Majchrowski pozwał Morawieckiego

Zastępca Naczelnego

Fot. za Wikipedia.pl

Ubiegający się o reelekcję prezydent Krakowa profesor Jacek Majchrowski złożył w trybie wyborczym pozew przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu domagając się sprostowania w mediach słów szefa rządu, który 14 października podczas krakowskiej konwencji Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że władze miasta niewiele zrobiły w walce ze smogiem – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Morawiecki przywołał w swoim wystąpieniu wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 22 lutego br., w którym lata 2008-2015 określone zostały jako „brak polityki na rzecz czystego powietrza”.

– Poprzednicy, w tym ci, którzy rządzili tym miastem, nie zrobili nic lub prawie nic – powiedział (wszystkie cytaty za PAP).

Polemizując z premierem prezydent Krakowa wymienił szereg działań, które władze miasta podjęły w walce ze smogiem.

– Uważam, że jeżeli ktoś mówi nieprawdziwe rzeczy o mieście, którym kieruję i adresuje to do mnie, należy to sprostować w mediach publicznych. Nie widzę powodu, dlaczego mam przyjmować baty podkulając ogon i nie reagując. Nie jestem agresywny, na nikogo nie nastaję, ale nie pozwolę, żeby na mnie nastawano i kłamano mówiąc, o tym co robię – powiedział dziennikarzom Majchrowski zapowiadając złożenie pozwu.

Tuż po konwencji PiS napisał on list do prezesa Rady Ministrów, w którym podkreślił, że „Kraków od lat trwale ogranicza wszystkie potencjalne typy zanieczyszczeń do atmosfery” i przypominając zlikwidowanie w latach 2012-18 około 22,5 tysiąca pieców węglowych oraz wprowadzenie lokalnego programu osłonowego zapewniającego mieszkańcom rekompensatę z tytułu wyższych kosztów ogrzewania, w ramach którego udzielono świadczenia w wysokości blisko 6 milionów złotych

Miasto Kraków postrzegane jest w całej Polsce jako wzór do naśladowania z zakresie programów pomocowych związanych z poprawą jakości powietrza”

– napisał Majchrowski w pozwie powołując się na raport Najwyższej Izby Kontroli, w którym kontrolerzy stwierdzili, że podwawelski gród i Małopolska podejmują działania w walce z zanieczyszczeniami powietrza wskazując jednocześnie na konieczność wprowadzenia zmian prawnych w tej materii.

Jacek Majchrowski w niedzielnych wyborach uzyskał 45,84 proc. poparcia; w II turze zmierzy się z kandydatką Zjednoczonej Prawicy Małgorzatą Wassermann, którą poparło 31,88 proc. głosujących. Majchrowski wystartował w wyborach z poparciem Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, SLD, PSL i własnego zaplecza – Przyjaznego Krakowa. Ugrupowania te wystawiły wspólną listę kandydatów do Rady Miasta”

– czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

 

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte