Gołdap. Szansa na ważne inwestycje drogowe i komunikacyjne

Zastępca Naczelnego

Wicestarosta Andrzej Ciołek, radny Bań Mazurskich Paweł Czyż/X.com

W ostatni poniedziałek w Starostwie Powiatowym w Gołdapi (warmińsko-mazurskie) doszło do interesujących spotkań lokalnych samorządowców. Paweł Czyż, obecny radny Bań Mazurskich, który jest kandydatem Komitetu Wyborczego Wyborców DIALOG I SZACUNEK do Rady Powiatu w Gołdapi z terenu gmin Banie Mazurskie oraz Dubeninki, rozmawiał m.in. o inwestycji w infrastrukturę drogową i przywrócenie komunikacji publicznej ze starostą gołdapską Marzanną Wardzejewską oraz wicestarostą gołdapskim Andrzejem Ciołkiem.

Przekazałem pani staroście Marzannie Wardzejewskiej na piśmie opis mojej inicjatywy w sprawie przywrócenia komunikacji busowej na trasie Gołdap-Kośmidry-Juchnajcie-Rogale-Widgiry-Żabin (droga powiatowa 1815N) – Banie Mazurskie jako dopełnienie przywróconej niedawno linii Gołdap-Grabowo-Banie Mazurskie. W swoim wystąpieniu zaproponowałem obsługę tych tras w niedalekiej przyszłości przez tabor busów elektrycznych. O tej sprawie rozmawiałem także z wicestarostą panem Andrzejem Ciołkiem. Środki z Krajowego Planu Odbudowy i pomocowe z Unii Europejskiej – w naszej wspólnej opinii – można przeznaczyć na obsługę obu w/wym. linii komunikacyjnych oraz stworzenie stacji ładowania pojazdów elektrycznych. W niedalekiej przyszłości będzie można zmienić też flotę pojazdów wykorzystywanych przez samorząd powiatowy i podległe mu jednostki na elektryki w ramach finansowania z unijnych programów.”

– powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej radny Paweł Czyż.

Jako radny Bań Mazurskich obecnej kadencji głosowałem niedawno za dofinansowaniem odtworzonej linii komunikacyjnej: Gołdap-Grabowo-Banie Mazurskie. W efekcie działań Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, a także Pana Radnego Rady Powiatu w Gołdapi Karola Szablaka droga powiatowa 1815N Gołdap-Kośmidry-Juchnajcie-Rogale-Widgiry-Żabin będzie miała całkowicie wymienioną nawierzchnię na odcinku Juchnajcie – Widgiry w czerwcu-listopadzie 2024 roku. Niedawno w związku z wielokrotnymi petycjami ZChR (vide BIP: Starostwa Powiatowego w Gołdapi) oraz interwencją byłego wiceministra rolnictwa, posła na Sejm RP Janusza Kowalskiego została wymieniona nawierzchnia na odcinku Widgiry – Żabin. Zatem w niedalekiej przyszłości, już w tym roku kalendarzowym cały wielokilometrowy odcinek drogi 1815N między miejscowością Juchanajcie a Żabinem będzie zmodernizowany.

W mojej opinii, istnieje potrzeba oraz możliwość uruchomienia komunikacji publicznej na odcinku Gołdap – Kośmidry – Juchnajcie – Rogale – Żabin (drogą 1815N) – Banie Mazurskie. Taka inwestycja spowoduje wzrost poziomu życia mieszkańców, ale przede wszystkim zwiększy dostępność osób starszych z terenu naszej Gminy  do możliwości samodzielnego załatwiania wielu życiowych spraw w sytuacji, jeśli nie posiadają własnych pojazdów. Ponadto taka inwestycja spowoduje też ograniczenie emisji związków szkodliwych dla środowiska, bo część mieszkańców chętnie skorzysta z takiego rozwiązania rezygnując z poruszania się własnymi pojazdami.”

– czytamy w wystąpieniu radnego Pawła Czyża do starosty gołdapskiej Marzanny Wardzejewskiej.

Piotr Galicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *