Hajlowanie w Auschwitz

Zastępca Naczelnego

Prokuratura Rejonowa Kraków Krowodrza zajmie się sprawą trzech nastolatek, które przy bramie głównej byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau wykonywały gest nawiązujący do nazistowskiego pozdrowienia – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Zastępca prokuratora rejonowego w Oświęcimiu Mariusz Słomka powiedział PAP, że doniesienie w tej sprawie złożyła dyrekcja Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, która otrzymała od internautów informację oraz zrzut ekranu przedstawiający fotografię dziewczyn opublikowaną w mediach społecznościowych.

Jest to przestępstwo publicznego propagowania faszyzmu, za które grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

– To szokujące i bulwersujące zachowanie, szczególnie w tak tragicznym miejscu. Miejscu, gdzie w wyniku zbrodniczej ideologii niemieckiego nazizmu więziono i mordowano niewinnych ludzi. Takie zachowania, choć na szczęście niezwykle rzadkie, są szczególnie bolesne, zwłaszcza gdy dotyczą ludzi młodych. Pokazują one też z całą mocą, jak ważna jest nie tylko edukacja, właściwe wychowanie, ale i uwrażliwianie na tragedię losów wszystkich ofiar Auschwitz”

– skomentował to wydarzenie rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel.

„Brama główna, zwana też Bramą Śmierci, jest dla wielu osób jednym z symboli całego obozu i Zagłady. Składa się z trzech części. Część centralną stanowi wieża z bramą. Po powstaniu wiosną 1944 r. rampy kolejowej wewnątrz obozu Auschwitz II-Birkenau przez bramę przejeżdżały transporty z deportowanymi do Auschwitz. Byli to w większości skazani na zagładę Żydzi, ale również tysiące Polaków”

– czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

 

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte