Obchody 74. rocznicy przejęcia obozu Auschwitz przez Armię Czerwoną [OPIS]

Zastępca Naczelnego2

Fot. NGO/YT

Dzisiaj na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i Brzezince z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, a także m.in. dawnych więźniów obozów III Rzeszy, duchownych różnych religii oraz dyplomatów m.in. z Rosji i Izraela, odbyły się uroczystości 74. rocznicy przejęcia w walce z Niemcami tego obozu przez Armię Czerwoną. Patronował im prezydent Andrzej Duda. 27 stycznia na świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Niestety, na miejscu uroczystości doszło do niepotrzebnego incydentu. Grupa działaczy patriotycznych z Klubu Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej oraz Solidarnych 2010, na czele której stał znany działacz antykomunistyczny Zygmunt Miernik z Niezłomnych nie została pierwotnie wpuszczona na teren obozu. Pretekstem stało się posiadanie przez nich polskich flag. Po dyskusji z ochroną obchodów … okazało się, że flagi można wnieść, ale nie ich drzewce. Chociaż patriotyczni działacze zwracali uwagę na to, że na teren tego muzeum są wpuszczane inne grupy z flagami na drzewcach, a polskie barwy nie są jakimś szmatami czy okryciem … ostatecznie grupa postanowiła ugiąć się przed żądaniami organizatorów.

Przypominam, że ofiarami Auschwitz były dziesiątki tysięcy Polaków wyznania mojżeszowego, w tym członkowie POW, Legionów czy żołnierze Wojska Polskiego II RP. Im należy się godne eksponowanie polskiej flagi. Przypominam, że to nieporozumienie, że używa się tu flagi Izraela, który jako państwo powstał po ostatniej wojnie. Czas na jakieś nowe porozumienie w tej sprawie. Kojarzę przy tym, że członkowie przedwojennego polskiego oddziału Betaru (Bajtaru) – antykomunistycznej i syjonistycznej organizacji, która działała w II RP z pomocą władz polskich nie mieli obiekcji do dumy z bycia również Polakami czy organizowania swoich imprez pod polską flagą. Przywódcą Betaru (Bejtaru) w II RP był m.in. późniejszy żołnierz Armii Andersa i premier Izraela Menachem Begin. Zatem to ważne, aby można było przyjść do Auschwitz z flaga polską na drzewcu, godnie”

– mówi NGO Zygmunt Miernik.

Foto Piotr Galicki NGO Sosnowiec

Foto Piotr Galicki NGO Sosnowiec

Foto: Piotr Galicki NGO Sosnowiec

 

We Włoszech wspomniany przez Zygmunta Miernika Betar miał wsparcie Mussoliniego i faszystowskich Włochów – organizacja współpracowała m.in. z młodzieżową organizacją Balilla (pisownia oryginalna):

(…) Tak jak promienie słońca płoszą szpetne sny, tak umiał Mussolini wypędzić z serc włoskich, zmorę komunizmu. Wziął na siebie zadanie zaszczepienia w młode serca uczucia miłości ojczyzny, i dumnych myśli związanych z tym celem. (…) Brit Trumpeldor jest również owocem narodowej rewolucji duchowej, skierowanej przeciw czerwonej chorobie, która osłabia siły witalne społeczeństwa żydowskiego i usiłuje sparaliżować jego energję wyzwoleńczą, wiążąc złudnie jego przyszłość z mirażami możliwości bytu w zrewolucjonizowanej djasporze. (…) (1)”

Włosi szkolili również marynarzy Betaru w Civitta Vecchia (2) (pisownia oryginalna):

(…) Dyktator Włoch, Mussolini wyraził się o szkole tej z uznaniem. Dziś interesują się tą szkołą setki młodych żydów, pragnących poświęcić się pracy na morzu. (…)”.

 

Na miejscu pojawiła się też około dwustu działaczy narodowych związanych z Piotrem Rybakiem, który miał mówić, że patrioci polscy, narodowcy, nacjonaliści upomnieli się o najwyższe wartości: Boga, Honor, Ojczyznę. Ale to nie wszystko. Według krakowskiej „Gazety Wyborczej” Rybak miał pytać uczestników marszu:

Czy my jesteśmy krajem niepodległym? Czas walczyć z żydostwem i uwolnić od niego Polskę! Gdzie są rządzący tym krajem? Przy korycie! I to trzeba zmienić”

– miał wykrzykiwać Rybak.

Obóz koncentracyjny Auschwitz był jądrem ciemności ludobójczego piekła, które w pokonanej Polsce stworzyła III Rzesza Niemiecka; nigdy nie zapomnimy o ofiarach i nie pozwolimy wymazać prawdy o potwornych zbrodniach”

– napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz przejęła od Niemców w walce 27 stycznia 1945 r. Armia Czerwona. W licznych podobozach urządzono w 1945-46 roku obozy NKWD i UBP, w których więziono zarówno niemieckich działaczy NSDAP i zbrodniarzy nazistowskich ale również członków polskiego ruchu oporu z Armii Krajowej czy Narodowych Sił Zbrojnych.

 

Na doniesienia o obecności w Auschwitz Piotra Rybaka zareagował wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej. Polityk Nowoczesnej zamieścił wpis na swoim profilu na Twitterze, dodając do tego zdjęcie Rybaka.

 „Jak długo, i czego jeszcze trzeba, żeby zareagować? Jak długo będą bezkarni, bo rząd nie potrafi przyznać, że problem jest realny?”

– pytał.

 

Zareagować na co? Na to,że ktoś ma nie po kolei w głowie i za całe zło tego świata i swoje frustracje wini taki czy inny naród?Jeżeli próbuje Pan obarczać ten rząd za antysemityzm w głowach szurniętych zdrowo (moim zdaniem) głupków to jest to po nieprzyzwoite i niemądre”

– odpowiedział Rabiejowi na Twitterze szef MSWiA Joachim Brudziński.

 

Niezalezna.pl/TT/Piotr Galicki

 

(1) Trybuna Betaru”, Balilla i Brit Trumpeldor, Nr. 16

(2) „Trybuna Betaru”, Pierwszy Rok, Nr. 3

  1. Henryk
    | ID: 4e0edda8 | #1

    Mało ,że poniżone zostały barwy narodowe ,to na polskiej ziemi w obozie Niemieckiego Ludobójstwa w uroczystości poświęconej ofiarom tego ludobójstwa .Gdzie uroczystością przewodniczy Premier Polski Mateusz Morawiecki nie ma orkiestry by odegrała Hymn Polski, tylko zgromadzeni na uroczystościach ,rodziny ofiar ,odśpiewują Hymn Polski .Hańba dla Narodu Polskiego

  2. | ID: 1b7e2eae | #2

    „okazało się, że flagi można wnieść, ale nie ich drzewce.” – O tak, to jasna sprawa, flaga na drzewce to niepoważne traktowanie uroczystości. Polska flaga to w kieszeni zmięta albo w ustach co najwyżej aby jeszcze żaden głos patriotyczny się nie podniósł bo wtedy to by dopiero było. Niestety, na poziomie nie tylko zresztą naszego kraju ale i międzynarodowym próbuje się coraz to silniej wszczepiać ludziom historię która głosi że w obozach to tylko Żydzi byli mordowani. To nie dzieje się bez powodu (..), szkoda tylko że ani Premier ani Prezydent nie raczyli zainicjować ani nawet zezwolić tym którzy chcieli przypomnieć o Polskich ofiarach w sposób należyty na godne ich reprezentowanie. Dobrze że chociaż Joachim Brudziński z taktem, elokwencją i rozwagą odpowiada na twitterze na szczucia wędkarza z partii co to WSI wydmuchała.. Jeszcze lepiej byłoby gdyby przyznał słuszność spłaty roszczeń żydowskich i wspomniał o ustawie 447.

Komentarze są zamknięte