- W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z udziałem szefowej Komisji Europejskiej, niemieckiej polityk Ursuli von der Leyen słusznie upamiętniające ofiary Auschwitz. Skandaliczny jest jednak napis sugerujący przy nazwiskach ofiar: "Auchwitz, Poland". To skandal, gdyż sugeruje polską odpowiedzialność za niemieckie zbrodnie. Ursuli von der Leyen przypominam, że niemiecki obóz zagłady został wybudowany przez Niemców na terenach włączonych do III Rzeszy. Polska nie byłą wówczas niepodległym państwem. A zatem napis na spocie upamiętniający ofiary niemieckich zbrodniarzy powinien brzmieć następująco: NIEMIECKI, NAZISTOWSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY i ZAGŁADY AUSCHWITZ. Wymaga tego prawda historyczna, a przed wszystkim szacunek dla ofiar bestialsko pomordowanych przez Niemców: Żydów, Polaków, Romów, jeńców radzieckich i innych. Używanie przy nazwie obozu zagłady Auschwitz określeń odnoszących się do Polski to kłamstwo oświęcimskie ścigane z mocy prawa. - powiedział nam prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin dr Bogusław Rogalski.
„Jeszcze tu wrócę”. Schwarzenegger z wizytą w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau
W środę 28 września ze swoją pierwszą wizytą do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau przyleciał Arnold Schwarzenegger. Amerykański aktor i polityk zwiedził teren muzeum, spotkał się z ocalałymi z Zagłady i zdradził, że to dla niego osobiste przeżycie. - Mój ojciec walczył na wojnie po stronie nazistów. Ja chcę walczyć z nienawiścią i dyskryminacją - powiedział na konferencji prasowej w Oświęcimiu.
Czytaj więcej...Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau prosi o wsparcie
Placówka muzealna, która z powodu pandemii koronawirusa jest od 12 marca zamknięta dla zwiedzających, została tym samym pozbawiona największego źródła dochodu. Wprawdzie wstęp na jej teren jest bezpłatny, ale trzeba zapłacić za usługi przewodnickie.
W związku z trudną sytuacją dyrekcja apeluje o finansową pomoc, która pozwoli na kontynuację wielu projektów edukacyjnych, naukowych, wystawienniczych i wydawniczych, ponieważ planowany na ten rok budżet załamał się i trzeba było niemal całkowicie ograniczyć działalność merytoryczną, a inwestycje zredukować do niezbędnego minimum.
Billboard z historyczną prawdą
To tylko nam wydaje się, że cały świat doskonale wie, iż działające w okresie II wojny światowej na zajętych przez Niemców terenach II Rzeczypospolitej obozy zagłady i koncentracyjne były ich dziełem. Całkiem spora część międzynarodowej opinii publicznej jest przekonana, że skoro były one zlokalizowane w naszym kraju (chociaż podbitym), można je nazwać polskimi i to nie tylko z geograficznego punktu widzenia.
Romski przewodnik po Auschwitz-Birkenau
Stowarzyszenie Romów w Polsce wydało przewodnik dla osób odwiedzających były niemiecki obóz Auschwitz-Birkenau, w którym zginęło około 21 tysięcy przedstawicieli tej narodowości – poinformowała Polska Agencja Prasowa.
W Oświęcimiu nie będzie „czynszu za złotówkę”
Zgłoszony przez klub Prawa i Sprawiedliwości projekt uchwały zakładający obniżenie stawek czynszu w lokalach miejskich do symbolicznej złotówki za każdy metr przez najbliższe trzy miesiące nie znalazł poparcia Rady Miasta Oświęcimia – poinformowało Radio Kraków.
Na feldze po alkohol
Jak człowiek musi się napić, to nie dla niego rzeczy niemożliwych do wykonania.
Jak poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, funkcjonariusze z Oświęcimia przerwali podczas nocnego patrolu pijacki rajd 31- latka, który wsiadł za kierownicę swojej skody octavii mając w organizmie 3,2 promila alkoholu, a następnie próbował dotrzeć do nocnego sklepu po kolejną porcję wysokoprocentowego trunku.
Tegoroczny Marsz Żywych w innym terminie
Z powodu zagrożenia koronawirusem przełożono tegoroczny Marsz Żywych przechodzący Drogą Śmierci między byłymi obozami Auschwitz I oraz Auschwitz II- Birkenau poinformowało Radio Kraków.
Koronawirusowe ograniczenia na terenie byłego obozu zagłady
Dyrekcja Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau wprowadziła środki ostrożności w związku z zagrożeniem koronawirusem – poinformowała Polska Agencja Prasowa.
Dr Bogusław Rogalski: Jacek Majchrowski powinien natychmiast zareagować na łączenie Krakowa z Auschwitz!
Sklep internetowy Amazon wycofał ze swojej oferty ozdoby świąteczne, otwieracz do butelek oraz podkładkę pod mysz ze zdjęciami obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Firmę do takiego kroku wezwało Muzeum Auschwitz – podał TVN 24 Bis.
Pyton chciał się wygodnie przespać
Lepiej mieć niewielkiego węża w kieszeni niż ogromnego w łóżku.
Tak mógł sobie pomyśleć mieszkaniec Oświęcimia, kiedy przygotowując się do snu znalazł w swoim łóżku pytona tygrysiego sporych rozmiarów.
Duże pieniądze dla Auschwitz-Birkenau
Dyrekcja Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau otrzymała 20 milionów dolarów od amerykańskiej fundacji z przeznaczeniem na budowę nowego Centrum Obsługi Turystów, którego budowa ruszy jak tylko uda znaleźć się wykonawcę – poinformowała Polska Agencja Prasowa.
Zakaz lotu nad byłym obozem śmierci
Miejsce Pamięci Auschwitz jest najprawdopodobniej pierwszym muzeum na świecie, dla którego stworzono oficjalną strefę zakazu lotów – poinformował Polską Agencję Prasową Paweł Sawicki z biura prasowego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Kary za znieważenie miejsca pamięci Auschwitz-Birkenau
Sąd Okręgowy w Krakowie prawomocnym wyrokiem wymierzył kary więzienia Adamowi B. (rok) i Mikicie V. (8 miesięcy), grzywny, a także kilkuletni zakaz posiadania zwierząt za znieważenie miejsca pamięci, jakim jest były niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau oraz za zabicie owcy przed jego bramą – poinformowała Polska Agencja Prasowa.
Właściwa postawa polskich muzealników
Po natychmiastowej reakcji dyrekcji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau amerykańska firma Redbubble zdecydowała o wycofaniu ze swojej oferty koszulek, poduszek, spódniczek i innych przedmiotów ze zdjęciami z byłego niemieckiego obozu zagłady.
Auschwitz wciąż przyciąga złodziei
37-letni obywatel Stanów Zjednoczonych został przyłapany na próbie kradzieży szpili mocującej tory na historycznej rampie w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau – poinformowała Polską Agencję Prasową rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu aspirant sztabowy Małgorzata Jurecka.
Karygodne fotografie z obozowej rampy
Dyrekcja Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu zaapelowało na Twitterze do zwiedzających były niemiecki obóz zagłady, żeby szanowali pamięć ofiar i nie robili na jego terenie zdjęć, które nie licują z powagą miejsca pamięci.
Czego nie wypada robić w Auschwitz?
W Polsce, podobnie jak w każdym innym demokratycznym i praworządnym państwie można publicznie manifestować swoje poglądy, jeżeli czyni się to zgodnie z ustawą o zgromadzeniach.
Obchody 74. rocznicy przejęcia obozu Auschwitz przez Armię Czerwoną [OPIS]
2Dzisiaj na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i Brzezince z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, a także m.in. dawnych więźniów obozów III Rzeszy, duchownych różnych religii oraz dyplomatów m.in. z Rosji i Izraela, odbyły się uroczystości 74. rocznicy przejęcia w walce z Niemcami tego obozu przez Armię Czerwoną. Patronował im prezydent Andrzej Duda. 27 stycznia na świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Fik to ideowy komunista
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę władz Oświęcimia na zarządzenie wojewody małopolskiego w sprawie nadania jednej z ulic tym mieście imienia Ignacego Fika – poinformowało Radio Kraków.
Karygodny wybryk włoskiej neofaszystki
Prokuratura Rejonowa Kraków Krowodrza rozpoczęła dochodzenie z doniesienia dyrekcji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w sprawie kobiety, która na uroczystości upamiętniającej Benito Mussoliniego we Włoszech miała koszulkę z napisem „Auschwitzland” – poinformowała Polska Agencja Prasowa.
Hajlowanie w Auschwitz
Prokuratura Rejonowa Kraków Krowodrza zajmie się sprawą trzech nastolatek, które przy bramie głównej byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau wykonywały gest nawiązujący do nazistowskiego pozdrowienia – poinformowała Polska Agencja Prasowa.
Kradzież, która jest zbezczeszczeniem
Nie ustają próby kradzieży eksponatów i elementów wyposażenia z byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Na szczęście większość takich przypadków jest błyskawicznie wychwytywana przez straż muzealną i policję.
NFOŚiGW: prace zwiększające bezpieczeństwo powodziowe tzw. Węzła Oświęcimskiego, w tym Muzeum Auschwitz-Birkenau
Umowa o dofinansowania prac zwiększających bezpieczeństwo powodziowe tzw. Węzła Oświęcimskiego, w tym Muzeum Auschwitz-Birkenau, została podpisana 25 kwietnia br. w siedzibie NFOŚiGW w Warszawie. Czytaj więcej…
„Do takiego wypadku nigdy nie powinno dojść”
– Do takiego wypadku nigdy nie powinno dojść. Myślę, że powinny być prześledzone wszystkie procedury i należy w końcu wyciągnąć wnioski takie, żeby do wypadków VIP-ów nie dochodziło. Z niepokojem trzeba odnotować, że jest to kolejny zdarzenie dotyczące najważniejszych osób w państwie – mówił w TVP Info, gen. Zbigniew Nowek, były szef Urzędu Ochrony Państwa i Agencji Wywiadu, komentując wypadek premier Beaty Szydło. Czytaj więcej…
75. rocznica śmierci Maksymiliana Kolbe
Na terenie dawnego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz – Birkenau rozpoczęły się uroczystości 75. rocznicy śmierci świętego Maksymiliana Kolbego. Przy Ścianie Straceń złożono kwiaty. Czytaj więcej…
ŚDM: uroczystości na Jasnej Górze. Dzisiaj wizyta w Oświęcimiu
Wasz naród pokonał na swej drodze wiele trudnych chwil w jedności; niech Maryja zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości, bez ulegania pokusie izolowania się i narzucania swej woli – mówił Franciszek w homilii podczas mszy św. na Jasnej Górze z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Czytaj więcej…