Nowy paszport na jubileusz niepodległości

Zastępca Naczelnego

Fot. za MSWiA

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało na swojej stronie internetowej, że każdy, kto od teraz złoży wniosek o wydanie paszportu, otrzyma go już w nowej wersji, m.in. z motywami graficznymi przedstawiającymi najważniejsze dla odzyskania przed 100 laty niepodległości postacie, wydarzenia, miejsca i symbole.

Dokument powinien być także bezpieczniejszy, ponieważ zastosowane w nim rozwiązania mają skuteczniej chronić go przed próbami fałszowania.

Paszport będzie spełniał najwyższe standardy bezpieczeństwa. Unikalne zabezpieczenia i cechy stawiają go w jednym szeregu z najlepszymi paszportami na świecie. Specjalne zabezpieczenia dotyczą m.in. strony personalizowanej paszportu. Ta strona będzie wykonana w całości z poliwęglanu, co umożliwia zainstalowanie w niej chipa zawierającego dane dotyczące posiadacza. Strona będzie także łączyć się z książeczką za pomocą specjalnego <zawiasu«>. Dzięki temu każda próba odłączenia jej od dokumentu będzie widoczna”

– czytamy na stronie MSWiA.

Po raz pierwszy w historii tego dokumentu Polacy mogli sami zdecydować o jego wyglądzie, ponieważ niektóre motywy graficzne zostały wybrane w drodze internetowego głosowania, w którym zwyciężył kopiec Józefa Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu zwany też polską Mogiłą Mogił (nie wiadomo czemu Ministerstwo uporczywie podaje jego błędną nazwę: Kopiec Czynu Niepodległościowego) wyprzedzając Gabriela Narutowicza i Orzełka Legionowego. W paszporcie znajdą się także grafiki przedstawiające Bitwę Warszawską, Order Virtuti Militari, oraz twórców polskiej niepodległości, m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa.

Dotychczasowy wzór polskiego paszportu biometrycznego funkcjonuje od 12 lat. Aby ten ważny urzędowy dokument był odpowiednio zabezpieczony, jego wzór należy zmieniać średnio raz na dekadę. Nie będzie jednak konieczności jego wymiany przez wszystkich obywateli RP. Dotyczy ona osób, których paszport traci ważność lub zdecydują się wyrobić go po raz pierwszy.

 

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte