Kontrowersyjny meczet w Białymstoku

Zastępca Naczelnego

Fot. za apnews.com

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski tuż przed świętami Bożego Narodzenia wydał decyzję o warunkach zabudowy dla meczetu, który ma po powstać na zarządzanym przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Zachęta” osiedlu Piasta – poinformował portal DzieńDobryBiałystok.

Meczet miałby mieć łącznie 16 metrów wysokości i byłby znacznie wyższy niż zabudowa bloków wielorodzinnych naokoło. Mieszkańcy mają czas na złożenie odwołania tylko do 3 stycznia. Później decyzja stanie się ostateczna i meczet będzie można zbudować”

– czytamy na stronie https://ddb24.pl

Dwa lata temu informacja o możliwości budowy muzułmańskiej świątyni wywołała ogromne poruszenie nie tylko w Białymstoku, ale także wśród mniejszości tatarskiej zamieszkującej Kruszyniany i Bohoniki, która wyraźnie wypowiedziała się już wcześniej, że nie potrzebuje meczetu, zwłaszcza że pieniądze na jego wzniesienie miałyby pochodzić od króla Arabii Saudyjskiej.

Z pewnością dziwne jest to, że kiedy już dwa lata temu planowana budowa meczetu wzbudziła wielkie dyskusje, w 2019 nikt nawet się nie zająknął, że w środku starego, ale dużego osiedla z blokami wielorodzinnymi, niemal pod szkołą podstawową, praktycznie bez drogi dojazdowej do planowanego meczetu, ma się budować taki sam obiekt sakralny, który wywołał już falę niezadowolenia nawet u mniejszości tatarskiej”

– napisano w portalu.

Inwestorem jest Muzułmański Związek Religijny w Rzeczypospolitej Polskiej.

Wydanie takiej decyzji stało się możliwe, ponieważ w tej części miasta i osiedla nie ma ustalonego planu miejscowego. Dlatego urzędnicy kolejny raz zbadali wyłącznie tak zwane dobre sąsiedztwo i kolejny raz uznali, że wyższa zabudowa od istniejącej naokoło nie będzie nikomu przeszkadzała. W środku osiedla pomiędzy blokami i szkołą podstawową”

– czytamy w portalu.

Uważam, że ten temat należałoby przedyskutować ze społecznością tatarską tu, na miejscu. I to raczej ta właśnie społeczność powinna zdecydować, czy jest taka potrzeba. Nie uważamy, że jest potrzebna taka nowa placówka. Mamy gdzie się spotykać i mamy gdzie się modlić”

– powiedział dwa lata temu w rozmowie z ddb24.pl przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach Bronisław Talkowski.

Prezydent Truskolaski zdecydował jednak inaczej.

W ramach prowadzonego postępowania, Urząd Miejski powiadomił tylko właścicieli działek bezpośrednio graniczących z planowaną inwestycją, pomijając pozostałych potencjalnie zainteresowanych właścicieli nieruchomości w strefie oddziaływania. Spółdzielnia Mieszkaniowa <Zachęta> już zapowiedziała wniesienie odwołania od tej decyzji zgodnie z zaleceniami Rady Nadzorczej. Ale do 3 stycznia 2020 roku może takie odwołanie złożyć każdy mieszkaniec posiadający nieruchomości w obrębie oddziaływania inwestycji”

– napisał portal DzieńDobryBiałystok.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte