Karygodny wybryk włoskiej neofaszystki

Zastępca Naczelnego

Prokuratura Rejonowa Kraków Krowodrza rozpoczęła dochodzenie z doniesienia dyrekcji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w sprawie kobiety, która na uroczystości upamiętniającej Benito Mussoliniego we Włoszech miała koszulkę z napisem „Auschwitzland” – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Członkowie i sympatycy ruchu Forza Nuova spotkali się w Predappio, w rodzinnych stronach Mussoliniego, na obchodach rocznicy jego marszu na Rzym w 1922 r., zakończonego zdobyciem przez niego władzy. Jedna z działaczek ruchu ubrała czarną koszulkę, na której umieszczony był kształt głównej bramy w obozie Auschwitz II-Birkenau, gdzie Niemcy na masową skalę mordowali przede wszystkim Żydów. Pod wizerunkiem bramy znajduje się napis <Auschwitzland>, który kształtem liter nawiązuje do Disneylandu. Jej zdjęcia ukazały się w mediach i wywołały protesty nad Tybrem”

– czytamy w depeszy PAP.

– Wielu oburzonych internautów z Włoch przesyłało do Muzeum informacje o tym wydarzeniu. Takie użycie symboliki Auschwitz jest okropne z ludzkiego punktu widzenia. Jest to przede wszystkim wyraz braku szacunku dla pamięci tych wszystkich, którzy cierpieli i byli mordowani w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz – w tym dla 7,5 tys. włoskich Żydów deportowanych do obozu. Mamy nadzieję, że Włosi zareagują na ten bolesny incydent – skomentował to wydarzenie w rozmowie z PAP rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel.

Placówka zarazem złożyła doniesienie do prokuratury, w którym wskazała, że Włoszka mogła złamać dwa artykuły polskiego kodeksu karnego – publicznego propagowania faszyzmu lub nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, czy rasowych, za co grozi do 2 lat więzienia, a także znieważenie pomnika lub miejsca pamięci, za co grozi kara ograniczenia wolności

– napisała Polska Agencja Prasowa.

 

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte