Ksiądz o kandydatach na Prezydenta RP: to idioci

Zastępca Naczelnego2

ks. Janusz Czajka, fot. za YT

Kuria Diecezjalna w Tarnowie zapowiada interwencję w sprawie wypowiedzi z kościelnej ambony proboszcza z Łąkty Górnej księdza Janusza Czajki, który nazwał kandydatów na Prezydenta RP dziewięcioma idiotami oraz kłamcami – poinformowało Radio Kraków.

Podczas homilii poświęconej słowom Jezusie o prawdzie odwołał się on do telewizyjnej debaty przedwyborczej mówiąc, że wszyscy, którzy są poza Bogiem i Jezusem to kłamcy.

Dziewięciu idiotów. Nie boję się tego słowa powiedzieć, bo kłamią bezczelnie. Później się udowadnia, że kłamią, a oni dalej kłamią. Dlaczego kłamią? Jaki wniosek z tego. Dlatego, że wszyscy, tych dziewięciu, oni są zupełnie poza Kościołem. Poza Panem Bogiem. Proszę sobie sprawdzić, każdy jeden. Nawet ten słynny nasz Kosiniak-Kamysz, przecież rozwiedziony, poza kościołem. Wszyscy, każdy jeden, Szymon Hołownia, każdy jeden jest poza Kościołem, poza Chrystusem, dlatego są takimi kłamcami”

– głosił (cytaty za krakowską rozgłośnią).

Ks. Czajka w rozmowie z portalem Bochnianin zapewniał, iż nie poniosły go emocje, a odniesienie do kandydatów na prezydenta było przemyślane w nawiązaniu do Ewangelii, ponieważ powinno się mówić o polityce w kościele, jako że osoby, które do niego przychodzą później wybierają prezydenta.

Zdaję sobie sprawę, że dzisiaj ludzie chcieliby, żeby ksiądz mówił na zasadzie „opowiedzieć bajeczkę”, która nikogo nie dotyczy i wszyscy kochajmy się, miłujmy się, kochajmy Jezusa, Maryję i dziękuję bardzo, do tego się nikt nie doczepi. Ale to nie o to chodzi. Nie takie jest przesłanie Kościoła, tylko w końcu musimy mówić pewne rzeczy jasno, popierać prawdę i być oburzeni na kłamstwo, zwłaszcza kiedy ktoś w żywe oczy kłamie i jeszcze udowadnia mu się, że kłamie i dalej nic z tego. W tej debacie, no niestety, kandydaci w większości kłamali w żywe oczy”

– dodał.

W tarnowskiej kurii reporter RK usłyszał, ze kościelna ambona nie jest trybuną polityczną.

Jest prowadzone badanie wyjaśniające i oczywiście zostaną wyciągnięte z tego konsekwencje”

– powiedział mu rzecznik Kurii ks. Ryszard Nowak.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

 1. Dynak Mirosław
  | ID: e2639326 | #1

  Moim zdaniem bardzo dobrze, że Ks. powiedział prawdę…Jeśli ktoś powołuje się na korzenie chrześcijańskie, katolickie, jaki to dobry i miłosierny, mówi co innego, a robi co innego…To trzeba powiedzieć przed wyborami, a nie po nich…

 2. Ekonomista
  | ID: 81dcb585 | #2

  @Dynak Mirosław
  Zgadzam się w zupełności. Myślę, że Kościół nie jest miejscem na polityczną poprawność. Albo przyjmujesz wiarę jako całość, ze wszystkimi uwarunkowaniami, albo idź gdzieś indziej „gdzie Pana jeszcze nie było” jak mawiał mój nauczyciel księgowości.

Komentarze są zamknięte