75. rocznica śmierci Maksymiliana Kolbe

Autor Obywatelski

Na terenie dawne20080713_1496598567_brama,oH-F42GgplnXpMTTWZaogo niemieckiego obozu zagłady Auschwitz – Birkenau rozpoczęły się uroczystości 75. rocznicy śmierci świętego Maksymiliana Kolbego. Przy Ścianie Straceń złożono kwiaty. Franciszkanin Maksymilian Kolbe dobrowolnie oddał życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Ten doczekał wyzwolenia obozu i zmarł w 1995 roku. Ponad dwa tygodnie temu w celi świętego w bloku 11 w czasie swojej wizyty w Auschwitz, modlił się papież Franciszek.
O 8.00 w Centrum świętego Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia odprawiono nabożeństwo upamiętniające śmierć ojca Kolbego. Po nim wyruszyła
5-kilometrowa piesza pielgrzymka do obozu Auschwitz. Podobna pielgrzymka wyszła z Kościoła świętego Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu. Obie pielgrzymki spotkały się przy bramie „Arbeit macht frei” i przeszły przez Plac Apelowy pod Blok 11. Biskupi i franciszkańscy prowincjałowie złożyli kwiaty pod Ścianą Straceń i w Celi Śmierci.
O 10.30 na placu rozpoczęła się Msza święta pod przewodnictwem metropolity krakowskiego, kardynała Stanisława Dziwisza, z udziałem premier Beata Szydło, która także złożyła kwiaty pod Ścianą Straceń Muzeum Auschwitz-Birkenau.
IAR

Komentarze są zamknięte