W Oświęcimiu nie będzie „czynszu za złotówkę”

Zastępca Naczelnego

Foto za OświęcimOnLine.pl

Zgłoszony przez klub Prawa i Sprawiedliwości projekt uchwały zakładający obniżenie stawek czynszu w lokalach miejskich do symbolicznej złotówki za każdy metr przez najbliższe trzy miesiące nie znalazł poparcia Rady Miasta Oświęcimia – poinformowało Radio Kraków.

Przewodniczący Rady Piotr Hertig powiedział na antenie krakowskiej rozgłośni, że głosował przeciwko, ponieważ przyjęcie takiej uchwały stanowiłoby przekroczenie kompetencji samorządu.

Ustalenie konkretnej stawki czynszu w lokalach użytkowych to jest gestia władzy wykonawczej, o tym mówi wyraźnie ustawa o samorządzie gminnym. Rada miasta czy gminy nie ma takiej kompetencji, czyli odebrałaby te kompetencje prezydentowi, weszłaby – mówiąc kolokwialnie – w nieswoje buty. Taka uchwała zostałaby uchylona przez prawników wojewody”

– wyjaśnił.

Zdaniem Krzysztofa Kuczka z klubu radnych PiS „Czynsz za złotówkę” miał być realnym wsparciem dla przedsiębiorców.

Inne miasta zrobiły to rozporządzeniem swoich burmistrzów i prezydentów. Tak jest w Gnieźnie, w Oleśnicy. Nie potrzeba było ingerencji radnych. Z naszej strony była to próba wpłynięcia na prezydenta, żeby wydał takie rozporządzenie. Prezydent Oświęcimia nie podjął jednak takiej decyzji i obawiam się, że nie podejmie, bo ma inne wizje pomocy przedsiębiorcom. Szkoda, że tak się stało”

– powiedział Radiu Kraków.

W ramach pomocy przedsiębiorcom Oświęcim uruchomił natomiast specjalny program pożyczkowy, w ramach którego mali i średni przedsiębiorcy mają do dyspozycji milion złotych. Wnioski o pożyczki przyjmuje Centrum Biznesu Małopolski Zachodniej.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte