Gołdap. ZChR proponuje realne działania z zakresu obrony cywilnej

Zastępca Naczelnego

Monika Socha-Czyż (ZChR)/X.com

Monika Socha-Czyż, sekretarz generalny Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin i mieszkanka Bań Mazurskich (pow. gołdapski), skierowała w poniedziałek do starosty gołdapskiej Marzanny Wardzejewskiej wystąpienie dotyczące problemów z obroną cywilną.

Chcę zwrócić się do Pani Starosty w sprawie ważnego lokalnie problemu, który nabiera szczególnej wagi w czasie agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Obrona cywilna w Polsce de facto nie istnieje. Jeśli wybuchnie wojna, pierwsze zginą dzieci. Dlaczego akurat one? Nie ma wyznaczonych planów ewakuacji, miejsc koncentracji ludności, ani zwykłych informacji, gdzie mają się udać Polacy na wypadek wybuchu konfliktu zbrojnego. Załóżmy scenariusz wybuchu konfliktu, w czasie gdy dzieci przebywają w szkołach. Co wówczas? Czy dyrekcje placówek oświatowych mają odwozić dzieci do domów czy kierować się do punktów zbornych. Gdzie one są? W Powiecie Gołdapskim, który graniczy z Federacją Rosyjską, nie ma takich informacji. Rosja wielokrotnie w czasie wywołanej wojny na Ukrainie obierała za cele szkoły i szpitale. Z przedstawionego w listopadzie 2023 roku raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że w Polsce występuje ogromny problem ze sprawnym działaniem systemu obrony cywilnej, jednolitego systemu łączności, a nawet struktur zarządzających kryzysem. W raporcie NIK wskazała, że od kilkunastu lat trwają prace nad ustawą o ochronie ludności i do dzisiaj nie została ona uchwalona.”

– czytamy w wystąpieniu Moniki Sochy-Czyż do starosty gołdapskiej.

Apeluję zatem, aby Pani Starosta zorganizowała spotkanie samorządowców z naszego Powiatu z udziałem przedstawicieli Wojska Polskiego i innych służb na temat obrony cywilnej. Mieszkańcy powinni otrzymać materiały, z których dowiedzą się co mają robić w razie wybuchu konfliktu zbrojnego krok po kroku. Gdzie są schrony, co w razie konieczności ucieczki z sobą zabrać i tak dalej.

Minister obrony cywilnej Szwecji Carl-Oscar Bohlin, powiedział w niedawnym wywiadzie, cytuję:  „Nie można wykluczyć ataku zbrojnego na Szwecję, dlatego należy zwiększyć zdolności obronne”. Według zapowiedzi, w tym roku do wszystkich szwedzkich gospodarstw domowych trafi nowa wersja broszury z poradami, jak przygotować się na wypadek wojny. Skoro nie mamy w Polsce wpływu na tempo prac nad ustawą o obronie cywilnej – przygotujmy się na wypadek wojny lokalnie.

Liczę na pozytywne podejście ze stroni Pani Starosty do przedstawionej przeze mnie inicjatywy.”

– podsumowuje w swoim wystąpieniu działaczka Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Piotr Galicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *