Karygodne fotografie z obozowej rampy

Zastępca Naczelnego

Dyrekcja Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu zaapelowało na Twitterze do zwiedzających były niemiecki obóz zagłady, żeby szanowali pamięć ofiar i nie robili na jego terenie zdjęć, które nie licują z powagą miejsca pamięci.

Kiedy przyjedziesz do Muzeum Auschwitz pamiętaj, że jesteś w miejscu, gdzie zginęło ponad 1 mln ludzi. Szanuj ich pamięć. Są lepsze miejsca, aby nauczyć się chodzić balansując na belce, niż te, które symbolizują deportację setek tysięcy ludzi na śmierć”

– czytamy w twitterowym wpisie.

Apel został zilustrowany fotografiami młodych osób, które spacerowały po obozowej rampie balansując na szynie. Dyrekcja poinformowała, że robienie zdjęć w historycznym miejscu nie zostanie zakazane, ale uprasza się zwiedzających o zachowanie szacunku dla ofiar obozu. Zaproponowała im, żeby spojrzeli na muzealny profil na Instagramie i „zdali sobie sprawę, jak obrazy mogą upamiętniać ofiary i uczyć trudnej oraz emocjonalnej historii”.

Na zbudowanej wiosną 1944 roku i liczącej około 750 metrów rampie kolejowej wewnątrz obozu Auschwitz II-Birkenau lekarze SS przeprowadzali selekcje transportów z Żydami (głównie węgierskimi) kierując większość z nich do komór gazowych. Po wybuchu Powstania Warszawskiego trafiali na nią także Polacy ze stolicy.

 

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

 

Komentarze są zamknięte