Paweł Czyż (ZChR): Pilotażowy program dochodu gwarantowanego powinien objąć cały powiat gołdapski

Zastępca Naczelnego

Paweł Czyż (ZChR)/X.com

Bezwarunkowy dochód podstawowy to świadczenie zapewniające finansowanie podstawowych potrzeb egzystencjalnych. Zgodnie z założeniem wypłaty miałyby być prowadzone bez względu na dochody i zatrudnienie. O świadczeniu słychać coraz więcej w ostatnich latach, a kraje takie jak na przykład Finlandia czy Kanada zdecydowały się rozwiązanie przetestować. W Polsce także były plany pilotażu, ale pokrzyżowała je pandemia. – podaje Interia.pl. – W planach programu pilotażowego powinien znaleźć się cały powiat gołdapski. To szczególnie dotyczy gminy Dubeninki oraz Banie Mazurskie, a także gminy oraz miasta Gołdap. Apeluję do pana wojewody Radosława Króla o pochylenie się nad tym ważnym eksperymentem społecznym. – powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Paweł Czyż, radny Bań Mazurskich i rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin. – Analizy wskazują, że w naszym kraju odpowiednią kwotą bezwarunkowego dochodu podstawowego byłoby 1300 zł. W Polsce także planowano pilotaż programu wypłat bezwarunkowego świadczenia, ale zaniechano działań ze względu na pandemię. W ramach polskich testów świadczenia w praktyce wypłaty miałyby objąć od 5 tys. do 31 tys. osób zamieszkałych obszar dziewięciu gmin województwa warmińsko-mazurskiego. – czytamy na lamach Interii.

Pomysł zorganizowania bezwarunkowego dochodu podstawowego w naszym kraju przewija się od kilku ostatnich lat. Największym zwolennikiem jego wprowadzenia jest dr Maciej Szlinder, absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, który jest prezesem Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego. Naukowiec wydał zresztą książkę o bezwarunkowym dochodzie podstawowym, który wskazuje w niej jako krok ku zrewolucjonizowaniu społeczeństwa w XXI wieku.

Pilotaż bezwarunkowego dochodu podstawowego miałby ruszyć w w dziewięciu gminach województwa warmińsko-mazurskiego, które składają się na Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Przygranicza.”

– podaje portal.

Co ważne, bezwarunkowy dochód podstawowy miałby być wypłacany bez wniosków i – jak wskazuje nazwa – bez jakichkolwiek warunków. Dr Maciej Szlinder w rozmowie ze „Strefą Biznesu” wskazał siedem szczególnych cech świadczenia:

  • bezwarunkowość – żadnych wymogów,
  • powszechność – wszystkim bez wyjątków,
  • indywidualność – pieniądze do konkretnych osób,
  • forma pieniężna – świadczenie w formie pieniężnej,
  • wypłacane regularnie – przelewy co miesiąc,
  • wypłacane przez państwo – wypłaty z urzędu lub od samorządu,
  • podstawowość – świadczenie ma zapewnić zaspokojenie minimum potrzeb.

oprac. Piotr Galicki/INTERIA.PL

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *