Zakaz lotu nad byłym obozem śmierci

Zastępca Naczelnego

Miejsce Pamięci Auschwitz jest najprawdopodobniej pierwszym muzeum na świecie, dla którego stworzono oficjalną strefę zakazu lotów – poinformował Polską Agencję Prasową Paweł Sawicki z biura prasowego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Zakaz wprowadzono przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa.

Pozwoli to na lepsze zabezpieczenie autentycznej poobozowej przestrzeni oraz osób zwiedzających Miejsce Pamięci poprzez m.in. możliwość regulowania lotów dronami nad historycznym terenem odwiedzanym przez ponad 2 miliony ludzi rocznie”

– powiedział PAP Sawicki.

Strefa „EP P20 Muzeum Auschwitz Birkenau” została ustanowiona rozporządzeniem ministra infrastruktury z 5 marca, które weszło w życie 2 lipca.

Z roku na rok rośnie zainteresowanie lotami nad Miejscem Pamięci. Drony ułatwiają fotografowanie z nieba nawet osobom prywatnym. Zdarzało się, że kilka takich maszyn było używanych jednocześnie nad terenami poobozowymi bez naszej najmniejszej wiedzy. Rodziło to poważne pytania o bezpieczeństwo zarówno historycznych obiektów, jak i o bezpieczeństwo ludzi przebywających na terenie. Ważne jest również to, iż latający dron, w szczególności w pobliżu grup, zwyczajnie przeszkadza przewodnikom i odwiedzającym”

– wyjaśnił w rozmowie z PAP powiedział dyrektor Muzeum Piotr Cywiński.

Podkreślił, że już kilka lat temu kierowana przez niego instytucja zaczęła wprowadzać ograniczenia dotyczące korzystania z dronów. Zgody na loty wydawane są niemal wyłącznie ekipom filmowym. Zwykle odbywają się one przed otwarciem lub po zamknięciu Muzeum”

– czytamy w depeszy PAP.

Dotychczas jednak nie mieliśmy narzędzi prawnych, by zapewniać wszystkim bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej znajdującej się nad historycznym poobozowym terenem. Obecnie się to zmieniło i – chyba jako pierwsze muzeum na świecie – mamy możliwość kontroli tego, co dzieje się nad głowami naszymi i osób odwiedzających”

– dodał Cywiński.

Zdaniem rzecznika Muzeum Bartosza Bartyzela tylko teren obozu Auschwitz I znajdował się do tej pory w strefie zakazu lotów, który dotyczył pobliskiej firmy chemicznej Synthos.

Przestrzeń nad byłym obozem Auschwitz II-Birkenau nie była w taki sposób chroniona. Stworzenie oficjalnej strefy ułatwi nam koordynowanie aktywności operatorów dronów i innych lotów w Miejscu Pamięci, a także daje Muzeum prawne narzędzia pozwalające na reakcję w przypadku lotów wykonywanych bez naszej zgody”

– powiedział Polskiej Agencji Prasowej.

Były niemiecki obóz zagłady został w 1979 roku wpisany – jako jedyny tego typu obiekt – na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte