Duże pieniądze dla Auschwitz-Birkenau

Zastępca Naczelnego

Dyrekcja Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau otrzymała 20 milionów dolarów od amerykańskiej fundacji z przeznaczeniem na budowę nowego Centrum Obsługi Turystów, którego budowa ruszy jak tylko uda znaleźć się wykonawcę – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

„Centrum powstanie w dawnej bazie oświęcimskiego PKS-u – to tuż obok muzeum. W planach jest budowa  dużego parkingu, budynku z kasami, restauracją, toaletami i dużą salą obsługi turystów. Centrum z muzeum ma połączyć podziemny tunel, tak aby turyści nie przechodzili przez ulice. W planach jest też remont muzealnej sali kinowej”

– czytamy w depeszy PAP.

Sygnatariuszami dokumentu są dwaj darczyńcy: amerykański biznesman i filantrop żydowskiego pochodzenia Ronald S. Lauder oraz członek zarządu Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation Joel Citron (w imieniu swoim i żony Ulriki), a także dyrektor Muzeum Piotr M. A. Cywiński, który podpisując porozumienie o wsparciu finansowym podkreślił, że koncepcja nowego Centrum jest projektem na miarę XXI wieku.

– Tak ambitnie zarysowanych inwestycji nie bylibyśmy w stanie zrealizować bez pomocy darczyńców prywatnych – ludzi, którzy w całej rozciągłości i bardzo odpowiedzialnie czują, jak wielką rolę ma do odegrania pamięć – powiedział PAP.

Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation jest amerykańską organizacją dobroczynną, której działalność poświęcona jest ochronie Miejsca Pamięci. Wśród jej darczyńców jest m.in. Ronald S. Lauder, który przekazał 5 mln dolarów na Centrum Obsługi Odwiedzających”

– napisała PAP.

Zachowanie Auschwitz-Birkenau jest jednym z moich największych osobistych priorytetów od momentu, gdy po raz pierwszy przeszedłem przez bramę „Arbeit Macht Frei”. W latach 80. zobaczyłem, ile jeszcze jest do zrobienia, aby je utrzymać i zrozumiałem, że w krótkim czasie nie pozostanie nic, co mogłyby zobaczyć przyszłe pokolenia. Jeśli nie pozostałoby nic do zobaczenia, ludzie nigdy nie uwierzyliby w to, co się tutaj wydarzyło”

– wyjaśnił w rozmowie z PAP swoje zaangażowanie Lauder, który już od kilkudziesięciu lat jest darczyńcą i wspiera misję tego Miejsca Pamięci.

A Citron, który wraz z żoną też już wcześniej finansował prace w Muzeum, dodał:

– Czynimy to po to, by głośno i z honorem mówić o tych, co odeszli i o tych, którzy ocaleli. Czynimy to po to, by mówić o tym jasno dzisiaj i w przyszłości. Czynimy to po to, by stanowczo przeciwstawić się antysemityzmowi i fanatyzmowi.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat liczba osób odwiedzających muzeum Auschwitz wzrosła prawie pięciokrotnie – wynika z informacji na stronie internetowej placówki. Obecnie w muzeum w Oświęcimiu realizowane są takie inwestycje jak np.: Globalny Plan Konserwacji, nowa wystawa główna, nowa siedziba Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, projekt zmiany wystawy polskiej”

– czytamy w depeszy PAP.

Stąd realizacja będącego obecnie na etapie przetargów projektu nowego Centrum Obsługi Odwiedzających powstającego dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej oraz wsparciu polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stworzenie nowej przestrzeni dla obsługi i przyjęcia odwiedzających w bezpośredniej bliskości Muzeum będzie możliwe w przeciągu najbliższych kilku lat”

– powiedział Polskiej Agencji Prasowej rzecznik prasowy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Bartosz Bartyzel.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte