Gołdap. Radny ZChR pyta o zakwaterowanie imigrantów ekonomicznych z krajów islamskich

Zastępca Naczelnego

Wiceprezes ZChR, radny Paweł Czyż/X.com

W środę do starosty gołdapskiego Krzysztofa Kazanieckiego wpłynęła interpelacja radnego Rady Powiatu w Gołdapi Pawła Czyża w sprawie możliwości zakwaterowania w tym powiecie „nielegalnych, islamskich imigrantów ekonomicznych”. „Jeżeli Polska będzie zmuszona zapewnić migrantom taki sam socjal jak w Niemczech, to będzie musiała płacić za jednego minimum 2455 PLN zasiłku bezterminowo. Do tego mieszkanie socjalne opłacane minimum przez rok z pieniędzy publicznych. Powierzchnia minimum 50 m2 dla pierwszej osoby za każdą kolejną dodatkowe 10-15m2. Do tego opłacanie wszelkich kursów, a dla dzieci zajęć dodatkowych i wiele innych bonusów, jak na przykład bilety do kina czy darmowy wstęp na baseny itd., itp.” – pisze w interpelacji radny Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin. – Podlaski Urząd Wojewódzki rozesłał w maju do samorządów pismo, w którym pyta o możliwości zakwaterowania osób innych niż uchodźcy wojenni z Ukrainy. Powinniśmy zatem wyjaśnić czy podobnych działań nie podjęły służby państwowe w naszym powiecie.  – powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej radny Paweł Czyż, który jest także wiceprezesem Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

W mojej opinii, nie powinniśmy przyjmować na naszym terytorium żadnych imigrantów ekonomicznych z krajów islamskich zaproszonych do Niemiec przez byłą kanclerz Angelę Merkel. Własnych gości utrzymuje się na własny rachunek. Nie widzę tutaj zatem pola do żadnej dyskusji, bo Polska poniosła i nadal ponosi wielkie koszty utrzymania uchodźców wojennych z Ukrainy. Kolejne obciążenia nie są potrzebne polskim podatnikom.”

– powiedział nam w rozmowie wiceprezes ZChR.

W treści interpelacji radny zadał starości następujące pytania:

  1. Czy Pan Starosta lub włodarze Gmin: Gołdap, Dubeninki lub Banie Mazurskie otrzymali jakiekolwiek prośby pisemne lub ustne od organów rządowych lub innych instytucji w zakresie miejsc zakwaterowania dla nielegalnych, islamskich uchodźców ekonomicznych, którzy znajdują się lub znajdą na terytorium RP?

  2. Jaka jest skala pomocy Powiatu i Gmin na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy? Jakie środki budżetowe są zapisane na te cele przez nasze samorządy w roku 2024 i jakie środki zostały wydatkowane na ten cel w latach 2022-23?

  3. Czy wszystkie dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy przebywających na terenie Powiatu Gołdapskiego realizują obowiązek szkolny?

  4. Jaka jest skala bezrobocia u uchodźców wojennych z Ukrainy na terytorium naszego Powiatu?

Piotr Galicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *