Auschwitz wciąż przyciąga złodziei

Zastępca Naczelnego

37-letni obywatel Stanów Zjednoczonych został przyłapany na próbie kradzieży szpili mocującej tory na historycznej rampie w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau – poinformowała Polską Agencję Prasową rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu aspirant sztabowy Małgorzata Jurecka.

Mężczyzna usłyszał zarzut próby kradzieży rzeczy, która stanowi dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury. Grozi za to kara od roku do 10 lat więzienia. Przyznał się do winy i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze”

– powiedziała Jurecka.

Moment, gdy Amerykanin wymontowywał element rampy zauważyła osoba z innej grupy zwiedzających i niezwłocznie powiadomiła Straż Muzealną.

Mężczyzna natychmiast został zatrzymany i przewiedziony na policję. O zdarzeniu została powiadomiona Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu, która w tej sprawie wszczęła śledztwo. Po przesłuchaniu, wysłuchaniu zarzutu i złożeniu wniosku o dobrowolne poddanie się karze, Amerykanin został zwolniony”

– czytamy w depeszy PAP.

Na powstałej wiosną 1944 roku – tuż przed rozpoczęciem deportacji ponad 400 tysięcy Żydów z Węgier – wewnątrz obozu Auschwitz II-Birkenau, liczącej około 750 metrów rampie kolejowej lekarze SS przeprowadzali selekcje kierując większość z przywiezionych osób do komór gazowych. Także w tym miejscu bieg kończyły transporty z Polakami deportowanymi z ogarniętej powstaniem Warszawy.

Dyrekcja Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau przypomina, że cały teren Miejsca Pamięci ma szczególne znaczenie dla historii i dlatego w 1979 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W regulaminie zwiedzania i przebywania w Muzeum jest zapis, że wszystkie znajdujące się na jego terenie zabytkowe obiekty i przedmioty stanowią integralną, chronioną prawem całość. Zabrania się przemieszczania, wynoszenia i niszczenia wszelkich obiektów i przedmiotów znajdujących się na terenie Muzeum i będących pod jego ochroną”

– napisała Polska Agencja Prasowa.

 

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte