Prezydent Krakowa ostatecznie wygrał z premierem

Zastępca Naczelnego

Prawomocnym wyrokiem Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał we wtorek premierowi Mateuszowi Morawieckiemu sprostować jego wypowiedź z konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości 14 października, że władze miasta „nie zrobiły nic lub prawie nic” na rzecz walki ze smogiem.

W piątek Sąd Okręgowy w Krakowie oddalił w trybie wyborczym pozew ubiegającego się o reelekcję prezydenta podwawelskiego grodu Jacka Majchrowskiego, w którym domagał się on szczegółowego sprostowania tych słów w mediach tradycyjnych i społecznościowych, ponieważ jego zdaniem były one oceną, a nie stwierdzeniem faktu. SO orzekł jednak inaczej, co skłoniło włodarza podwawelskiego grodu do złożenia zażalenia na to postanowienie.

SA zmienił je uwzględniając w całości wniosek prezydenta i nakazując w ciągu 48 zamieszczenie przez premiera sprostowania na antenie telewizji TVP Info oraz Polsat News przed głównymi wydaniami „Wiadomości” i „Wydarzeń”, po blokach reklamowych bezpośrednio poprzedzających emisję tych programów.

Przypomnę, że po ogłoszeniu wyroku w pierwszej instancji prof. Jacek Majchrowski napisał na swoim profilu facebookowym:

Absolutnie nie zgadzam się ze stanowiskiem, że wypowiedź premiera miała charakter oceny. W świetle złożonych dokumentów pokazujących wszelkie działania miasta – choćby likwidacja niskiej emisji (usuwanie pieców) oraz działania osłonowe, ale i kierowane do ministrów apele i pomysły na rozwiązanie kwestii smogu – oraz w świetle pozytywnego dla miasta raportu NIK, nie można stwierdzić, że nie zrobiono „nic”. Zrobiono wszystko, a nawet więcej, niż leży w zakresie działań samorządu.

Sąd Apelacyjny uwzględnił tę argumentację.

 

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte