Najlepsze schronisko w Tatrach

Zastępca Naczelnego

Fot. za Wikipedia.pl

Schronisko w tatrzańskiej Dolinie Roztoki po raz trzeci zwyciężyło w szóstym rankingu schronisk górskich przygotowanym przez magazyn turystyki górskiej „n.p.m.” – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

W konkursie oceniane są wyżywienie, warunki noclegowe i sanitarne, atmosfera w obiekcie. Zestawienie jest opracowywane w oparciu o dwukrotne odwiedziny testerów w każdym schronisku. Dziennikarze i współpracownicy <n.p.m.> podczas wizyty incognito traktowani są jak zwyczajni turyści, dzięki czemu mogą dokładnie i rzetelnie ocenić każde schronisko. W szóstym konkursie oceniane były 63 schroniska i bacówki PTTK. Schronisko w Dolinie Roztoki zajęło najwyższe miejsce także w dwóch poprzednich edycjach plebiscytu”

– czytamy w depeszy PAP.

Położone poniżej wylotu Doliny Roztoki w Dolinie Białki przy starej leśnej drodze do Morskiego Oka schronisko Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Wincentego Pola (1031 m n.p.m.) było drugim wybudowanym w najwyższych polskich górach z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego. Prowadzona pod nadzorem pod nadzorem księdza Wojciecha Roszka i Leopolda Świerza budowa została ukończona w 1876 roku.

Schronisku nadano imię Wincentego Pola – geografa, propagatora turystyki górskiej, uczestnika powstania listopadowego. W latach 1911-1912 wybudowano w miejscu pierwszego budynku, nowe większe schronisko, które w okresie międzywojennym było kilkakrotnie rozbudowywane”

– napisała Polska Agencja Prasowa.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte