Każdy, kto w dniu Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada manifestuje zamiast patriotyzmu swoje partyjne sympatie zasługuje na wzgardę. W tym jednym dniu w roku należy bowiem zapomnieć o dzielących nas różnicach, wznieść się ponad wszelkie podziały i cieszyć się z tego, że możemy wszyscy – bez względu na poglądy – radośnie świętować w suwerennym kraju.
Prezydent Krakowa ostatecznie wygrał z premierem
Prawomocnym wyrokiem Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał we wtorek premierowi Mateuszowi Morawieckiemu sprostować jego wypowiedź z konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości 14 października, że władze miasta „nie zrobiły nic lub prawie nic” na rzecz walki ze smogiem.
Uzdrowisko Zakopane?
Jeżeli walka ze smogiem będzie prowadzona pod Giewontem z dotychczasową konsekwencją, to za 3-5 lat Zakopane może zacząć starać się o status uzdrowiska – poinformowano stronie www.zakopane.info
Nie wolno obrażać się na Polskę
1Jeżeli którykolwiek z byłych Prezydentów RP oraz jej premierów zaproszonych przez obecną głowę państwa na tegoroczne, wyjątkowe Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada odmówi przybycia wystawi sobie fatalne świadectwo jako politykowi i jako człowiekowi.
Las w kształcie orła
W okolicy należącego do gdańskiego Nadleśnictwie Lipusz Sulęczyna zasadzono szeroki na 310 metrów las w formie godła Polski, który będzie widziany z lotu ptaka o każdej porze roku – poinformowało Radio Eska.
Czy lwy będą nadal strzegły Orląt?
W sprawie oświadczenia Rady Obwodowej Lwowa na temat usunięcia posągów dwóch kamiennych lwów z kwatery Orląt Lwowskich cmentarza Łyczakowskiego Ambasada RP w Kijowie interweniowała w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ukrainy – poinformował Polską Agencję Prasową szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz wyrażając jednocześnie nadzieję, że możliwe jest wypracowanie porozumienia w tej materii, jeżeli tylko wyciszy się emocje i zrozumie strategiczny cel, jakim jest rozwój pozytywnych stosunków dyplomatycznych między obu państwami.
Mało obrotowy szef ludowców
Doceniam stanowczość i konsekwencję prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego doktora Władysława Kosiniaka-Kamysza, który zarzeka się, że nie jest możliwe wejście jego partii w koalicję ze Zjednoczoną Prawicą. Zastanawiam się jednak, czy tak samo zasadnicze podejście do polityki mają wszyscy działacze PSL, zwłaszcza ci w terenie, gdzie właśnie oddają dzierżoną od wielu lat władzę – najczęściej razem z Platformą Obywatelską – w samorządach ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej prestiżowych sejmików wojewódzkich.
Piłsudski na Kasztance zastąpił czerwonoarmistów
Niedawno odsłonięty został w podniosłej, patriotycznej atmosferze spiżowy pomnik konny marszałka Józefa Piłsudskiego na skwerze nieopodal Miejskiego Ośrodka Kultury przy alejach Wolności w centrum Nowego Sącza. Stanął w miejscu, w którym przez wiele lat dominował monument ku czci Armii Czerwonej.
Mówmy jakby ładniej
Jednym z najgorszych zwyczajów językowych, z jakim mamy ostatnio do czynienia w Polsce, jest nagminne nadużywanie partykuł „jakby” i „jak gdyby”. Hołdują mu bez opamiętania młodzi i starzy, ludzie wykształceni i nie posiadający dyplomów, politycy, księża, dziennikarze, publicyści, artyści, sportowcy, a nawet nauczyciele.
Kosztowna Warszawa Trzaskowskiego
Na 2 miliardy złotych obliczyła „Rzeczpospolita” wartość obietnic złożonych warszawiakom przez Rafała Trzaskowskiego. Oznacza to wydatek niemal 170 milionów złotych miesięcznie, co przekłada się na 100 złotych dla każdego mieszkańca stolicy.
Lubnauer wymiata
Od dawna twierdzę, że nie ma obecnie w polskiej polityce nikogo głupszego od Katarzyny Lubnauer. Przewodnicząca Nowoczesnej regularnie dostarcza argumentów na rzecz słuszności tej tezy. Oto najnowszy przykład.
Proletaryat: 30 lat na scenie. Ciągle aktywni i pełni pomysłów!
30 lat na scenie. Ciągle aktywni i pełni pomysłów. Wciąż wierni rockowej tradycji. Jedyni, niepowtarzalni, awangardowi. Przed państwem zespół Proletaryat!
Majchrowski przegrał z Morawieckim
Sąd Okręgowy w Krakowie oddalił wniosek prezydenta miasta profesora Jacka Majchrowskiego złożony w trybie wyborczym przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w związku z wypowiedzią szefa rządu na konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości 14 października, że władze miasta „nie zrobiły nic lub prawie nic” na rzecz walki ze smogiem – poinformowała Polska Agencja Prasowa.
Dobry człowiek … będzie dobrym gospodarzem!
Bolesławiec to niewielka gmina w województwie łódzkim, w którym 4 listopada odbędzie się II tura wyborów samorządowych. W stawce pozostał dotychczasowy wójt Leszek Dominas (42,42% głosów w I turze) oraz bezpartyjna kandydatka z listy PiS, społeczniczka Dorota Makówka (29,49%). Nastroje w tej małej gminie wskazują, że ograniczenie ustawowe ilości kadencji, którą może sprawować wójt/burmistrz/prezydent jest sensowne. W komentarzach internautów do wyników wyborów z 21 października w lokalnej wieruszowskiej gazecie wielu mieszkańców nie kryje swojej irytacji.
Virtuti Militari nie należy się zdrajcom
– W imieniu Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwracam się do Pana Prezydenta z prośbą o odebranie przed tegorocznym Świętem Niepodległości 11 Listopada Orderu Virtuti Militari ludziom, którzy otrzymali go nie za walkę o niepodległość Rzeczypospolitej, lecz za służalczość wobec sowieckiej racji stanu często przejawiającą się w mordowaniu i represjonowaniu żołnierzy zbrojnego podziemia po 1945 roku – czytamy w wystąpieniu POKiN do Andrzeja Dudy. CZYTAJ CAŁOŚĆ!
Majchrowski pozwał Morawieckiego
Ubiegający się o reelekcję prezydent Krakowa profesor Jacek Majchrowski złożył w trybie wyborczym pozew przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu domagając się sprostowania w mediach słów szefa rządu, który 14 października podczas krakowskiej konwencji Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że władze miasta niewiele zrobiły w walce ze smogiem – poinformowała Polska Agencja Prasowa.
Bank holiday po polsku
Zwieńczona podjęciem minionej nocy przez Sejm ustawy, na mocy której 12 listopada będzie w tym roku wyjątkowo dniem wolnym od pracy (chociaż nie dla wszystkich), ponieważ Święto Niepodległości wypada w niedzielę, dyskusja toczyła się o wiele za późno.
Wyborczy rekord PiS
Prawica zawsze uzyskiwała dobre lub nawet bardzo dobre wyniki w wyborach na Podhalu. To, co wydarzyło się w niedzielę w Bukowinie Tatrzańskiej stanowi jednak rekord nie do pobicia, a co najwyżej do wyrównania: wszystkie 15 mandatów w radzie gminy zdobyli kandydaci z Prawa i Sprawiedliwości (62 procent poparcia), a wójtem został reprezentujący tę partię Andrzej Pietrzyk (61 proc. głosów).
100 drzew na 100. rocznicę zrzucenia zaborczego jarzma
Jak przystało na miasto zmagające się ze smogiem i dbające o rozwój terenów zielonych, Kraków uczci swoje wyzwolenie spod władzy zaborczej oraz stulecie odzyskania niepodległości poprzez zasadzenie stu dębów, które utworzą kontur naszego kraju.
Czy Majchrowski i Wassermann wreszcie się obudzą?
A w Krakowie po wyborach wszystko po staremu. Dalej będziemy walczyć o Oleandry (może w wielce prawdopodobnej piątej kadencji profesora Jacka Majchrowskiego uda nam się je wreszcie odzyskać), bezskutecznie zmagać się ze smogiem, budować kolejne parki kieszonkowe, odwracać miasto przodem do Wisły i pieczołowicie dbać o Nową Hutę.
Prehistoryczny park kieszonkowy
Przy ulicy Zielony Jar na Wzgórzach Krzesławickich powstał kolejny w Krakowie park kieszonkowy, którego motywem przewodnim jest prehistoria.
Niepodległościowa duma na ulicach Krakowa
Tak licznego i radosnego pochodu jeszcze chyba Kraków nie oglądał. Około 10 tysięcy uczniów z całej Małopolski przemaszerowało w piątek z Wawelu do parku im. doktora Henryka Jordana w ramach „Widowiska Dumy i Radości”.
Nierejestrowana sowiecka agentura
Wielu rodaków zastanawia się, jak wyglądałaby dzisiaj Polska, gdyby po 1989 roku ujawniono nazwiska wszystkich tajnych współpracowników komunistycznych służb specjalnych (cywilnych i wojskowych) PRL. Czy historia potoczyłaby się wówczas inaczej i jak wiele autorytetów moralnych III Rzeczypospolitej bezpowrotnie utraciłoby nienależne im aureole?
12 listopada dniem wolnym [komentarz]
Sejm przegłosował 12 listopada jako dzień wolny od pracy. Nie ma pieniędzy na niepełnosprawnych, a są na imprezowanie – takim tytułem skomentowała „Wyborcza” decyzję o tym, aby dać Polakom dodatkowy dzień wolny w wyjątkowym przecież roku 100-lecia odzyskania niepodległości. Rejwach się zrobił nie tylko w redakcji na Czerskiej, ale i na fejzbukach, bo jak to tak? Czytaj więcej…
Szymon Chodyniecki z nowym singlem
Prezentujemy najnowszy singiel Szymona Chodynieckiego pt „Puste słowa”. Szymon to wywodzący się z Nysy młody wokalista, kompozytor, autor tekstów i instrumentalista. Absolwent szkoły muzycznej, grający m.in. na gitarze, klawiszach, perkusji i wiolonczeli. W latach 2009-2015 wokalista formacji South Blunt System.
Bielsko-Biała: „Walec” Janusza Okrzesika i kompromitacja Kukiz’15
2Wybory samorządowe ujawniły poważną polaryzację społeczną, a ich wyniki przypominają raczej efekty plebiscytu „za” i „przeciw” Zjednoczonej Prawicy. W Bielsku-Białej 4 listopada odbędzie się druga tura wyborów, w której wezmą udział kandydat Koalicji Obywatelskiej Jarosław Klimaszewski oraz kandydat PiS Przemysław Drabek.
Co łączy Kanię z dzisiejszym PSL?
Po ujawnieniu przez portal TVP Info taśmy, na której poprzedni oraz obecny prezesi Polskiego Stronnictwa Ludowego Waldemar Pawlak i Władysław Kosiniak-Kamysz ubolewają nad działaczami swojej partii, że „nie chcą się uczyć”, a „kształcenie ustawiczne się nie przyjęło” w PSL, natychmiast przypomniała mi się pewna historia z epoki PRL.