Romski przewodnik po Auschwitz-Birkenau

Zastępca Naczelnego

Stowarzyszenie Romów w Polsce wydało przewodnik dla osób odwiedzających były niemiecki obóz Auschwitz-Birkenau, w którym zginęło około 21 tysięcy przedstawicieli tej narodowości – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Przewodnik zatytułowano „Zagłada europejskich Romów w KL Auschwitz”. Jest w nim zarys historyczny ukazujący genezę oraz przebieg nazistowskich prześladowań Romów, a także bogato ilustrowany materiałem fotograficznym opis miejsc na terenie byłego obozu, które są najbardziej związane z losem deportowanych do niego z różnych krajów Europy romskich więźniów.

Opublikowany w językach polskim, niemieckim i angielskim przewodnik przybliża też życie i zagładę widzianą oczami osadzonych w Auschwitz-Birkenau Romów, którzy stanowili pod względem liczebności trzecią grupę więźniów po Żydach i Polakach.

Transporty z nimi przyjeżdżały z czternastu państw. Trafiali głównie do utworzonego na terenie Auschwitz II-Birkenau tzw. cygańskiego obozu rodzinnego. Między 26 lutego 1943 r. a 21 lipca 1944 r. Niemcy deportowali tam blisko 21 tys. osób. Ogółem w Auschwitz więzionych było ok. 23 tys. Romów. Niemcy zamordowali ok. 21 tys. Szacuje się, że w wyniku prześladowań i terroru w latach III Rzeszy śmierć poniosła połowa populacji zamieszkującej Niemcy lub obszary przez nie okupowane”

– czytamy w depeszy PAP.

Stowarzyszenie Romów w Polsce aktywnie działa na rzecz tworzenia warunków pełnego uczestnictwa członków tej społeczności (ok. 20-30 tysięcy) w Polsce. Romowie mają u nas status mniejszości etnicznej.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte