Niepodległościowa duma na ulicach Krakowa

Zastępca Naczelnego

Tak licznego i radosnego pochodu jeszcze chyba Kraków nie oglądał. Około 10 tysięcy uczniów z całej Małopolski przemaszerowało w piątek z Wawelu do parku im. doktora Henryka Jordana w ramach „Widowiska Dumy i Radości”.

W ten sposób uczcili oni 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na czele szli ubrani w mundury uczniowie i uczennice klas wojskowych, a tuż za nimi dzieci oraz młodzież w strojach nawiązujących do okresu I Rzeczypospolitej, zaborów i do 1918 roku. Uwagę widzów przyciągały barwne stroje regionalne (zwłaszcza z Podhala i z Orawy), nie zabrakło też biało-czerwonych kotylionów, polskich flag, wzniosłych pieśni oraz wesołych piosenek.

Zorganizowany przez Małopolskie Kuratorium Oświaty przemarsz poprzedziła polowa Msza Święta, którą przy ołtarzu przed wawelską katedrą przewodniczył metropolita krakowski ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski. W homilii podkreślił on, że Polskę powinno się kochać, szanować oraz czcić zgodnie z czwartym przykazaniem Dekalogu, ponieważ jest ona naszą matką i trzeba się dla niej poświęcać, a niekiedy nawet przelać krew w jej obronie. Zauważył również, że w czasach, gdy nasza ojczyzna była w niewoli to właśnie Kościół przejął wiele zadań państwa dając ludziom nadzieję na odzyskanie wolności.

Rozśpiewany pochód patriotyczny zakończył się spotkaniem z dwoma żołnierzami niezłomnymi: Wacławem Szaconiem-„Czarnym” – towarzyszem broni ostatniego antykomunistycznego partyzanta Józefa Franczaka-„Lalusia” oraz Stanisławem Szuro-„Zamorskim” – kombatantem Armii Krajowej, więźniem obozów niemieckich i sowieckich. Obaj są znakomitymi mówcami, więc młodzież słuchała ich z zapartym tchem.

Małopolskiej kurator oświaty Barbarze Nowak należą się słowa wielkiego uznania za przygotowanie tej krzepiącej ducha imprezy w mieście, które na co dzień żyje historią, ale umie ją nader ciekawie prezentować najmłodszym pokoleniom rodaków.

 

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte