego. "Jestem obecnym dzierżawcą Gabinetu Stomatologicznego w Banach Mazurskich. Panie Wójcie, FAKE NEWS? Niech pan nie udaje niewinnego i praworządnego. Zmienił pan w przetargu przeznaczenie gabinetu z "działalność stomatologiczna" na "działalność lecznicza". Na jakiej podstawie pan uznał, że mieszkańcy gminy już nie potrzebują gabinetu stomatologicznego? Rozumiem, że dla spółki pana matki, która wygrała przetarg, potrzebne są pomieszczenia do poszerzenia rehabilitacji, ale to jest podłe w stosunku do społeczności Bań Mazurskich." - napisał zainteresowany. - To się nazywa szach-mat! Pan Kuliś - mówiąc językiem znanym z walk bokserskich - jest "liczony na deskach". Trudno teraz oskarżyć nas interweniujących radnych w tej ważnej sprawie o jakieś wątki polityczne, skoro sam dotychczasowy dzierżawca twierdzi, że zaszły tutaj jakieś nadzwyczajne i niepokojące okoliczności. W tej nowej sytuacji - myślę, że wraz z radnym Karolem Szablakiem przeanalizujemy sytuację i zastanowimy się wspólnie nad dalszym ciągiem sprawy poza interpelacją, którą złożę w tej sprawie na najbliższej sesji Rady Gminy Banie Mazurskie. - powiedział nam radny Paweł Czyż z ZChR.

Czytaj więcej...

Lokalni radni w obronie gabinetu stomatologicznego w Baniach Mazurskich

Zastępca Naczelnego

"Chcemy wspólnie wyrazić nasze zaniepokojenie możliwością likwidacji w Baniach Mazurskich gabinetu stomatologicznego prowadzanego przez Pana (...) od roku 2011. Obecnie w tym gabinecie pracuje lek. stom. Anna Sitnicka, a mieszkańcy Gminy Banie Mazurskie wykazują zadowolenie z jej pracy, nie zgłaszając żadnych skarg." - piszą we wtorkowym wspólnym wystąpieniu do wójta gminy Banie Mazurskie (pow. gołdapski) Łukasza Kulisia oraz przewodniczącej tamtejszej rady gminy Stefanii Urbańskiej radni: Paweł Czyż z Rady Gminy Banie Mazurskie oraz Karol Szablak z Rady Powiatu Gołdapskiego.

Czytaj więcej...

Nowy radny ZChR w Baniach Mazurskich od razu złożył o kilkaset procent więcej interpelacji i zapytań niż reszta radnych przez 5 lat

Zastępca Naczelnego

Paweł Czyż - rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, który zwyciężył wybory uzupełniające do Rady Gminy Banie Mazurskie 8 października, złożył we wtorek 31 października ślubowanie. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym rotę ślubowania zakończył słowami: "tak mi dopomóż Bóg". Najwyraźniej to nie spodobało się części radnych, bowiem w głosowaniu uchwały o powołaniu radnego ZChR do komisji stałych Rady Gminy Banie Mazurskie aż czterech radnych oddało głos przeciw. - Przez kilka miesięcy zamierzam być bardzo aktywnym radnym. Myślę, że radni, którzy nie poparli mojej pracy w komisjach stałych Rady Gminy Banie Mazurskie kierowali się propagandą obecnej totalnej opozycji. W lipcu 2022 roku przedstawiłem osobiście prośbę mieszkańców Bań Mazurskich do obecnego wiceministra rolnictwa, posła Suwerennej Polski, Janusza Kowalskiego o interwencję w sprawie fatalnego stanu dróg powiatowych. Pan minister podjął interwencję w tej sprawie. Na wczorajszej sesji Rady Gminy Banie Mazurskie doszło zatem do manifestacji politycznej grupy radnych z Bań Mazurskich, chociaż żaden poseł totalnej opozycji w upływającej kadencji tym problemem się nie zajął. Do sprawy bezpieczeństwa i stanu dróg w powiecie gołdapskim wrócę na listopadowej sesji Rady Gminy Banie Mazurskie - powiedział nam nowy radny ZChR. Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin uzyskuje obecnie spore poparcie społeczne. Kandydaci Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin w ostatnich październikowych wyborach do Senatu RP uzyskali średnio 5,54% poparcia, a kandydatka Komitetu Wyborczego Zjednoczenia z okręgu elbląskiego aż 8,16% poparcia!

Czytaj więcej...

Nowy radny z Bań Mazurskich chce nieodpłatnego przekazania każdemu gospodarstwu domowemu w tej gminie czujnika czadu

Zastępca Naczelnego

"W związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym 2023/2024 – zwracam się z wnioskiem o stworzenie w oparciu o środki budżetowe programu zwiększającego bezpieczeństwo Mieszkańców Gminy Banie Mazurskie polegającego na nieodpłatnym przekazaniu każdemu gospodarstwu domowemu urządzenia wykrywającego zbyt wysoki poziom tlenu węgla (tzw. czad)." - napisał w swoim piśmie do władz Bań Mazurskich (pow. gołdapski) Paweł Czyż, nowy radny ze Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin wybrany w wyborach uzupełniających 8 października. "Gmina Banie Mazurskie jest „gminą bez długów”. Jednym z ważniejszych zadań samorządu jest zapewnienie bezpieczeństwa Mieszkańcom. 16 sierpnia 2023 roku podobne urządzenie zainstalowane w mojej nieruchomości uratowało mi życie i dało czas na wezwanie pomocy. Państwowa Straż Pożarna stwierdziła, że w następstwie awarii przewodu kominowego w mojej nieruchomości zanotowano aż 6 jednostek czadu." - czytamy w piśmie radnego z 25 września do wójta tej gminy Łukasza Kulisia oraz przewodniczącej rady gminy Banie Mazurskie Stefanii Urbańskiej.

Czytaj więcej...

Burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski kontra pohukiwania Donalda Tuska

Zastępca Naczelnego

Burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski ma być kandydatem Koalicji Obywatelskiej do Sejmu. Ale to jeszcze nic pewnego - powiedział bowiem publicznie, że jest przeciwny aborcji, popiera też ochronę granic i twierdzi, że "nie powinniśmy iść w stronę takich państw jak Francja czy Niemcy". - podaje niezalezna.pl. Rok temu podczas Campusu Polska Przyszłości lider PO Donald Tusk zapowiedział, że pierwszego dnia po wygranych wyborach jego ugrupowanie zaproponuje Sejmowi ustawę zakładającą, że aborcja do 12 tygodnia będzie wyłącznie decyzją kobiety. Później pytany przez dziennikarzy o tę kwestię w kontekście budowania przyszłych list wyborczych lider PO zadeklarował, że "to kobieta powinna podejmować w pierwszym rzędzie decyzje o swoim macierzyństwie, o ciąży, a nie działacz partyjny PiS-u czy biskup". - czytamy na łamach portalu.

Czytaj więcej...